دکورپرداز
دکور پرداز

شروع فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا از فردا

شروع فعالیت مرکز مبادله ارز و طلا از فردا

دکور پرداز: برمبنای مصوبه شورای پول و اعتبار، مرکز مبادله ارز و طلای ایران از فردا ( دوم اسفند) فعالیت رسمی خودرا در زمینه معاملات ارزی (اسکناس و حواله) شروع می کند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، طبق اعلام بانک مرکزی، مرکز مبادله ارز و طلای ایران، دارای چندین تالار معاملاتی و عرضه ارز و طلا خواهد بود که در اولین مرحله تالار ارز خدماتی و تالار حواله مرکز مبادله ایران در آن گشایش شده و شروع فعالیت خواهد داشت.
اهداف کلان مرکز مبادله ارز و طلای ایران
ایجاد مرجعیت قیمت، افزایش حجم معاملات رسمی و سهولت دسترسی متقاضیان بازار ارز و طلا از با اهمیت ترین اهداف کلان مرکز مبادله ارز و طلای ایران است.
این مرکز، همین طور در امتداد فعالیت خویش، ابزارسازی و نهادسازی در بازارهای ارز و طلا و تقویت و بهینه سازی حداکثری زیرساخت های فناوری اطلاعات را دنبال خواهدنمود.
تالار حواله ارزی
منابع لازم ارزی از محل صادرات شرکت های صنایع پتروشیمی، مس، معادن، فولاد، پالایش نفت، قیر و سایر صادرکنندگان در تالار حواله ارزی مرکز مبادله ارز و طلای ایران تامین و جهت فروش به واردکنندگان عرضه می شود.
همین طور تامین ارز بابت واردات دارو، لوازم و تجهیزات پزشکی و کالاهای اساسی همچنان با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان بر بستر سامانه نیما کماکان با قوت ادامه خواهد یافت.
تالار ارز خدماتی
با راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران ضمن بازبینی انجام شده در سرفصل های اختصاص ارز خدماتی، بمنظور پاسخگویی به همه نیازهای واقعی ارزی از یک سو و جایگزینی روش های نظارت پسینی بجای نظارت پیشینی از طرف دیگر، سرفصل های مربوطه با رویکرد تسهیل مقررات توسعه یافتند.
از با اهمیت ترین سرفصل های بازبینی شده ارز خدماتی در مقررات می توان به سرفصل های ارز درمانی، ارز دانشجویی، ارز ماموریت، ارز مسافرتی، ارز شرکت های هواپیمایی داخلی، ارز شرکت های ترانزیت زمینی و دریایی و سایر موارد اشاره داشت.
فرایند تامین ارز در تالار ارز خدماتی
متقاضیان ارز خدماتی با مراجعه به مرکز مبادله ارز و طلای ایران به شرح زیر مبادرت به دریافت نیاز واقعی ارزی خود در قالب اسکناس یا حواله ارز می کنند.
متقاضی بایستی به تارنمای مربوطه مراجعه و نیاز واقعی ارزی خودرا ثبت و همین طور اسناد و مدارک در رابطه با هر سرفصل را در سامانه طراحی شده جهت بررسی دستگاه اجرائی ذیربط بارگذاری نماید.
اسناد و مدارک مربوطه توسط دستگاه اجرائی ذیربط ملاحظه و بررسی می گردد و متقاضی به بانک ملی ایران ارجاع داده می شود؛ متقاضیان بعد از تایید پرداخت، جهت دریافت حجم ارزی اسکناس یا حواله تاییدشده به شعب منتخب بانک ملی ایران مراجعه می کنند و مراتب به طریق مقتضی به ایشان اطلاع رسانی می شود.
روش کشف نرخ
نرخ معاملات ارزی در مرکز مبادله ارز و طلای ایران در دو تالار نقد و حواله ارز برمبنای منابع و مصارف ارزی کشور و برمبنای متغیرهای بنیادی اقتصادی کشف و مبنای معاملات فیمابین قرار می گیرد.
برنامه های آتی
توسعه تالارها بر طبق نیازهای متنوع ارزی، توسعه ابزارهای معاملاتی مبتنی بر ارز و طلا همچون سلف و سواپ، مرجعیت نرخ به عنوان نرخ مرجع ارز و طلای کشور و توسعه ارتباطات منطقه ای و بین المللی با بازارهای مالی و ارزی منطقه ای و جهانی، از با اهمیت ترین برنامه های آتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران است.1401/12/01
12:14:55
0.0 / 5
359
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد