دکورپرداز
دکور پرداز

سایه سنگین کرونا بر دومین اقتصاد بزرگ جهان

سایه سنگین کرونا بر دومین اقتصاد بزرگ جهان

دکور پرداز: چین برای مقابله با بیماری همه گیر تغییراتی به وجود آورده است، اما سیاست سخت کووید همچنان اقتصاد را تحت تاثیر قرار می دهد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، چین محدودیت های سخت گیرانه خودرا برای کووید-۱۹ تغییر داده است، اما هیچ نشانه ای از عقب نشینی از سیاست صفر خود نشان نمی دهد و در کوشش های واکسیناسیون که این امکان را برایش فراهم می آورد، عقب مانده است و سایه سنگینی بر دومین اقتصاد بزرگ جهان می اندازد.
فقدان نقشه راه برای مقابله با کووید صفر و انتظارات برای ادامه آن تا سال ۲۰۲۳، ساکنان و مشاغل را با یک دوره طولانی عدم اطمینان مواجه می کند. شیوع پراکنده اخیر کووید، اعمال قرنطینه در بعضی شهرها و ورود نوع بسیار مسری BA.۵ به این نگرانی ها افزوده است.
طبق نظرسنجی رویترز، انتظار می رود تولید ناخالص داخلی چین که تنها یک درصد در سه ماهه دوم رشد داشته است، از پیش بینی رشد کل سال چهار درصد، بسیار کمتر از هدف رسمی پکن و حدود ۵.۵ درصد برای سال ۲۰۲۲ باشد.
علاوه بر کاهش شدید رشد اقتصادی ناشی از قرنطینه، رشد بازار ملک و چشم انداز نامطمئن جهانی نیز کم شده است. این هفته، ۲۵ میلیون نفر از مردم شانگهای در معرض آزمایش های الزامی در سطح شهر قرار گرفتند و ترس از اقدامات مشکل تر یا گرفتار شدن در سیاست صفر کووید در چین همچنان عوارض اقتصادی همچون مصرف و مشاغل را به دنبال دارد.
شرکت نامورا تخمین زده است که ۳۱ شهر از ۱۱ جولای، قرنطینه کامل یا جزئی را اعمال کرده اند که حدودا ۲۵۰ میلیون نفر را در مناطقی که یک چهارم تولید ناخالص داخلی چین را می سازند تحت تاثیر قرار داده است.
منتقدان می گویند چین به سبب موفقیت نگاهی که حالا منسوخ شده است با مشکل روبه رو شده است و می تواند نتایج اقتصادی بلندمدتی داشته باشد. جورج ووتکه، رییس اتاق تجاری اتحادیه اروپا اظهار داشت: جهان منتظر نخواهد بود تا چین مصونیت دسته جمعی خودرا بهبود بخشد.
محدودیت ها تنها بعد از اتمام واکسیناسیون سالمندان در کشور قابل برداشتن است و این ممکنست پیش از پاییز ۲۰۲۳ نباشد.
چین نزدیک به ۹۰ درصد از جمعیت ۱.۴۱ میلیاردی خودرا واکسینه کرده و به حدود ۵۶ درصد از جمعیت خود واکسن بوستر داده است. با این وجود، ۳۰ میلیون سالمند چینی واکسینه نشده اند.
منبع:

1401/04/26
11:30:00
0.0 / 5
545
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد