دکورپرداز
دکور پرداز

بورس در چه شرایطی مثبت می شود؟

بورس در چه شرایطی مثبت می شود؟

به گزارش دکور پرداز، یک تحلیلگر بازار سرمایه به بررسی وضعیت این بازار پرداخت و شروط لازم برای صعودی شدن این بازار را شرح داد.


روزبه شریعتی در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر این که بازار سرمایه در شرایط پر ابهامی به سر میبرد، اظهار نمود: این بلاتکلیفی بازار سبب شده است روزهای بی رمقی را سپری کند. مثل همیشه حجم معاملات مهم ترین دماسنج بازار به حساب می آید. حجم معاملات طی این روزها اکثرا در محدوده کم تر از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است. بررسی ارزش معاملات نشان داده است که حجم معاملات سه تا چهار هزار میلیارد تومان نشان از دوران رکود بازار است. حجم معاملات بین چهار تا شش هزار میلیارد تومان دوره متوسط رو به رونق بازار به حساب می آید. یعنی در این دوره پول در بعضی صنایع پر قدرت می چرخد و بازار بی رمق نیست. زمانی که ارزش بازار بین پنج تا ۶ هزار میلیارد تومان است دوره رونق بازار به حساب می آید.
وی افزود: در چند سال قبل به جز سال ۱۳۹۹ که یک دوره خاصی بود، در پایان تابستان سال ۱۴۰۰ و در دوره کوتاهی در اردیبهشت سالجاری شاهد دوره رونق در بازار سرمایه نبودیم. به صورت مثال در اردیبهشت سالجاری در کنار شرایط خوبی کامودیتی ها، بحث واگذاری بلوک خودروسازها مطرح بود و این مورد در آن زمان هنوز انقدر پرابهام نبود.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بازار سرمایه از نگاه بنیادی اصلاح خویش را تمام کرده است، توضیح داد: چونکه P/E TTM بازار حالا به زیر ۶ واحد رسیده است. عددی که در مرداد و بهمن ۱۳۹۷ تجربه کردیم. در چند سال قبل که بازار در دوره هایی بسیار زیر ارزش بوده است، P/S TTM بازار یعنی نسبت قیمت به فروش شرکت ها در محدوده ۱.۴ واحد قرار داشته است که باردیگر در همان دوره مرداد ۹۸ و بهمن ۹۷ آنرا تجربه میکردیم.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به شرایط جهانی، اظهار نمود: از سوی دیگر اقتصاد دنیا به شدت بالا و پایین می شود و در شرایط مبهمی به سر میبرد. تورم آمریکا علیرغم پیشبینی ها با یک دهم مثبت صورت گرفت و این منجر می شود در جلسه پیش روی فدرال نرخ بهره به جای نیم درصد، ۷۵ صدم افزایش یابد و به ۳.۲۵ درصد برسد. با این اتفاق شاخص دلار مجدد تقویت شد و به کامودیتی ها فشار آورد. از سوی دیگر پول پاشی های اروپا برای پیشگیری از رکود منجر به این شده است که تقاضا در بحث انرژی افزایش یابد. از سوی دیگر چین به علت تورم پایین نرخ بهره را پایین نگه داشته است و این سبب شده است برخی صنایع به شرایط ایده آل برگردد. به صورت کلی نمی توان شرایط جهان را پیش بینی نمود.
این کارشناس بازار سرمایه در ادامه با تکیه بر این که شرایط اقتصادی داخل کشور با ابهاماتی مواجه می باشد، اظهار داشت: مهم ترین ابهام بودجه کشور در سال آینده است. معلوم نیست که آیا مقرر است نرخ خوراک مانند سالجاری سقف ۲۰ سنتی خویش را داشته باشد یا خیر؟ نرخ گاز و برق چطور؟ وضعیت مالیات چگونه خواهد بود؟ اگر توافق صورت نگیرد و کسری بودجه شدید باشد، میزان انتشار اوراق تا چه حدی است؟
شریعتی افزود: در حال حاضرنرخ بهره در سیستم بانکی به بالای ۲۳ درصد رسیده که این اتفاق منجر به رکود بازار شده است. از سوی دیگر نرخ دلار نیما به بالای ۲۷ هزار تومان رسیده که یک پالس مثبت برای شرکتهای دلاری است، اما به علت ابهامات مذکور بازار در شرایط سختی به سر میبرد.
وی تصریح کرد: از نگاه تحلیلگران تکنیکالیست اگر شاخص کل بورس بتواند محدوده یک میلیون و ۴۳۰ واحد را پس بگیرد، همراه با گزارش های ۶ ماهه برخی صنایع و همینطور اگر پالس های مثبتی در جهت کاهش ابهامات به بازار داده شود، بازار میتواند شرایط بهتری پیدا کند.1401/07/09
09:13:40
0.0 / 5
552
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد