دکورپرداز
دکور پرداز

کاهش مجدد نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی

کاهش مجدد نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی

به گزارش دکور پرداز، نرخ رشد دوازده ماهه پایه پولی در انتها مهرماه ۱۴۰۲ با ۲.۴ واحد درصد کاهش نسبت به دوره مشابه ماه قبل به ۳۹.۶ درصد رسید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک در قالب برنامه های دولت سیزدهم برای کنترل رشد نقدینگی و تورم و در جهت تحقق شعار سال با عنوان "مهار تورم و رشد تولید" مبتنی بر رویکرد سیاست تثبیت اقتصادی، اجرای برنامه کنترل مقداری رشد ترازنامه بانکها و مؤسسات اعتباری و جریمه بانکهای متخلف از حدود تعیین شده از راه افزایش نسبت سپرده قانونی را همانند سال قبل با جدیت در دستور کار قرار داده است و بر این اساس برنامه پولی با هدف دستیابی به نرخ رشد نقدینگی ۲۵ درصد برای سال ۱۴۰۲ را تنظیم نموده است.

آخرین آمارهای سال ۱۴۰۲ از آن حکایت می کند که نرخ رشد دوازده ماهه نقدینگی از ۳۴.۳ درصد در انتها مهرماه ۱۴۰۱ ظرف یک روند نزولی به ۲۶.۴ درصد در انتها مهر ماه ۱۴۰۲ کاسته شده است. حجم نقدینگی هم در انتها مهر-ماه سال جاری ۷۱۷۷۹.۴ هزار میلیاردریال بوده است؛ در هفت ماهه منتهی به مهرماه سالجاری حجم نقدینگی معادل ۱۳.۳ درصد رشد یافته است که این رقم از آغاز سال همچنان نه تنها در قالب هدف گذاری رشد نقدینگی قرار دارد بلکه کمتر از میزان هدف گذاری تعیین شده برای هفت ماهه نخست سال جاری می باشد. بر طبق این گزارش، نرخ رشد دوازده ماهه پایه پولی در انتها مهرماه ۱۴۰۲ با ۲.۴ واحد درصد کاهش نسبت به دوره مشابه ماه قبل (معادل ۴۲.۰ درصد در شهریورماه ۱۴۰۲) به ۳۹.۶ درصد رسید. پایه پولی هم در انتها مهرماه سالجاری رشدی معادل ۱۵.۷ درصد را نسبت به پایان سال ۱۴۰۱ تجربه نمود. ملاحظه می شود که رشد پایه پولی در دوازده ماهه منتهی به پایان مهرماه ۱۴۰۲ در ادامه روند نزولی خود از آغاز سالجاری از ۴۵.۰ درصد در فروردین ماه به ۳۹.۶ درصد در مهرماه کاسته شده است و برای اولین بار پس از گذشت هشت ماه وارد کانال ۳۰ درصدی شده است.

1402/08/15
08:00:26
0.0 / 5
274
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد