دکورپرداز
دکور پرداز

حساب ویژه دولت روی مالیات بر ارزش افزوده

حساب ویژه دولت روی مالیات بر ارزش افزوده

دکور پرداز: هرچند میزان درآمد دولت از محل مالیات بر ارزش افزوده در لایحه بودجه سال 1402، 159 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است، اما بنظر می رسد مسئولان روی این بخش برای تحقق درامدهای مالیاتی در سال آینده حساب ویژه ای باز کرده اند و امید به افزایش آن دارند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، مالیات بر ارزش افزوده یکی از منابع درآمد مالیاتی دولت می باشد که در زیرمجموعه مالیات بر کالاها و خدمات قرار دارد. بر این اساس و طبق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲، دولت پیش بینی کرده است از این محل ۱۵۹ هزار و ۵۳۳ میلیاردریال درامد کسب کند. این درحالی است که میزان درامد دولت از این ردیف در سال ۱۴۰۰، ۸۲ هزار و ۸۶۵ میلیارد تومان و در ۱۰ ماهه سال جاری نیز ۱۰۴هزار و ۲۳۹ میلیارد تومان بوده است.
در آن سوی ماجرا اما دولت پیش بینی کرده است که درامدهای مالیاتی اش در سال آینده حدود ۶۰ درصد افزایش یابد؛ رقمی که نگرانی هایی را بین اقشار مختلف ایجاد کرد و در مقابل پاسخ دولتمردان این بوده که مقرر است این افزایش از شناسایی مودیان جدید، جلوگیری از فرار مالیاتی و... صورت بگیرد. در این میان بنظر می رسد مالیات بر ارزش افزوده جایگاه ویژه ای دارد. چونکه داوود منظور، رئیس سازمان امور مالیاتی بارها بر این مساله تاکید کرده که مقرر است حدود ۴۰ درصد درآمد مالیاتی از محل مالیات بر ارزش افزوده وصول شود که کاملا تابع قیمت است.
آنطور که منظور توضیح داده است: قسمتی از افزایش وصول مالیات بطور طبیعی اتفاق می افتد و ناشی از افزایش قیمت هاست. یکی از درآمدهای مهم مالیاتی، بحث ارزش افزوده است. مالیات ارزش افزوده یعنی ۹ درصد روی قیمت کالاها؛ وقتی قیمت کالا افزایش یابد خود به خود درآمدهای مالیاتی در محل ارزش افزوده نیز بیشتر می شود. پس قسمتی از افزایش درآمدهای مالیاتی ناشی از افزایش قیمت هاست.
بر طبق این گزارش، مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیرمستقیمی است که بر تفاوت بین ارزش کالاها و خدمات عرضه شده با ارزش کالاها و خدمات خریداری یا تحصیل شده در یک دوره معین وضع می شود.
منبع:

1401/11/28
13:22:56
0.0 / 5
592
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد