دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش دكور پرداز؛

ارز مسافرتی فقط برای پولدارها

ارز مسافرتی فقط برای پولدارها

دکور پرداز: مدتی است که ارز مسافرتی برای سفرهای هوایی به عتبات در طول سال در نظر گرفته شده است اما مسافران زمینی به عتبات هنوز امکان گرفتن این ارز را ندارند.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، همواره با ایام عزاداری سید و سالار شهیدان جمعیت مشتاق به زیارت عتبات افزایش خواهد یافت اما یکی از دغدغه های زائرین عتبات مبحث تخصیص ارز مورد نیاز آنها است به صورتی که ارز مورد نیاز زائرین عتبات فقط در روزهای اربعین تخصیص می یابد و در دیگر ایام سال خبری از این ارز به مسافران زمینی عتبات نیست.
هرچند ناگفته نماند گرفتن این ارز هم با مشکلاتی همراه می باشد بعنوان مثال یکی از مسافران اربعین در اینباره به خبرنگار مهر اظهار داشت: برای سفر اربعین سال قبل تصمیم گرفتیم چند روز زودتر عازم عراق شده تا به شلوغی های وحشتناک مرز در نزدیک اربعین برخورد نکنیم، اما بانک مرکزی فقط یک دوره خاص برای تخصیص ارز در نظر گرفته بود و افرادی که می خواستند زودتر عازم عتبات شوند از دریافت این ارز محروم بودند.
وی افزود: مساله بعدی معرفی شعبی منتخب بود که بانک مرکزی در نظر گرفته بود بعنوان مثال بانک مرکزی شعبی را معرفی کرده بود که متقاضی در آن حتما باید حساب می داشت که این مساله سبب شده بود صف های طولانی برای افتتاح حساب ایجاد شود.
چرا دولت دینار نمی دهد؟
یکی دیگر از مشکلات در مسافرت سال قبل عدم عرضه دینار به مردم و فقط عرضه دلار به متقاضیان بود که مردم را بسیار گرفتار مشکل کرد در همین رابطه یکی از دریافت کنندگان ارز به خبرنگار مهر اظهار داشت: سال قبل به سختی ارز مورد نیاز خویش را از یک بانک دولتی دریافت کردم اما وقتی به آن سوی مرز رجوع کردم متوجه شدم ارزی که به من داده اند قدیمی است و صرافیهای عراق این دلار را قبول نمی کردند و می گفتند این ۱۰۰ دلاری قدیمی بوده و از چرخه مبادلات حذف گردیده است که درنهایت با سختی فراوان در شهر کربلا یک صرافی پیدا کردم که ارز مرا با قیمت بسیار پایین تر تبدیل به دینار کرد بنابراین بهتر آن است که بانک مرکزی تمهیداتی بیندیشد و به جای دلار دینار به زائرین ارائه نماید.
چرا برای مسافران زمینی عتبات ارز مسافرتی در نظر نمی گیرند؟
با تدبیر دولت ایران و عراق ویزا برای همیشه از سفر به عتبات عالیات برداشته شد، اما عدم عرضه ارز مورد احتیاج به زائرین زمینی عتبات در دیگر ایام سال همچنان پا برجا است.
ارائه ارز مسافرتی می تواند فشار سنگین تقاضا در روزهای اربعین را کاسته و مشکلات عمده تردد در روزهای اربعین که بخشی زیادی از آن به دلیل سهولت سفر در این ایام است را برطرف کند، البته شکی نیست که اربعین باید باشکوه برگزار گردد و تقاضا در روزهای اربعین همیشه وجود دارد اما بانک مرکزی می تواند تدبیری بیندیشد تا متقاضیان سفرهای انفرادی هم بتوانند از این ارز بهره مند شوند.
ناگفته نماند هم اکنون ارز سفر به عتبات عالیات تنها به سازمان حج و زیارت تخصیص داده می شود اما مسافران سفرهای سیاحتی به دیگر نقاط مختلف جهان می توانند ارز مورد نیاز خویش را دریافت نمایند که ردیفی در ابلاغیه بانک مرکزی هم برای آنها در نظر گرفته شده است. در این ابلاغیه گفته شده است ارز مسافرتی ۱۴۰۲ بعنوان کمک هزینه برای سفرهای خارج از کشور در نظر گرفته شده که سقف پرداخت آن معادل ۵۰۰ یورو است. البته برای سفرهای زمینی میزان آن ۳۰۰ یورو است، قیمت ارز مسافرتی ۱۴۰۲ با عنایت به نوسانات بازار ارز مشخص می شود و همواره با نرخ ارز در بازار آزاد متفاوت است. تسهیل سفر در روزهای عادی سال به نفع دو کشور است
علی فراقی کارشناس و فعال اقتصادی در اینباره به مهر می گوید: در روزهای نخستین ماه محرم و در آستانه عاشورا و تاسوعای حسینی هستیم که طبق عادت سالهای گذشته باید شاهد سفر تعداد زیادی از مردم کشور به سمت کربلا باشیم، در این زمان معضلی که سال ها در این ایام به چشم می خورد شرایط کیفی بعد از گذر کردن از مرزهای ایران و ورود به خاک کشور عراق است، که با عنایت به امکانات بسیار محدودی که در کشور عراق وجود دارد و آنرا میتوان به تمامی مواردی که یک زائر نیاز دارد تا سفری صحیح و سلامت داشته باشد بسط داد.
فراقی اضافه کرد: در این زمان با عنایت به ازدیاد جمعیت ورودی به این کشور عملاً هرساله شاهد شرایطی نامساعد برای زوار هستیم. حال دولت برای افرادی که در این بازه زمانی (اربعین) قصد سفر به کربلا را دارند ارزی برای سفر در نظر گرفته تا بتوانند با تهیه ارز با نرخ پایین تر عملاً از این لحاظ سفری بهتر را تجربه کنند ولی مشکلی که دراین میان به چشم می خورد عدم تخصیص این ارز در دیگر ایام به مسافران زمینی عتبات است تا افراد به سادگی در هر زمان سال بتوانند به این سفر بروند و با مشکلات و کمبود فراوانی که وجود دارد روبرو نشوند.
این فعال اقتصادی افزود: چه بخواهیم این قسمت را نادیده بگیرم یا نگیریم عملاً به علت شرایط مساعدتری که دولت در روزهای اربعین در نظر گرفته بسیاری از افراد تشویق به سفری عملاً با هزینه ای کم تر می شوند. شاید بتوان به این نکته اشاره نمود که اگر حتی شرایط کشور عراق را هم لحاظ نکنیم با عنایت به حرکت این تعداد افراد در داخل کشور برای رفت و آمد، خدمات مختلفی که یک شخص نیاز دارد با چالش های بسیاری روبرو می شود و چه بسا بهتر است اگر کسی قصد رفتن به این سفر را دارد بتواند در هر زمان سال از این شرایط استفاده نماید تا به سادگی این حجم از جمعیت سفر در طول سال تقسیم شود تا عملاً هرکسی که قصد عزیمت به این مقصد را دارد، هرچند هم در بعضی از مکانها با شرایط امکاناتی پایینی رو به رو باشد ولی با عنایت به تقسیمی که شکل می گیرد همان مکان یا همان خدمت و امکانات در بهترین حالت های ممکن خود به افراد داد شود.
فراقی در انتها اظهار داشت: در صورتیکه سیاست گذار و دولت قصد تخصیص ارز یا حتی در نظر گیری شرایطی آسان تر را در هر زمینه ای (چه سفر، چه تجارت و…) دارد بهتر است پر از اما و اگر و تبصره و دستور و شرایط مختلف نباشد چون در نهایت در هر کاری این نوع سبک تصمیم گیری سبب ایجاد مشکلاتی فراوان خواهد شد و آن چیزی است که اگر قبل تر را مشاهده نماییم نتایج منفی آنرا به خوبی می توانیم مشاهده نماییم.


منبع:

1402/04/31
18:20:21
0.0 / 5
278
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد