دکورپرداز
دکور پرداز

مصوبه جدید برای رفع تعهد ارزی ابلاغ گردید

مصوبه جدید برای رفع تعهد ارزی ابلاغ گردید

به گزارش دکور پرداز، مصوبه جدید کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ گردید که طبق آن صادرکنندگان می توانند تا پایان تیر با تعهد محضری، به روش واردات در مقابل صادرات رفع تعهد ارزی کنند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، مصوبه نهمین کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات ابلاغ گردید که بر مبنای آن صادرکنندگان می توانند تا پایان تیر با تعهد محضری، به روش واردات در مقابل صادرات رفع تعهد ارزی کنند.
در این ابلاغیه آمده است: تصمیمات نهمین جلسه کارگروه بازگشت ارز حاصل از صادرات مبحث نامه شماره ۲/۷۷۷۴۳ مورخ ۱۴۰۲/۴/۵ معاون محترم ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی (ایران به شرح زیر ابلاغ می گردد.
۱. در مورد مهلت رفع محدودیت تجاری برای صادرکنندگان دارای تعهدات ارزی حاصل از صادرات کالاهای مشمول استثنائات مقرر گردید:
«با توجه به پایان مهلت رفع محدودیت مقرر در بند (۵) مصوبات اولین نشست کارگروه بازگشت ارز برای کالاهای عودتی تست نمایشگاهی و.... بانک مرکزی امکان قرار دادن سرویسی در اختیار سامانه جامع تجارت را بررسی کند که با استفاده از آن سامانه جامع تجارت برای ثبت کوتاژهای مبحث استثنائات بازگشت ارز حاصل از صادرات دسترسی در اختیار سازمان توسعه تجارت ایران قرار دهد. همینطور مهلت مقرر در بند مذکور تا پایان شهریور ماه سال ۱۴۰۲ تمدید می شود.»
۲. در مورد رفع محدودیت از کارت بازرگانی صادر کنندگان دارای تعهدات ارزی سال ۱۴۰۱ که ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات آنان کمتر از ۶۰ درصد است، مقرر گردید:
«محدودیت کارتهای بازرگانی صادر کنندگان غیر سال اولی (سال اول تا سقف ۵۰۰ هزار یورو) دارای تعهد حاصل از صادرات سال ۱۴۰۱ با ایفای تعهدات ارزی کمتر از ۶۰ درصد به منظور ایفای این تعهدات با استفاده از روش واردات در مقابل صادرات، خود منوط به عرضه تعهد محضری در خصوص عدم صادرات تا ایفای کامل تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۴۰۱ تا ۲ ماه از تاریخ ابلاغ رفع گردد در صورت وقوع صادرات در این بازه مراتب به کمیته پایش سو رفتار تجاری منعکس خواهد شد.»
خواهشمند است دستور فرمائید ضمن اطلاع رسانی به ذینفعان در جهت اجرای بند، دوم نسبت به دریافت و بررسی درخواست متقاضیان بر مبنای شرایط مندرج در مصوبه و همینطور تعهدنامه محضری با متن پیوست به منظور ایفای تعهدات ارزی حاصل از صادرات سال ۱۴۰۱ و ارسال آن به این سازمان اقدام گردد. بدیهی است با عنایت به مفاد بند مذکور، امکان رفع محدودیت از کارتهای بازرگانی صادر کنندگان سال اولی (۱۴۰۱) که علاوه بر مبادرت به صادرات بیشتر از سقف تعیین شده در قانون مبحث تبصره ۴ بخش دوم از ماده ۱۰ آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات اصلاحیه مورخ (۱۴۰۱/۱۲/۲۸ نسبت به ایفای تعهدات ارزی مترتب بر آن اقدام ننموده اند، وجود نخواهد داشت.منبع:

1402/04/14
12:35:00
0.0 / 5
337
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد