دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش مهر از شنبه تا شنبه بورس:

از تیرماه نفرین شده تا بیم و امیدهای تورمی در چله تابستان

از تیرماه نفرین شده تا بیم و امیدهای تورمی در چله تابستان

دکور پرداز: بورس در تیرماه امسال نتوانست معامله گران و فعالان این بازار را راضی نگه دارد و با ادامه خروج پول حقیقی ها شاهد تلاطم نماگرها بود.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، بورس تهران در ۴ روز کاری فعالیت خود در آخرین هفته تیرماه امسال با اُفت بیش از ۳۸ درصدی ارزش کل معاملات نسبت به هفته پیش از آن، بازاری سراسر رکودی و پرتلاطمی را به نمایش گذاشت که به دنبال آن کاهش ۵۱ درصدی حجم معاملات نسبت به هفته سوم چهارمین ماه سال جاری را در پی داشت.
در هفته ای که گذشت ارزش کل معاملات بورس تهران به مجموع ۱۳ هزار و ۵۷۶ میلیارد تومان بالغ شد که کمتر از ۸۵ هزار و ۴۲۶ میلیارد تومان نسبت به هفته قبل بود. حجم کل معاملات در این هفته نیز اندکی بیش از نصف حجم معاملات سهام در هفته سوم تیرماه بود که برابر با ۲۰ میلیارد و ۱۸ میلیون سهم است.

روند شاخص کل بورس تهران در هفته آخر تیر ۱۴۰۱
در بازار اول بورس تهران اما ارزش معاملات با اُفت بیش از ۵۷ درصدی نسبت به هفته سوم تیرماه، برابر با ۴۰ هزار و ۳۷۹ میلیاردریال بود که در نتیجه معامله بیش از ۸ میلیارد سهم و حق تقدم حاصل شده است.
تابلوی معاملات بازار دوم بورس تهران نیز در هفته ای که گذشت بااینکه نسبت به سایر بازارها کاهش کمتری را تجربه نمود اما این بازار نیز حال و روز خوشی نداشت و با کاهش ۴۲ درصدی ارزش معاملات سهام نسبت به هفته قبل خود به رقم ۴۲ هزار و ۵۱ میلیاردریال رسید.
تنها تابلو جذاب بازار سهام در آخرین هفته کاری تیرماه امسال، بازار صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله بود که با رشد بیش از ۴ درصدی ارزش معاملات خود نسبت به هفته سوم ماه گذشته، ارزشی بیش از ۵۲ هزار و ۵۳ میلیاردریال را رقم زد. ارزش معاملات صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله از شروع امسال تا کنون بیش از ۱۱۰ هزار و ۲۳۵ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است.

گفتنی است در این بازار، شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس تهران با اُفت ۱.۲ درصدی نسبت به آخرین داده این نماگر در آخر هفته سوم تیرماه امسال مواجه گردید و روی رقم یک میلیون و ۴۷۱ هزار واحد متوقف گردید. شاخص کل بورس تهران در اولین روز کاری سال جاری روی عدد یک میلیون و ۳۶۷ هزار واحد ایستاده بود.
شاخص کل هم وزن اما با ۰.۷ درصد کاهش در آخر هفته ای که گذشت، با نوسان کمتری نسبت به هفته پیش از آن مواجه بود و روی عدد ۴۰۳ هزار و ۷۸۲ واحد درجا زد. شاخص قیمت هم وزن نیز با ریزش بیش از یک درصدی در دوره زمانی فوق به عدد ۲۴۳ هزار و ۷۲۶ واحد رسید و شاخص مالی این بازار برای اولین بار با بازدهی منفی نیم درصدی از شروع سال تا کنون مواجه گردید.

در بازار روز شنبه ۲۵ تیرماه مجموع خروج پول معامله گران حقیقی از سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی به رقم ۳۱۴ میلیارد تومان رسید که ۱۷۶ میلیارد تومان از این رقم از نمادهایی با ارزش بازار کمتر از ۴۰ هزار میلیارد تومان صورت گرفت. در این روز خروج ۶۱ میلیارد تومانی پول از طرف معامله گران حقیقی از صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت قابل تأمل بود.
روز یکشنبه ۲۶ تیرماه نیز خروج پول از بازار سهام از طرف معامله گران حقیقی به ۵۱۳ میلیارد تومان رسید و در مقابل ورود پول حقیقی به صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت به عدد ۲۶۱ میلیارد تومان بالغ شد.
روز سه شنبه اما بازار سهام بعد از بازگشت از تعطیلات تقویمی، در مجموع شاهد خروج ۳۰۱ میلیارد تومان پول از طرف حقیقی ها بود و از طرفی دیگر خروج ۲۸ میلیارد تومانی نقدینگی حقیقی ها از صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت را به نظاره نشست.
و در نهایت روز چهارشنبه نیز همچنان خروج پول حقیقی ها از معاملات سهام و حق تقدم و صندوق های قابل معامله سهامی ادامه یافت و به ۴۰ میلیارد تومان رسید اما در صندوق های قابل معامله با درآمد ثابت شاهد ورود ۱۸۹ میلیارد تومانی پول از طرف معامله گران حقیقی بودیم. بطور کلی میانگین ارزش معاملات دلاری در آخر هفته چهارم تیرماه ۱۴۰۱ به ۸۲ میلیون دلار رسید و متوسط هفتگی ارزش معاملات خرد نیز در این دوره بیش از ۲، ۶۳۳ میلیارد تومان بود.
بر اساس این گزارش، نسبت P به E گذشته نگر یا TTM بازار سهام باتوجه به انتشار گزارش های ۱۲ ماهه ۵۴۲ شرکت نشان میدهد این نسبت به ۹ مرتبه رسیده که پایین ترین میزان در ۶ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۹۵ تا کنون رسیده است. باتوجه به احتساب سود تقسیمی برخی شرکت های بزرگ بورسی در این نسبت می توان انتظار داشت بعد از کسر این سود، نسبت فوق به کمتر از ۹ واحد نیز کم شود.
از سویی دیگر باتوجه به انتشار گزارش های عملکردی سه ماهه اول امسال ۵۱۴ شرکت بورسی و فرا بورسی، مجموع سود این شرکتها به رقم ۱۶۲ هزار میلیارد تومان رسیده که نسبت به سه ماهه پارینه با رشد ۱۱۳ درصدی روبرو شده است.
مدل تی تی اِم یا TTM مخفف عبارت «Trailing Twelve Months» به مدلول «دوازده ماهه گذشته» است. در مدل TTM، می توان چهار دوره سه ماهه شرکتها را که جمعاً ۱۲ ماه می شود، مورد بررسی قرار داده و بر طبق EPS این چهار دوره سه ماهه، سود سالیانه شرکتها را ارزیابی کرد. اطلاعات محاسبه نسبت های «P/E» نیز در گزارش شرکتها موجود است و می توان ارزش ذاتی سهام را، مورد محاسبه و بررسی قرار داد.
گفتنی است در تیرماه امسال میانگین ارزش معاملات بازار سهام به کمتر از ۴ هزار میلیارد تومان سقوط کرد و بیش از ۷ هزار میلیارد تومان سرمایه از بازار خارج شد.
طبق اعلام بانک مرکزی، صادرات نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۹ میلیارد دلار بوده که ۸۶ درصد بیش از صادرات نفتی سال ۱۳۹۹ است. همین طور در سال ۱۴۰۰ نماگر تشکیل سرمایه ثابت ناخالص ساختمان در بخش خصوصی به اندازه ۱۲ درصد کمتر از سال ۱۳۹۹ بوده اما سرمایه گذاری بخش دولتی در ساختمان به اندازه ۱۲.۶ درصد بالا رفته است.
خروج ۹ میلیارد دلار سرمایه از کشور در ۱۴۰۰
در حالی پارینه حدود ۹ میلیارد دلار سرمایه از کشور خارج شده که در سال ۹۸ حجم خروج سرمایه در حد ۲۴۹ میلیون دلار بوده است. به طور طبیعی نرخ ارز پایین تر انگیزه خروج سرمایه را بیشتر می کند و افزایش آن موجب می شود خروج سرمایه دشوارتر شود. در بازارهای جهانی نیز انتظار معامله گران برای تصمیم های گرفتن شده در نشست بعدی فدرال رزرو در روز چهارشنبه هفته آتی که برای افزایش باردیگر نرخ بهره برگزار می گردد موجب نگرانی های بسیاری شده است.
در حالی انتظار ۰.۷۵ درصدی نرخ بهره مطرح می شود که گفته می شود ممکنست فدرال رزرو برای کنترل تورم، نرخ بهره را تا یک درصد افزایش دهد که در این صورت ترس از ریزش قیمت ها منجر به تلاطم بازار کامودیتی ها خواهد شد.
دلار آزاد نیز در هفته ای که گذشت به رقم ۳۱، ۸۰۰ تومان رسید که حاکی از رشد ۰.۹ درصدی داشت، اما دلار نیما همچنان در روند نزولی حرکت کرد. سکه طلا اما با اُفت ۱.۲ درصدی همچنان تحت تأثیر کاهش قیمت انس طلا در بازارهای جهانی قرار گرفته است.
نمایش رسانه ای در خیابان سمیه
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مجلس یازدهم با اعلان اینکه گزارش های خوبی از برخی شرکت های خودروسازی به گوش نمی رسد، ادعا کرده که «طبق این گزارش ها، طرح مطالبی مانند کاهش خودرو های کف پارکینگ از طرف مسئولان مربوطه، حرکتی نمایشی، تبلیغاتی و رسانه ای است که دستگاه های نظارتی باید به این مساله ورود کنند.»
به گفته رسولی نژاد، باید مشخص شود که ادعای مسئولان درباره به حداقل رسیدن تعداد خودرو های کف پارکینگ تا چه میزان صحت دارد؟ آیا این که خودرو های موجود در پارکینگ ها جا به جا و به مکان دیگری منتقل می شود سپس با نمایش پارکینگ خالی، ادعای کاهش تعداد خودرو های موجود در پارکینگ ها می شود، درست است؟
دولت بخشنامه اجرائی واردات خودرو را هرچه سریع تر تعیین تکلیف کند
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با تاکید بر این که دولت بخشنامه اجرائی واردات خودرو را هرچه سریع تر تعیین تکلیف کند، به خانه ملت اظهار داشت: واردات خودرو در ارتقای کیفیت و کاهش قیمت خودرو اثرگذار می باشد.
بانک کشاورزی میهمان ناخوانده آذرآب
سید ابراهیم رئیسی روز جمعه در نخستین برنامه سفر خود به استان مرکزی با حضور در مجتمع صنایع آذرآب از نزدیک در جریان مشکلات این واحد تولیدی قرار گرفت. رییس جمهور در جمع کارگران این مجتمع ضمن استماع درخواست های آنها، با تاکید بر این که مشکل اصلی آذرآب نبود کار نیست، اظهار داشت: این مجتمع تولیدی، پول ساز و اعتبارساز است اما محور اساسی مشکلات اینجا مدیریت و مالکیت است. رئیسی با ابراز ناخرسندی از عدم پشتیبانی از مجتمع صنایع آذرآب، اظهار نمود: بانک کشاورزی ارتباط مأموریتی به اینجا ندارد و باید سهامش به یک مجموعه ای که دارای وظایف و تخصص مرتبط هست واگذار شود.
تأمین کسری بودجه از جیب شرکت های دولتی
رئیس اسبق بانک مرکزی اما در ادعایی جدید عنوان کرده دولت در ازای عدم گرفتن تنخواه از بانک مرکزی و برای تامین کسری بودجه دولت، دست در حساب های شرکت های دولتی کرده و از سپرده های آنها برداشت کرده است.
همتی تاکید کرده که بازی با آمار مشکلی را حل نمی کند و ظرف چند ماه مشخص می شود. نتیجه سیاست های پولی و مالی دولت بایستی عملاً در سفره های مردم دیده شود و مردم به عینه رفاه خودرا احساس کنند.
گفتنی است، خبرگزاری رسمی دولت در گزارشی نوشته است گزارش جدید بانک مرکزی از متغیرهای پولی نشان داد رشد ماهانه پایه پولی در خردادماه سال جاری منفی ۰.۴ درصد بوده است. در این گزارش آمده، همانطور که انتظار می رفت روند ماه های گذشته در بهبود تغییرات متغیرهای پولی خصوصاً نسبت به سال قبل ادامه یافت. به عنوان مثال حجم نقدینگی در آخر خردادماه ۱۴۰۱ به رقم ۵۱۰۴۹.۶ هزار میلیاردریال رسید که نسبت به انتها سال ۱۴۰۰ معادل ۵.۶ درصد رشد نشان میدهد و در مقایسه با رشد نقدینگی دوره مشابه سال قبل (۶.۶ درصد)، ۱.۰ واحد درصد کاهش داشته است. بدین جهت رشد دوازده ماهه نقدینگی منتهی به انتها خردادماه ۱۴۰۱ نسبت به رشد دوره مشابه سال قبل (۳۹.۴ درصد)، معادل ۴.۱ واحد درصد کاهش نشان میدهد.
بر اساس گزارش بانک مرکزی، حجم پایه پولی در آخر خردادماه نسبت به رقم اختتام اردیبهشت حدود ۳ هزار میلیارد تومان کم شد و بدین ترتیب رشد ماهانه پایه پولی در خردادماه سال جاری منفی ۰.۴ درصد ثبت گردید. این مساله موجب شد رقم رشد سه ماهه پایه پولی نیز به ۶ درصد محدود شود که نسبت به رشد ۹.۲ درصدی در سه ماهه بهار سال گذشته، نشان دهنده کاهش چشم گیر رشد پول پرقدرت است. همین طور پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به انتها خردادماه ۱۴۰۱ معادل ۲۷.۸ درصد رشد یافت که نسبت به رشد دوره مشابه سال قبل (۳۰.۷ درصد)، ۲.۹ واحد درصد کاهش نشان میدهد.
ادامه احیای برجام بی جان
«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه درباره فاصله گرفتن ایران از تعهدات هسته ای در مصاحبه اختصاصی با نشریه اسپانیایی «اِل پایس» اظهار داشت: فاصله گرفتن تهران از تعهدات هسته ای به این معنا نیست که ایران درحال ساخت سلاح هسته ای است اما هیچ کشوری که برنامه هسته ای غیرنظامی دارد، غنی سازی را در حد ۶۰ درصد انجام نمی دهد.
همزمان با توقف خرید نفت روسیه از طرف پالایشگاه های اروپایی، کشورهای برزیل، چین، هند و برخی از کشورهای خاورمیانه واردات از روسیه که تخفیف های بالایی در مقایسه با قیمت های بازار جهانی عرضه می کند را افزایش داده اند.
جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا اوایل ماه میلادی جاری در نشست وزیران دارایی و رؤسای بانکهای مرکزی کشورهای گروه ۲۰ در بالی اندونزی اظهار داشته بود: سقف قیمت روی نفت روسیه، یکی از قدرتمندترین ابزارهای ما برای رسیدگی به موضوع افزایش قیمت های سوخت و مواد غذایی است.
رئیس اطلاعات انگلیس در رابطه با مذاکرات هسته ای نیز اظهار داشت: «همچنان معتقد هستم که احیای توافق هسته ای بهترین راه برای مهار برنامه هسته ای ایران است.»وی با این ادعا که مقامات عالی ایران تمایل به بازگشت به توافق هسته ای را ندارند، افزود: «فکر نمی کنم طرف های شرکت کننده در مذاکرات بتوانند توافق هسته ای را احیا کنند.»
رئیس ام آی ۶ اظهار داشت: «فکر می کنم که توافق بطور قطع روی میز است. و قدرت های اروپایی و دولت (آمریکا) درباره این مساله بسیار شفاف بوده اند و فکر نمی کنم که روس ها و چینی ها مانعی بر سر راه توافق به وجود بیاورند. اما فکر نمی کنم ایرانیها به دنبالش باشند.»
به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، بنظر می رسد با بازگشت باردیگر شرکت های بزرگ از فصل مجامع و تحرک بیشتر بازار سهام می توان معاملات پر حجم تری را در هفته جاری انتظار داشت هرچند که ابهام ها از دورنمای بازارهای جهانی و در عین حال رفتار بانک مرکزی در اعمال سیاست های پولی موجب خواهد شد تا بازار با گام های محتاطانه تری پیش روی کند.


منبع:

1401/05/01
17:53:57
0.0 / 5
694
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد