دکورپرداز
دکور پرداز

راز آرامش بازار مسکن

راز آرامش بازار مسکن

دکور پرداز: بازار مسکن در تهران و شهرهای اطراف، هفته اخیر را بدون دریافت یا ارسال علامت خاصی از اقتصاد کلان که منجر به ایجاد التهاب شود به انتها رساند. با اهمیت ترین نشانه ای که اکنون در بازار ملک دیده می شود محو انتظارات افزایشی است که از شرایط عمومی اقتصاد ایران نشأت گرفته است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، آن طور که واسطه های ملکی می گویند هفته اخیر نیز بدون تحرک محسوسی در بازار مسکن تهران و حومه سپری شد. تعداد معاملات کاهش شایان توجهی نسبت به اواخر سال قبل یافته و همین موضوع به تغییر شرایط بازار ملک به نفع خریداران منتج شده است؛ در صورتیکه اواخر سال قبل و اوایل امسال به سبب روند صعودی نرخها عمدتاً طرف عرضه دست برتر را داشت.
افت تدریجی نرخها در بازار مسکن شهر تهران از اوایل خردادماه آغاز شد و هم اکنون بازار به ثبات رسیده است. نرخ های پیشنهادی فروش مسکن در پایتخت نسبت به اوایل امسال کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی یافته است. البته باتوجه به حباب قیمتی که به وجود آمده خریداران انتظار ریزش بیشتری را دارند.
شهرهای اطراف تهران نیز با کاهش معاملات و قیمت مسکن مواجه گشته اند. مشاوران املاک در شهرهای جدید هشتگرد و پرند از ریزش تا ۲۰ درصد نرخها خبر می دهند. در پردیس نیز نرخ های پیشنهادی تا ۳۰ درصد گرفتار افت شده است. مالکان و سازندگان در شهرهای اطراف برای فروش واحدهای خود تخفیف ارائه می دهند و گاهی وسایل و تجهیزات واحدها را تکمیل می کنند.
دولت از شروع شهریور همزمان با هفته دولت ۱۰۱ هزار واحد مسکونی را در قالب طرح نهضت ملی مسکن به بهره برداری رساند. این میزان عرضه می تواند تا حدی به آرامش بازار مسکن کمک نماید.
از جانب دیگر بررسی ها از ثبات نسبی قیمت مصالح ساختمانی حکایت دارد. اگر معاملات مقداری رونق بگیرد ساخت و ساز از طرف بخش خصوصی افزایش می یابد که در ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا موثر است؛ مشروط به آنکه محرکی از سمت بازارهای موازی به بازار مسکن تلنگر نزند.
دولت از نیمه اردیبهشت ماه امسال طرح ساماندهی مشاوران املاک با هدف رتبه بندی این صنف و برخورد با مشاوران املاک متخلف و بدون مجوز را در دستور کار قرار داده است. در این جهت کارگروهی متشکل از نماینده وزارت راه و شهرسازی، وزارتخانه های اقتصاد و صمت، پلیس فراجا، سازمان تعزیرات حکومتی و دستگاه های امنیتی ذیل شوراهای مسکن استانها شکل گرفت. این کارگروه بنا به دستور سیدابراهیم رئیسی ـ رییس جمهوری تشکیل شده است.
حدود ۱۷۴ هزار واحد صنفی مشاور املاک در سطح کشور فعالند که حدود ۱۷ هزار واحد از این تعداد فاقد مجوز هستند؛ افرادی که بدون داشتن مسئولیت گاهی به ‌پریشانی بازار مسکن دامن می زنند. طبق گفته مشاور وزیر راه و شهرسازی تا حالا بیش از ۳۰۰۰ واحد صنفی متخلف در سطح کشور پلمب شده و بازرسی ها در استانها ادامه دارد.
همین طور تا حالا حدود ۶۳ هزار خانه خالی شناسایی و برای مالکین این خانه ها برگه مطالبات مالیاتی صادر گردیده است. دولت اعلام نموده که از نیمه شهریور امسال، مالیات واحدهای خالی از سکنه را با جدیت دنبال می کند.
درباب نرخ گذاری بی ضابطه در بازار مسکن نیز پیشنهاد شده تا دولت برای تخلفات سکوهای آنلاین خرید و فروش مسکن جرایم پلکانی تعیین کند. خاندوزی ـ وزیر اقتصاد - دراین زمینه گفته است: باید برای هر بار تخلف یک جریمه تعیین شود و اگر جریمه بی نتیجه بود در نهایت آن سکو لغو مجوز و بسته شود.
هم اکنون کارشناسان معتقدند به سبب اثرپذیری و اثرگذاری بازار مسکن بر اقتصاد کلان اکنون افزایش تعاملات بین المللی، آزادسازی اموال بلوکه شده ایران، کاهش نرخ تورم، ثبات نرخ ارز، اجرای طرح مالیات خانه های خالی و برخورد با مشاوران املاک متخلف موجب آرامش نسبی بازار مسکن شده است. بااینکه مرکز آمار و بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن را منتشر نمی کنند اما مسئولان وزارت راه و شهرسازی از کاهش ۳.۸ درصدی ماهیانه قیمت مسکن در تیرماه آگاهی داده اند. ادامه رکود معاملات می تواند اثرات کاهشی بیشتری بر قیمت مسکن بگذارد.1402/06/10
18:31:03
0.0 / 5
252
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد