دکورپرداز
دکور پرداز

راهکار دولت و بانک مرکزی برای کاهش زیان انباشته بانک ها

راهکار دولت و بانک مرکزی برای کاهش زیان انباشته بانک ها

دکور پرداز: معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد راهکاری دولت برای رسیدگی به زیان انباشته بانکها را تشریح نمود.


سیدعباس حسینی در گفت و گو با ایسنا، با تأکید بر این که از شروع شروع کار دولت سیزدهم بحث اصلاح ساختار مالی بانک ها، چه بانکهای دولتی و چه سایر بانک ها، به همراه بانک مرکزی در حال پیگیری است، اظهار داشت: همچون کارهایی که در این جهت در حال انجام است، پیگیری های مکرری است که درباب اموال مازاد انجام شده است تا بانکها دارایی های مازاد خودرا به فروش برسانند.
وی افزود: دومین اقدام افزایش سرمایه بانکها است که از این طریق بتوان نسبت کفایت سرمایه آنها را افزایش داد. سومین اقدام نیز پیگیری و نظارت بیشتر در تسهیلات پرداختی است تا در جای مناسب هزینه شود که منجر به عدم بازپرداخت اقساط شود. در کنار همه این اقدامات پیگیر مطالبات بانکها از دولت نیز هستیم.
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزارت اقتصاد با اعلان اینکه مجموع اقدامات مذکور کمک می نماید توان مالی بانکها و زیان انباشته آنها اصلاح گردد، اظهار داشت: همین طور در ساختار مدیریتی اقداماتی به انجام می رسد و اصلاح ساختار مالی نیز در اصلاح ترازنامه ای و سود و زیان کمک نماید.
حسینی اشاره کرد: این اقدامات با هماهنگی بانک مرکزی در حال انجام است و تا آخر سال اساسا اتفاق خوبی دراین زمینه رخ خواهد داد.
نگاهی بصورت های مالی برخی بانک ها
بر طبق این گزارش، صورت های مالی ۳۹۶ شرکت غیردولتی روز چهارشنبه (۲۰مهر) در امتداد شفافیت انتشار یافته و در سامانه کدال در دسترس عموم مردم قرار گرفت که گاهی از حال ناخوش این شرکتها حکایت داشت. در این میان زیان انباشته بانکهای دولتی جلب توجه می کرد.
صورت حساب مالی بانک کشاورزی حاکی از زیان خالص این بانک در سال ۱۳۹۹ معادل ۲۸۹ میلیارد تومان است که در سال ۱۴۰۰ به سود خالص ۲۳ میلیارد تومانی رسیده است. بررسی صورت های مالی این بانک از زیان انباشته قابل توجه ۷۴۰۰ میلیارد تومانی حکایت دارد.
همین طور زیان خالص بانک ملی از ۶۷۵۰ میلیارد تومان در سال ۱۳۹۹ به ۲۶۷۶ میلیارد تومان در سال قبل رسیده است. طبق آخرین صورت مالی بانک ملی، این بانک نزدیک به ۷۰ هزار میلیارد تومان زیان انباشته دارد. بانک مسکن نیز از ۱۷۸۶ میلیارد تومان زیان در سال ۱۳۹۹ به یک میلیارد و ۷۵۰ تومان سود در سال ۱۴۰۰ رسیده و زیان انباشته این بانک ۲۴۰۰ میلیارد تومان است.
منبع:

1401/08/21
09:40:30
0.0 / 5
387
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد