دکورپرداز
دکور پرداز

رد افزایش ۵ درصدی سود بانکی از جانب صالح آبادی

رد افزایش ۵ درصدی سود بانکی از جانب صالح آبادی

به گزارش دکور پرداز، رئیس کل بانک مرکزی افزایش پنج درصدی نرخ سود بانکی را رد کرد و اظهار داشت: فعلاً هیچ نرخی برای سود سپرده تعیین نشده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، علی صالح آبادی در همایش تحول دیجیتال بانک و بیمه، اظهار نمود: در شرایط تحریم یکی از مواردی که آمریکا از آن استفاده می نماید حکمرانی دلار است، این کشور به علت اشرافی که روی حکمرانی دلار دارد که اگر یک دلار در دنیا جابه جا شود، بر آن نظارت می کند و ما هم می خواهیم حکمرانی ریال را تقویت نماییم که هم نظارت بر آن آسان تر شود و هم جلوی پولشویی و فساد گرفته شود.
وی افزود: استفاده از هوش مصنوعی و قرارداده های هوشمند و زنجیره بلوک در شبکه بانکی به تحقق حکمرانی دیجیتالی ریال کمک می نماید، همینطور سفته و برات الکترونیکی در شبکه بانکی به کار گرفته می شود.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: نیاز مشتری به فناوری های دیجیتال به معنای رهاشدگی نیست و باید با ابزارهای الکترونیکی در این خدمات نظارت شود.
کاهش شعب بانکی به ۲۰ هزار شعبه

صالح آبادی با اشاره به اینکه استفاده از فناوری های دیجیتال سبب شده شعبه های بانکی کشور به ۲۰ هزار شعبه کاهش پیدا کند، اظهار داشت: روند کاهش شعبه ها همچنان ادامه دارد و ما دنبال این هستیم که مردم به این وضعیت عادت کنند.
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد افراد بالای ۱۸ سال از فناوری های بانکی استفاده می نمایند، اظهار داشت: در شبکه بانکی کشور ماهانه بیشتر از ۳.۵ میلیارد تراکنش صورت می گیرد و سطح دسترسی شبکه بانکی کشور به فناوری های دیجیتال ۹۹.۹۹ درصد است.
وی بیان نمود: شمولیت بانکی در حوزه تسهیلات دارای یک عقب ماندگی تاریخی است و باید از فناوری های دیجیتال در این حوزه هم استفاده بیشتر شود و در محیط آزمایشی بانک مرکزی مبحث لندتک ها دنبال می شود و همینطور مجوزهای بانک مرکزی در جهت نوآوری تسهیل می شود.
نقشه راه بانک مرکزی برای تحول دیجیتال بانکی
رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: برای کنترل سود سپرده های بانکی و پیشگیری از خلق پول در شبکه بانکی هم از فناوری های دیجیتال استفاده می شود. بانک مرکزی برای تحول دیجیتال نقشه راه دارد و احتیاج به زیرساخت ها و فناوری ها برای اجرای تحول دیجیتال در شبکه بانکی مشاهده می شود.

وی در جمع خبرنگاران هم ضمن اشاره به برنامه بانک مرکزی در مورد افزایش نرخ سود سپرده بانکی، اظهار داشت: فعلاً هیچ نرخ مشخص جدیدی برای سود سپرده تعیین نشده است. بر این اساس فعلاً نمی توان گمانه زنی ها در خصوص افزایش پنج درصدی سود بانکی را تایید نمود.
وی ادامه داد: در مورد افزایش سود سپرده و تسهیلات بایستی در شورای پول و اعتبار تصمیم گیری شود و اعداد مطرح شده در رسانه ها صرفاً در حد شایعه است.

صالح آبادی بیان نمود: سیاست رسمی بانک مرکزی تقویت بازارهای رسمی است، سال جاری ۴۶ میلیارد دلار در سامانه نیما تأمین ارز انجام شده در حالیکه سال قبل حدود ۳۷ میلیارد دلار تأمین ارز واردات در سامانه نیما صورت گرفته بود.
به نقل از ایشان، معاملات ارزی در کانال های تلگرامی عمق بشدت کمی داشته و در بعضی موارد معاملات واقعی نیست. همینطور بعضی از این معاملات حالت قمار دارد. بر این اساس نیازهای ارزی در حوزه خدمات در بازار متشکل ارزی تأمین خواهد شد.1401/09/28
21:19:52
0.0 / 5
635
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد