دکورپرداز
دکور پرداز

فروشنده ها می فروشند اما خریداران صبر می کنند!

فروشنده ها می فروشند اما خریداران صبر می کنند!

به گزارش دکور پرداز، یک تحلیلگر بازار سرمایه به بررسی وضعیت این بازار پرداخت و اظهار داشت: افرادی که به بورس نگاه دراز مدت دارند، برای خرید سهم عجله ای ندارند چونکه همیشه سهم خریدن از فروشنده هایی که افق های کوتاه مدتی دارند پرهزینه است.


حمید کوشکی در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر این که بازار سرمایه از نبود نقدینگی رنج می برد، اظهار نمود: مهم ترین دلیل در روند نزولی بازار که کم تر به آن توجه می شود، بحث نقدینگی در بازار است. کاهش حجم معاملات در نمادهای مختلف قابل مشاهده می باشد.
وی با اشاره به اینکه افرادی که به بازار نگاه بلندمدت دارند خریدار و افرادی که به بازار نگاه میان مدت دارند، فروشنده هستند، اظهار داشت: اخبار لحظه ای روی رفتار معاملاتی افرادی که نگاه میان مدت دارند بسیار اثرگذار است. از آنجاییکه فردی که نگاه دراز مدت دارد به دنبال این نیست که از نوسانات کوتاه مدت بازار استفاده نماید، سفارش های خرید خویش را با آرامش بیشتری در روزها و قیمت های مختلف ثبت می کند و نیازی هم ندارد که رنج مثبت بکشد و بازار را مثبت کند.
این تحلیلگر بازار سرمایه با تکیه بر این که بخش زیادی از بازار سرمایه به بازارهای جهانی وابسته است، اظهار داشت: بازار جهانی در محصولات پتروشیمی به صورت متوسط حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد ریزش کرده است. صنعت پالایشگاهی و فلزات اساسی هم نسبت به بهار کاهشی بوده اند. این درحالی است که بیشتر از ۵۰ درصد بازار تحت تأثیر همین چند صنعت بزرگ قرار دارد.
کوشکی افزود: در بازار سرمایه مبحث روان شناسی هم مطرح است. اگر نمادهای بزرگ از نظر بازار توانایی رشد نداشته باشند، روی شرکتهای کوچک هم تأثیر می گذارد. برای مثال در بازار مثبت، ناگهان یک نماد بزرگ تحت تأثیر خبری که فقط مختص به خودش است، از حالت مثبت به حالت منفی تبدیل می شود، اما از آنجاییکه روی بازار تأثیر روانی می گذارد و از سوی دیگر نقدینگی هم وجود ندارد، بازار به سرعت از فاز مثبت به فاز منفی تغییر جهت می دهد.
وی افزود: در حال حاضر P/E بازار دو یا سه نیست که غیرعادی باشد، بلکه حدود ۶ و ۷ و کاملا نرمال می باشد. وقتی بازار روی P/E ۶ یا هفت معامله می شود، توانایی رشد ندارد. حتی امکان دارد یک تا دو سال در این محدوده باقی بماند تا این که یک خبر خیلی بزرگ مانند جهش ارزی رخ دهد که بازار را جذاب کند. این نکته ای است که مورد توجه قرار نمی گیرد.
این تحلیلگر بازار سرمایه با تکیه بر این که بازار برای صعود به اخبار بنیادی بسیار قوی نیاز دارد، اظهار داشت: بازار نگران ادامه رشد سودآوری است بنابراین باید بررسی شود شرکتهای بزرگ تحت چه شرایطی سود ساخته اند. گاهی به رشد دلار اشاره می شود، اما باید این را در نظر گرفت که رشد دلار در نهایت منجر به چند درصد جهش در سودآوری شرکت ها می شود؟ نکته بعدی اینست که بازار هنوز اطمینان ندارد و پس از حذف دلار ۴۲۰۰ دنبال صورت های مالی ۶ ماهه است که بررسی کند آیا سودآوری شرکت ها پس از آزادسازی ارز کاسته می شود یا خیر.
کوشکی افزود: افرادی که به بازار نگاه ۱۰ ساله دارند، عجله ای برای خرید ندارند چونکه همیشه سهم خریدن از فروشنده هایی که از روند بازار خسته هستند و فروشنده هایی که افق های کوتاه مدتی دارند پرهزینه است.1401/05/22
09:54:08
0.0 / 5
739
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد