دکورپرداز
دکور پرداز
یك كارشناس مسكن مطرح كرد

پس از این فقط کوچک متراژ

پس از این فقط کوچک متراژ

به گزارش دکور پرداز، یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: برخلاف بخش ساخت و ساز که در رکود به سر می برد، رکود در بخش خرید و فروش مسکن را قبول ندارم و روند هم به سمت کسادی نیست؛ به خصوص چشم انداز خوبی را برای آپارتمان های کوچک متراژ در جنوب و حوالی تهران می بینم.


سعید آسویار در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: معتقدم بازار مسکن در رکود قرار ندارد، بلکه عرضه و تقاضا معقول شده است. یعنی سازنده ها سراغ متراژهایی می روند که مورد نیاز بازار است. رکود در آن بخشی اتفاق افتاده که آپارتمانهای لوکس و بزرگ، بدون مصرف مانده است.

صاحبان آپارتمان های لوکس میل به مهاجرت دارند
وی ادامه داد: کسانی که آپارتمان لوکس دارند میل به مهاجرت پیدا کرده اند؛ برای اینکه با فروش یک آپارتمان در تهران می توانند سه تا چهار آپارتمان در استانبول بخرند. از قبل هم در بخش واحدهای لوکس خرید و فروشی وجود نداشت. اما آپارتمان های متراژ کوچک در تهران، کرج و پردیس از رونق مناسبی برخوردارست.
این کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه مردم به این باور رسیده اند که نرخها کاهش نمی یابد اشاره کرد: هم اکنون متقاضیان مصرفی وارد بازار می شوند؛ برای اینکه این تصور وجود دارد که اگر نخرند از تورم عقب می مانند.

لیزینگ؛ راهکاری برای رونق بخش مسکن
آسویار اظهار داشت: اگر در ساخت و ساز الگوی مصرف ۷۵ متری رعایت و وامهای یک تا دو میلیارد تومانی برای خرید پرداخت گردد بازار مسکن رونق می گیرد. خلاء لیزینگ مسکن در کشور ما احساس می شود که بانکها باید در این قسمت وارد شوند. مردم بطور معمول دارایی های خود مثل طلا را می فروشند و مسکن می خرند. بدین سبب بازار مسکن نه فقط بخشی پیشران برای ایجاد تحرک در اقتصاد شمرده می شود بلکه بازاری مطمئن برای بانکها است.
وی اشاره کرد: اگر پروژه های مناسب با الگوی مصرف مسکن اجرا شوند نه فقط رکود نخواهیم داشت بلکه تا پیش از مرحله سفت کاری تمامی واحدها فروخته می شوند. مردم می دانند پیش خرید جلوی تورم آینده و بی ارزش شدن پول را می گیرد. مشکل پیش فروش هم با رعایت قانون و انعقاد قرارداد در دفترخانه قابل حل است. فروشندگانی که به دفاتر اسناد نمی آیند می خواهند بحث فرار مالیاتی داشته باشند. این افراد عمدتاً بخر و بفروش ها هستند.

برخی سازندگان مسکن، بخر و بفروش شده اند
این کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: برخلاف بازار که رونق دارد، بخش ساخت و ساز در رکود به سر می برد؛ برای اینکه سرعت افزایش قیمت نهاده های بخش مسکن از رشد آپارتمان بیشتر است. اگر مسکن ۲۰ درصد گران می شود، متریال ۵۰ درصد گران می شود. این روند به ضرر بخش ساخت و ساز است. بنا بر این بسیاری از سازنده ها از این شغل دست کشیده و وارد بخش پیش خرید شده اند. در مرحله فونداسیون می خرند و بعد از تکمیل می فروشند. بسیاری از افراد هم سراغ شغلهای دلالی رفته اند. الان اگر نهاده های ساختمانی را خریداری و آنرا نگه داری، سودش بیش از ساختمان سازی است.
آسویار درباره ی پیش بینی بازار مسکن در نیمه دوم سال جاری اظهار داشت: با همین روند تغییر خاصی نمی بینیم. پایین آمدن قیمت که تقریباً نا ممکن است. شاید تا آخر سال با افزایش تا ۲۰ درصد قیمت واحدهای کوچک متراژ مواجه شویم؛ برای اینکه به اندازه کافی در بالاشهر خانه تولید شده و دیگر توجیهی ندارد کسی زمین را متری ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان بخرد و آپارتمانی بسازد که گرفتار رکود شود.
بدین سبب گزارش، متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان میدهد. مرداد امسال همین طور ۷۸۲۵ فقره خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد که نسبت به تیرماه امسال ۲۴ درصد کاهش و در مقایسه با مرداد پارینه ۴۲ درصد افزایش دارد.1401/07/06
12:36:16
0.0 / 5
627
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد