دکورپرداز
دکور پرداز

وعده رئیس کل بانک مرکزی برای انحلال بانک های ناتراز

وعده رئیس کل بانک مرکزی برای انحلال بانک های ناتراز

به گزارش دکور پرداز، یکی از وعده هایی که فرزین به تازگی در جهت نظم بخشی به سیستم بانکی و پیشگیری از افزایش پایه پولی و در نهایت نقدینگی داده است، انحلال بانکهای ناتراز است که تا نیمه سال جاری شاهد منحل شدن چند بانک خواهیم بود.به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، یکی از علل افزایش پایه پولی و نقدینگی، اضافه برداشت بانکها و خلق پول از جانب آن هاست. موضوعی که محمدرضا فرزین - رئیس کل بانک مرکزی – چند روز گذشته در گفت وگوی تلویزیونی اخیر خود در رابطه با آن به صراحت صحبت کرد.

وی با تکیه بر این که بطور قطع سال جاری و تا نیمه اول چند بانک ناتراز منحل خواهند شد و نام آنها را اعلام خواهیم کرد، اظهار داشت: اگر بخواهیم تأمین پولی و مالی را به روش غیرتورمی انجام دهیم باید بانکها سرمایه شان افزایش پیدا کند و بانک هایی که کفایت سرمایه لازم را ندارند و اضافه برداشت دارند باید بدانند که اگر نتوانند ناترازی شان را حل کنند به سمت انحلال حرکت خواهند کرد. در این حوزه لیست بانکهای ناتراز و اقدامات لازم را در این حوزه به دولت داده ایم و در رابطه با چند بانک این کار شروع شده است.

فرزین با اشاره به اینکه اجازه نمی دهیم که بانکهای ناتراز به فعالیت شان ادامه دهند و خلق پول کنند، اظهار داشت: در رابطه با پرداخت تسهیلات در سال جدید هم به دنبال این هستیم که آنرا تقویت نماییم. البته اگر بخواهیم نقدینگی را کنترل نماییم باید تسهیلات بانکی را از نوع تکلیفی و غیرتکلیفی کنترل نماییم و لازمه آن تقویت نظارت بانک مرکزی است.

البته به قول رئیس کل بانک مرکزی، قاعده ای در این حوزه به نام قاعده گزیر وجود دارد به مفهوم این که بانک مرکزی ضامن پول ها و سپرده های مردم در بانک هایی است که منحل می شوند و تا ریال آخر پول های مردم به آنها بازگردانده خواهد شد.

بنابراین سال جاری شاهد انحلال بانک هایی خواهیم بود که به رشد پایه پولی، افزایش نقدینگی و در نهایت تورم دامن می زنند و باید دید این سیاست چگونه اجرا می گردد و بانکهای منحل شده در کدام بانکها ادغام می شوند؟
1402/01/24
17:17:04
0.0 / 5
386
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد