دکورپرداز
دکور پرداز

هزینه هوایی مسکن چقدر شده است؟

هزینه هوایی مسکن چقدر شده است؟

دکور پرداز: آمارها از تورم 51 درصدی ساخت و ساز مسکن در بهار امسال حکایت دارد و برآوردها نشان میدهد بدون احتساب قیمت زمین، هزینه ساخت به متری 8.3 میلیون تومان رسیده است؛ با اینحال سازندگان می گویند که با نوسانات نرخ ارز در ماههای اخیر آمارهای جدید متفاوت خواهد بود و این مساله می تواند دامن ساخت و ساز در هر دو بخش دولتی و خصوصی را بگیرد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، تورم عمومی و رشد قیمت نهاده های ساختمانی، هزینه های ساخت مسکن را افزایش داده است. آخرین آمار در ارتباط با بهار امسال که از جانب بانک مرکزی ارائه شده از رشد ۵۱ درصدی هزینه ساخت مسکن در مقایسه با سال ۱۴۰۰ حکایت دارد. بر این اساس برخی برآوردها نشان داده است متوسط قیمت ساخت هر متر خانه (بدون احتساب قیمت زمین) به ۸.۳ میلیون تومان رسیده است.
بااینکه تورم ۵۱ درصدی ساخت وساز به تنهایی می تواند فعالیهای ساختمانی را مبتلا به اختلال کند، سازندگان مسکن، عوامل رکودزای دیگر مثل عوارض ساختمانی، هزینه دستگاههای خدمات رسان، رشد نرخ دستمزد، افزایش احتمالی و سنگین هزینه تأمین اجتماعی کارگران را از دیگر مشکلات حوزه تولید مسکن می دانند. اخیرا رئیس سازمان نظام مهندسی هم از پایین بودن تعرفه دستمزد مهندسان گلایه کرده و ازاین رو امکان دارد نرخ خدمات مهندسی که الان کمتر از یک درصد است بالا برود.
مجموع عوامل فوق سه عارضه منفی را در بازار مسکن بوجود آورده که شامل رشد هزینه های تولید، افت توان متقاضیان مصرفی و رکود معاملات است؛ نخستین عارضه به ساخت و ساز لطمه می زند. تیراژ تولید مسکن در شهر تهران طی بهار سالجاری با سقوط تاریخی به ۶۲۰۰ واحد رسیده که نسبت به ۱۰ هزار و ۷۰۰ واحد بهار سال گذشته افت ۴۲ درصدی را نشان داده است.
جهش بی سابقه قیمت مسکن بین سال های ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ منجر به افت شدید قدرت خرید متقاضیان شد. در سال ۱۴۰۰ قیمت مسکن به ثبات نسبی رسید اما باردیگر در سال ۱۴۰۱ تورم مسکن شتاب گرفت و هم اکنون تورم نقطه به نقطه مسکن پایتخت به ۴۶ درصد رسیده است. رکود معاملات معمولاً اثر منفی بر ساخت و ساز بوجود می آورد.
نوسان قیمت ارز طی روزهای اخیر و رسیدن آن به بالای ۴۰ هزار تومان در بازار آزاد منجر به انتظارات تورمی در بسیاری بخش ها همچون بازار مسکن شده است. به دنبال این اتفاق روز پنج شنبه رییس کل بانک مرکزی تغییر کرد و محمدرضا فرزین جایگزین علی صالح آبادی شد. سید ابراهیم رئیسی ـ رئیس جمهور از مسئول جدید بانک مرکزی خواست تا نرخ ارز را مدیریت کند و از همفکری صاحب نظران بهره ببرد.

قیمت مسکن ملی بالا نمی رود؟
به دنبال نوسانات نرخ ارز این تصور بوجود آمد که مسکن دولتی تحت عنوان نهضت ملی مسکن تحت تأثیر تغییر قیمت نهاده های ساختمانی قرار گیرد. در این خصوص روز گذشته مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران به ایسنا اظهار داشت که تغییری در قیمت نهضت مسکن ایجاد نمی شود؛ چون که قراردادها از قبل منعقد شده است.
در قراردادهای حوزه پیمانی نهضت ملی مسکن، شاخص های تعدیل بر مبنای دفترچه لیست بها لحاظ می شود. این تعدیل ها هر سه ماه یک مرتبه باید توسط سازمان مدیریت و برنامه اعلام گردد که طی یک سال گذشته معمولاً با تاخیر اعلام می شود. متناسب با پیشرفت فیزیکی کار، شاخص های تعدیل اعمال می شود.
وقتی پروژه آغاز به فعالیت می کند، پیمانکار متناسب با پیشرفت فیزیکی به کارفرما گزارش می دهد. قیمت بر مبنای نرخ نهاده های ساختمانی در زمان شروع تعیین می شود اما اگر پس از هر مرحله نرخ مصالح گرفتار تغییر شد در محاسبات تعدیل جدید لحاظ خواهد شد. بطورمثال در جریان افزایش اخیر قیمت یونولیت اگر پروژه از مرحله سقف (نصب یونولیت) عبور کرده باشد نرخ یونولیت بر مبنای قیمت سابق لحاظ می شود اما اگر هنوز سقف نزده باشد، با قیمت جدید محاسبه می گردد.

سازندگان: دلار بازیگر اصلی تورم تولید مسکن است
جهت بررسی ابعاد این مورد با فرشید پورحاجت ـ عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان صحبت کردیم که گفت قیمت ارز، از بازیگران اصلی پروژه نهضت ملی مسکن به حساب می آید. البته پایین بودن توان متقاضیان و نبود منابع بانکی لازم هم از دیگر مشکلات است.
وی ادامه داد: خیلی از متقاضیان واحدهای نهضت ملی مسکن پس از واریز ۴۰ میلیون تومان آورده اولیه، توان پرداخت آورده های بعدی را ندارند. این موجب ریزش متقاضیان و متعاقبا کندی فعالیت های ساختمانی می شود. ازاین رو باید از راه افزایش سقف تسهیلات، منابع جبران شود که آن هم مسائل خویش را دارد و امکان دارد متقاضیان توان پرداخت اقساط را نداشته باشند.
عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان در رابطه با افزایش حدود ۵۱ درصدی هزینه ساخت خاطرنشان کرد: این آمار در ارتباط با بهار امسال و دلار حدود ۳۲ هزار تومان است. اگر آمار جدید ارائه شود اعداد و ارقام متفاوت خواهد بود. تورم فقط دامن پروژه های نهضت ملی را نمی گیرد بلکه در ارتباط با ساخت و ساز بخش خصوصی هم می شود.
به قول پورحاجت، خیلی از سازندگان از منابع پیش فروش یا تسهیلات بانکی استفاده می نمایند. سازنده واحد را با قیمتهای پیش از گرانی واگذار کرده و باید به تعهد خود عمل کند. با عنایت به نوسانات اقتصادی که پس از تعهد سازنده ایجاد می شود برخی سازندگان گرفتار مشکل می شوند و نمی توانند زمینی هم قیمت زمینی که قبلا در اختیار داشتند را خریداری کنند. این مساله منجر به رکود فعالیت های ساختمانی و متعاقب آن فشار تقاضا بر بازار مسکن می شود.1401/10/10
10:34:50
0.0 / 5
639
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد