دکورپرداز
دکور پرداز

برنامه جدید بانک مرکزی برای پرداخت وام ازدواج و فرزند

برنامه جدید بانک مرکزی برای پرداخت وام ازدواج و فرزند

به گزارش دکور پرداز، فرزین اظهار داشت: تا به امروز بیشتر از حدود ۱۲۹ همت تسهیلات ازدواج پرداخت شده است که حاکی از تحقق ۱۱۵ درصدی عملکرد توسط شبکه بانکی است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، محمدرضا فرزین در شصت و سومین اجلاس سالانه مجمع عمومی و فوق العاده بانک مرکزی که ریاست جمهور، دادستان کل کشور، وزیر امور اقتصاد و دارایی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزیر صمت، وزیر نفت، وزیر جهاد کشاورزی و سایر اعضای مجمع به همراه اعضای شورای پول و اعتبار و اعضای هیئت عامل و مدیران بانک مرکزی حضور داشتند، خاطرنشان کرد: در جهت سیاست های جدید بانک مرکزی با محورهای کنترل و مدیریت رشد نقدینگی با هدف مهار تورم، تنظیم گری و مدیریت بازار ارز، تقویت نظارت و اصلاح سیستم بانکی، تقویت حکمرانی ریال و تقویت دیپلماسی ارزی و پولی و مدیریت انتظارات تورمی و افزایش اعتماد مردم و فعالان اقتصادی به آینده اقتصاد ایران مورد تاکید قرار دارد.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد اقدامات بانک مرکزی برای تنظیم گری و مدیریت بازار ارز اظهار داشت: تقویت سمت عرضه ارز با اقداماتی چون پیگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور، استفاده از ظرفیتهای کشورهای همسایه و شرکای تجاری و متنوع سازی روش های بازگشت ارز حاصل از تجارت در حال اجرا می باشد.

وی ادامه داد: در سمت تقاضا هم با رویکرد تأمین نیازهای واقعی ارز، تدوین سالانه برنامه مصارف ارزی، تأمین ارز کالاهای اساسی در بستر پرتال ارزی، راه اندازی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، تغییر رویکرد نظارت بر مصارف ارزی کشور و کنترل مصرف ارز نیازهای ضروری به حساب ارزی متقاضیان در دستور کار قرار گرفت و نتایج رضایت بخشی برای مدیریت بهینه بازار ارز کشور به دنبال داشت.

رئیس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: برای تقویت و مدیریت ذخایر بازار ارز هم با دیپلماسی ارزی و حرکت در جهت آزادسازی منابع بلوکه شده در سایر کشورها الان در وضعیت مناسبی به لحاظ ذخایر ارزی قرار داریم و با برنامه های آتی تلاش در تقویت این ذخایر خواهیم داشت. همینطور برای توسعه تعاملات از ظرفیتهای اتحادیه پایاپای آسیا که ریاست دوره ای آن بر عهده ایران است بهره خواهیم برد.

دکتر فرزین اظهار داشت: طراحی صندوق تثبیت ارزی، طراحی و راه اندازی سامانه های جدید معامات ارزی، افتتاح مرکزی مبادله ارز و طلای ایران، طراحی و انتشار اوراق مرابحه ارزی با هدف تأمین مالی تولید در داخل کشور و اصلاح رویه های رفع تعهد صادراتی از دیگر اقدامات بانک مرکزی در جهت پیاده سازی برنامه تثبیت اقتصادی و ثبات در بازار ارز است.

بار تأمین مالی کشور بر عهده شبکه بانکی
دکتر فرزین ضمن اشاره به اهمیت شبکه بانکی در نظام تأمین مالی کشور اظهار داشت: حدود ۸۹.۹ درصد تأمین مالی کشور بر عهده سیستم بانکی است. در این میان بازار سرمایه هم حدود ۱۰ درصد بار تأمین مالی و تنها ۰.۱ درصد توسط سرمایه گذار خارجی تأمین می شود که نشان از فشار سنگین بار تأمین مالی کشور به شبکه بانکی دارد.

وی ادامه داد: بر این اساس نگاههای کلی سیاست اعتباری بانک مرکزی هم شامل تقویت سرمایه در گردش، تأمین مالی زنجیره ای در جهت تأمین مالی غیرتورمی، تقویت تأمین مالی شرکتهای دانش بنیان، بهبود تأمین مالی خرد است بگونه ای که نظام اقتصادی و تولید کشور گرفتار وقفه نشود و همزمان برنامه های مهار تورم هم به خوبی به اجرا درآید.

تحقق ۱۱۰ درصدی پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزنداوری
رئیس کل بانک مرکزی در مورد پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزندآوری که مورد تاکید ریاست جمهوری هم هست، تشریح کرد: در صورتی که پرداخت ۱۱۱.۸ همت تا تاریخ ۷ دیماه ۱۴۰۲ تسهیلات ازدواج مصوب شده بود تا این تاریخ بیشتر از حدود ۱۲۹ همت تسهیلات ازدواج پرداخت شده است که حاکی از تحقق ۱۱۵ درصدی عملکرد توسط شبکه بانکی در سال ۱۴۰۲ است.

وی ادامه داد: همینطور تا تاریخ ۷ دیماه پرداخت ۳۸.۲ همت تسهیلات فرزندآوری مصوب شده بود و تا تاریخ اشاره شده بیشتر از ۳۵.۵ همت وام فرزندآوری به متقاضیان پرداخت شده است که تحقق ۹۳ درصدی تکالیف فوق را نشان داده است.

فرزین اظهار داشت: در مجموع ۱۱۰ درصد تکالیف تعیین شده در مورد وام های ازدواج و فرزندآوری پرداخت شده است. رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: از آنجاییکه پرداخت تسهیلات ازدواج به تمام متقاضیان از دغدغه های ریاست محترم جمهوری است و همینطور با عنایت به تعداد بالای متقاضیان و اهمیت مبحث برای آحاد جامعه برنامه های مدونی در بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات ازدواج و فرزند به متقاضیان داریم تا دسترسی تمام متقاضیان به این تسهیلات فراهم گردد که این برنامه از هفته های آتی و با تأمین منابع لازم از جانب شبکه بانکی اجرا می گردد.

دکتر فرزین در مورد تأمین مالی شرکتهای دانش بنیان هم اظهار داشت: در هشت ماهه نخست سال ۱۵۴۱ هزار میلیاردریال به شرکتهای دانش بنیان تسهیلات پرداخت شده است که رشد ۷۱.۸ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان داده است.

رئیس کل بانک مرکزی در مورد برنامه بانک مرکزی برای اصلاح سیستم بانکی و رفع ناترازی ها اظهار داشت: اصلاح رابطه دولت و شبکه بانکی و بانک مرکزی، اصلاح رابطه بانکها و بانک مرکزی، تقویت نسبت کفایت سرمایه بانکها و تقویت نظارت هوشمند و چندلایه بانک مرکزی بر فعالیت شبکه بانکی در دستور کار است و اگر بانکی نتواند در راه اصلاح و رفع ناترازی گام بردارد به سمت عملیات فیصله خواهیم رفت.

فرزین ضمن اشاره به نتایج سیاست تثبیت در کاهش نرخ رشد نقدینگی بعنوان عامل اصلی کنترل تورم عنوان کرد: نرخ رشد نقدینگی از ۴۲.۸ درصد در مهر ۱۴۰۰ به ۲۶.۲ درصد در انتها آبان ماه سالجاری رسیده است و تا آخر سال با اجرای دقیق برنامه کنترل تورم انتظار می رود به هدف رشد ۲۵ درصدی برسیم.

وی اظهار داشت: در مورد نرخ رشد پایه پولی هم که در انتها فروردین سال جاری حدود ۴۵ درصد بود به ۳۸.۵ درصد در آبان ماه رسیده و انتظار می رود همچنان در راه کاهشی قرار داشته باشد. فرزین ضمن اشاره به رشد ۴.۷ درصدی اقتصاد کشور در ۶ ماهه نخست سالجاری هم اضافه کرد: رشد اقتصادی ۴.۷ درصدی با نفت و رشد ۳.۶ درصدی بدون احتساب نفت نشان از بازگشت کشور به مسیر رشد اقتصادی بلندمدت دارد و امیدواریم با ادامه سیاست تثبیت و پیشبینی پذیر تر شدن اقتصاد شاهد شکوفایی هر چه بیشتر اقتصاد کشور باشیم.

1402/10/10
14:09:16
0.0 / 5
325
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد