دکورپرداز
دکور پرداز
معاون بین الملل بانك مركزی:

کاهش اتکا به دلار در دستور کار بانک مرکزی است

کاهش اتکا به دلار در دستور کار بانک مرکزی است

دکور پرداز: به گزارش دکور پرداز، معاون بین الملل بانک مرکزی اظهار داشت: بانک مرکزی در دوره جدید، کاهش اتکا به دلار و برقراری مناسبات و پیمان های پولی با سایر کشورها را در دستور کار قرار داده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، محسن کریمی با حضور در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر به تشریح راهبردهای بانک مرکزی درباب گسترش مبادلات پولی دوجانبه و کاهش اتکا به دلار پرداخت.

وی با اعلان اینکه منافع هنگفتی که از بین المللی و جهان روا بودن دلار نصیب آمریکا شده و سوءاستفاده های سیاسی این کشور از این مساله مقابل سایر کشورها باعث شده است تا کشورهای مستقل از وابستگی به دلار فاصله بگیرند و درصدد دلارزدایی در مبادلات خود هستند، اشاره کرد: دلارزدایی و حرکت به سمت پیمان های پولی ریسک سوء استفاده های اقتصادی و سیاسی آمریکا را از بین می برد چونکه آمریکا با بهره گیری از این برتری خود براحتی سایر کشورها را تحریم می کند.
معاون بین الملل بانک مرکزی افزود: وقتی نظام پولی و بانکی دنیا در ۷- ۸ دهه اخیر مبتنی بر دلار شکل گرفته و بازارهای مهم دنیا به ویژه بازارها انرژی بر پایه دلار بنا شده است، استفاده از سایر پول ها و پول های محلی ریسک ها و مخاطراتی دارد که بانکهای مرکزی باید انها را پیش بینی کرده و ریسک ها را پوشش دهند و به سمت دلارزدایی و کنارگذاشتن دلار حرکت کنند که خوشبختانه امروز تحولات خوبی در این خصوص رخ داده و به سمت کاهش غلبه آمریکا در نظام پولی دنیا در حرکت هستیم.
کریمی با اشاره به این که پیمان های پولی شرایط ثابتی ندارد و باتوجه به شرایط اقتصادی و پولی کشورها متفاوت بوده و حالات و شقوق مختلفی دارد اشاره کرد: ما هم به عنوان کشوری که سالهاست تحت تحریم های ظالمانه قرار داریم باید از گذشته وارد مناسبات پولی دوجانبه می شدیم تا از لطمه هایش درامان باشیم.

وی اشاره کرد: منافع اقتصادی هنگفتی که نصیب آمریکا شده و مالیات تورمی که از دنیا گرفتن می کند کشورها را به سمت دلارزدایی در مناسبات پولی و بانکی سوق داده است و این مساله اگر رخ بدهد به مفهوم سررسید شدن بدهی های آمریکا به عنوان بدهکارترین کشور دنیا و وقوع ابرتورم در این کشور است. این روند و تحولات نظام پولی بین المللی شروع شده و البته آنها تلاش می کنند که این اتفاق دفعتا و یکباره رخ ندهد و به تدریج صورت گیرد.

کریمی اشاره کرد: این مساله نشان میدهد که غلبه آمریکا دراین زمینه درحال کاهش است پس دلار زدایی و فاصله گرفتن از زیرساختهای کشورهای متخاصم بطور قطع لطمه های ما را کاهش خواهد داد.

معاون بین الملل بانک مرکزی اضافه کرد: بانک مرکزی در دوره ی جدید کاهش اتکا به دلار و برقراری مناسبات و پیمان های پولی با سایر کشورها را در دستور کار قرار داده است و توافقات و مذاکرات خوبی هم با تعداد زیادی از کشورهای انجام شده و در حال انجام می باشد که بدلیل حساسیت جزییات آنرا اعلام نمی کنم.

وی اظهار داشت: طی یکی دو ماه آتی رویداد مهمی در حوزه مناسبات پولی بین المللی و دلازدایی در تهران خواهیم داشت و امیدواریم در ۶ ماهه اول امسال اخبار خوبی درباب توفیقات بانک مرکزی دراین زمینه منتشر شود.

کریمی به تشریح راهبردهای بانک مرکزی در این خصوص پرداخت و اظهار داشت: اتصال نظام پرداخت داخلی کشور به سیستم های پرداخت سایر کشورها و نیز به کارگیری و فعال سازی اتحادیه های پایاپا دو جهت گیری مهم بانک مرکزی دراین زمینه است. همین طور ایجاد ساختار جدید در بانک مرکزی با هدف تحریم ناپذیری و مشخص شدن وظایف بخش های مختلف در این ساختار برای مقابله با تحریم ها همچون دیگر اقدامات عملی بانک مرکزی دراین زمینه است.

1402/01/19
20:23:51
0.0 / 5
468
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد