دکورپرداز
دکور پرداز

ضرورت توسعه حرفه حسابداری همپای توسعه بازار سرمایه

ضرورت توسعه حرفه حسابداری همپای توسعه بازار سرمایه

به گزارش دکور پرداز، رییس سازمان بورس اظهار داشت: این نگرانی وجود دارد که اگر به فکر توسعه حرفه حسابداری نباشیم، حسابداری و گزارشگری مالی از مسیر توسعه بازار سرمایه و تامین مالی عقب می افتد.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در بیست و یکمین همایش ملی حسابداری ایران و سومین همایش بین المللی حسابداری ایران بیان نمود: حرفه حسابداری یکی از مبانی اصلی بازار سرمایه است. بازار سرمایه مبتنی بر اطلاعات است. اطلاعاتی که در حوزه های مختلف منتشر می شود و مورد استفاده تمامی ذی نفعان قرار می گیرد. بنابراین سازمان بورس اوراق بهادار اهتمام جدی در نحوه افشا و نحوه گزارشگری رویدادهای شرکت ها دارد. با عنایت به آنکه از دو جنبه با اهمیت؛ یکی افزایش روز افزون حساسیت بازار سرمایه به علت گستردگی و تعدد حضور سرمایه گذاران در این بازار و هم حضور شرکتهای بزرگ در این بازار؛ این نگرانی وجود دارد که اگر چنین همایش هایی برگزار نشده و به فکر توسعه حرفه حسابداری نباشیم، حسابداری و گزارشگری مالی از مسیر توسعه بازار سرمایه و تأمین مالی عقب می افتد.
وی اضافه کرد: مبحث اصلی این همایش آینده پژوهی است و باید به فکر آینده باشیم. معمولا بحث حسابداری به بررسی صورت های مالی و گزارش های دوره های مالی گذشته می پردازد و این صورت های مالی هم معمولا با تأخیر منتشر می شود؛ اما آن چه برای سرمایه گذار، سیاست گذاران و دستگاههای نظارتی حائز اهمیت می باشد، صرفا با بررسی صورت های مالی گذشته شرکت ها محقق نمی گردد. در حوزه های در ارتباط با حرفه حسابداری هم اکنون با چند تغییر عمده در بازار سرمایه مواجه هستیم. یکی بحث داده های بسیار کلان که با روش های سنتی حسابداری و حسابرسی اساسا نمی توان این داده های کلان را جمع بندی و گزارشگری کرد. بنابراین لازم است خودمان را به ابزاری مجهز نماییم تا بتوانیم از داده های کلان استفاده نماییم.
عشقی در ادامه اظهار نمود: نظارت بر بازار سرمایه بدون هوش مصنوعی امکان پذیر نیست. هم اکنون به صورت روزانه بالغ بر ۳۰۰_ ۴۰۰ هزار نفر در بازار معامله می کنند که در ایام اوج تعداد معامله گران به ۷۰۰ هزار نفر هم می رسد. همینطور تعداد معاملات روزانه هم به دو میلیون معامله می رسد. نظارت بر این حجم از معاملات بدون هوش مصنوعی امکان پذیر نیست. هوش مصنوعی توسط شرکتهای عرضه دهنده خدمات مالی هم استفاده می شود.
وی اضافه کرد: در حرفه حسابداری هم ما ناچار هستیم که از هوش مصنوعی استفاده نماییم. نمی توان بدون هوش مصنوعی با این حجم از داده جوابگوی نیاز این حجم از ذی نفعان بود. بحث مکانیزم حسابداری چند وقتی است که مطرح شده و به جای خوبی هم رسیده است. باید به این سمت برویم که در سایه ارتباط با سایر کشورهای دنیا استانداردهای حسابداری را هم ارتقا دهیم و بتوانیم گزارش های حسابداری را تحلیل پذیرتر نماییم. امیدواریم با کمک اساتید و مجاری ذیربط بزودی این مورد هم به صورت جدی پیگیری شود.
رئیس سازمان بورس افزود: یکی دیگر از بحث های محوری این همایش بحث گزارشگری پایداری است. سال قبل بحث گزارشگری پایداری را تا حدودی پیش بردیم و در دستورالعمل حاکمیت شرکتی الزاماتی برای انتشار گزارش های پایداری داشتیم؛ اما کافی نیست و باید به مرور بحث های در ارتباط با گزارشگری پایداری را با تسهیل بیشتری داشته باشیم. شاید به علت تعدد مشکلات توجه به بحث گزارشگری پایداری در شرکت ها پایین است؛ اما اگر به این مهم توجه کافی را نداشته باشیم در آینده نزدیک گرفتار مشکل جدی خواهیم شد.
عشقی اظهار داشت: بحث دیگری که مطرح شده بحث تاب آوری کسب و کارها است. تاب آوری کسب و کارها ابعاد مختلفی دارد؛ اما نحوه گزارشگری مالی ما نقش بسیار مهمی در تاب آوری کسب و کارها دارد چون که وقتی سیاست گذاران یا حتی سرمایه گذاران بخواهند تصمیمی اتخاذ کنند، این تصمیم بر مبنای همین صورت ها و گزارش های مالی اتخاذ خواهد شد. هم اکنون نحوه گزارشگری مالی ما چه در مورد صورت های مالی شرکت ها و چه در مورد عملکرد هیئت مدیره ها به نحوی است که چهره واقعی شرکت ها را نشان نمی دهد. ما باید مراقب تقسیم سودهای موهوم در شرکت ها باشیم. هم اکنون تمامی اعداد مندرج در صورت های مالی و حتی سود شرکت ها تاریخی است. اغلب شرکت هایی که هم اکنون در بازار سرمایه فعال می باشند و سود شناسایی می کنند در ارتباط با چند دهه قبل هستند و ارزش دارایی آنها به روز نیست. استهلاک این شرکت ها بر مبنای ارزش دارایی چند سال قبل در صورت های مالی نمایان می شود؛ حال آنکه جایگزینی همان دارایی نیازمند هزینه سنگینی است. نحوه گزارشگری مالی شرکت ها باید بگونه ای باشد که وضعیت واقعی شرکت ها را نشان دهد و تداوم وضعیت فعلی منجر می شود در ۳_۴ سال آینده شرکت ها گرفتار مشکل جدی شوند. بنابراین از این بعد نحوه گزارشگری مالی شرکت ها بسیار حائز اهمیت می باشد و امیدوارم بتوانیم در این راه هم کاری نماییم.

وی افزود: البته استانداردها هم باید مورد بازبینی قرار گیرد که به علت بعضی ملاحظات این کار انجام نشده و این مورد در دراز مدت شرکت ها را گرفتار مشکل جدی خواهد نمود. مبحث دیگر، بحث ریسک است. هنوز جایگاه درستی بر گزارشگری ریسک شرکت ها نداریم. با وجود اقدامات انجام شده، این حوزه هم نیازمند کار بسیار جدی است. تعداد نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه به بیشتر از ۱۰۰۰ نهاد رسیده و این ۱۰۰۰ نهاد مالی تقریبا مبنای مشخصی برای گزارشگری ریسک ندارند. به رغم تاثیر این نهادهای مالی در تأمین مالی بنگاه های اقتصادی و میزان دارایی تحت مدیریت شان، ریسک این ها سنجش و مدیریت نمی گردد. یکی از اقدامات ضروری اینست که مسائل و مباحث در ارتباط با ریسک نهادهای مالی را به درستی شناسایی و تبیین شده و نحوه مواجهه با این ریسک ها طراحی و اجرا شود. در این مورد هم اساسا حسابداری نقش ویژه ای خواهد داشت.
رئیس سازمان بورس در خاتمه اظهار داشت: از دوستان دعوت می کنم در این عرصه هم کار جدی انجام دهند و کمک کنند مقوله ریسک در کلیه شرکت ها به خصوص نهادهای مالی گزارشگری و مدیریت شود؛ چون که دارای تحت مدیریت نهادهای مالی رقم حائز اهمیتی است و بالغ بر ۷۰۰ همت دارایی تحت مدیریت صندوق ها و بیشتر از ۱۰۰ همت دارایی تحت مدیریت سبدگردان هاست و اگر مباحث در ارتباط با ریسک به درستی مدیریت نشود امکان دارد تبعات جبران ناپذیری داشته باشد.

1402/07/14
14:17:27
0.0 / 5
249
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد