دکورپرداز
دکور پرداز
از سوی مركز پژوهش های مجلس انجام شد

بررسی طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه نان در سال 1401

بررسی طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه نان در سال 1401

دکور پرداز: به گزارش دکور پرداز، دفتر مطالعات زیربنایی مرکز پژوهش‏های مجلس طی گزارش پژوهشی به بررسی طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه نان از جانب دولت سیزدهم در سال ۱۴۰۱پرداخت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، این گزارش ضمن اشاره به این که تأمین غذا یکی از اساسی ترین اهداف روزمره انسان ها برای ادامه حیات خود به حساب می آید عنوان می کند که نان با اشکال گوناگون، بخش اصلی غذای روزانه مردم را تشکیل می دهد، بگونه ای که انسان‏ها حجم زیادی از کالری بدن را با خوردن نان تأمین می کنند و بنابراین قیمت این محصول برای بیشتر افراد مورد اهمیت است. بر همین مبنا دولت ها تلاش داشته‏ اند که قیمت این محصول را کنترل کرده و یارانه به آن اختصاص دهند.
این گزارش در ادامه می افزاید که اما شیوه پرداخت یارانه باعث حجم گسترده تخلف در زنجیره آرد و نان ازجمله قاچاق آرد به خارج از شبکه، مصرف نان بعنوان خوراک غیرانسانی، کاهش انگیزه برای افزایش کیفیت نان توسط واحدهای نانوایان می‏ شد. بر همین مبنا دولت سیزدهم جهت اصلاح نظام پرداخت یارانه نان شیوه جدیدی را در دستور کار قرار داد به این شکل که یارانه نان که قبلاً به گندم تعلق می گرفت، مستقیماً به نانوایان پرداخت گردد.
گزارش حاضر با آسیب‏ شناسی طرح مذکور، ضمن بیان نقاط ضعف و آسیب‏ های احتمالی به ملاحظات اجرایی آن و هم عرضه پیشنهادهای کارشناسی می‏ پردازد. شیوه نامناسب تأمین آرد نانوایی‏ ها، ضعف در اقناع افکار عمومی، نادیده گرفتن اصلاح الگوی مصرف نان ازجمله چالش‏ های موجود طی اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه نان است که به نظر می‏ رسد دولت محترم با انتخاب شیوه صحیح توزیع آرد به نانوایان دولتی، اقناع‏ سازی تمام حلقه‏ های زنجیره آرد و نان، پشتیبانی از تولیدکنندگان آرد و نان کامل به منظور افزایش سلامت عمومی جامعه می‏ تواند آسیب‏ های احتمالی اجرای طرح اصلاح نظام پرداخت یارانه نان را کم کند.
متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1401/10/07
14:09:04
0.0 / 5
642
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد