دکورپرداز
دکور پرداز
گفت وگوی دكور پرداز با كارگردان خاطرات یك دلقك

چرا این نمایش از جشنواره تئاتر فجر کنار گذاشته شد؟

چرا این نمایش از جشنواره تئاتر فجر کنار گذاشته شد؟

دکور پرداز: یک کارگردان تئاتر که جزو برگزیدگان جشنواره های استانی و منطقه ای است، با اعتقاد بر این که نمایشش «به ناحق و بصورت غیر قانونی از جدول جشنواره تئاتر فجر کنار گذاشته شده، آگاهی داد که حتما به لحاظ حقوقی، کارش را پیگیری می کند.»


محمد جواد شریفی، کارگردانی اراکی است که نمایش «خاطرات یک دلقک» را جهت شرکت در بخش مسابقه ایران چهل و دومین جشنواره تئاتر فجر آماده کرده است اما در آستانه شروع به کار این جشنواره آگاهی داد که نمایشش از جدول اجراها حذف گردیده است.
وی در گفتگو با ایسنا توضیحات مبسوطی درباره ی روند آماده سازی نمایش خود برای حضور در جشنواره تئاتر فجر و شرکت در جشنواره های استانی و منطقه ای ارائه و اصرار کرد که در حق گروه و نمایش او بی عدالتی انجام شده است.
شریفی که قبل از این نمایش « خاطرات یک دلقک» را در شهر اراک در قالب اجرای عمومی روی صحنه برده است، اظهار داشت: این نمایش اقتباسی از نمایشنامه «شاه لیر» شکسپیر است که متن آن نوشته مشترک حسین و افق ایرجی است.
او افزود: برای اجرای عمومی در اراک، طبیعتا مرحله بازنگری را طی کردیم و پس از دریافت مجوز، نمایش را به صحنه بردیم و سه داور کار ما را دیدند و بعد از آن که آنرا از نظر کیفی و نظارتی تایید کردند، نمایش ما جهت شرکت در جشنواره استانی برگزیده شد و در این جشنواره که داورانی چون محمودرضا رحیمی، عبدالحی شماسی و مسعود موسوی داشت، به عنوان اثر برگزیده برگزیده شد و ۷ جایزه دریافت کرد. ضمن این که مسئولان استان هم نمایش را از نظر کیفی و نظارتی تایید کردند.
او افزود: پس از آن، نمایش ما به جشنواره منطقه ای راه پیدا کرد و در جشنواره جاده ابرایشم استان سمنان روی صحنه رفت و با حضور داورانی چون احمد جولایی، اصغر همت و ولی الله شالی به عنوان نمایش برگزیده معرفی گردید و چندین جایزه گرفت و از همان جا به جشنواره تئاتر فجر راه پیدا کرد و قرار شد در بخش مسابقه تئاتر ایران روی صحنه برود.


این کارگردان با اعلان اینکه تمام اسناد و مدارک نمایش خودرا دارد، اضافه کرد: چند روز پیش از جانب جشنواره با ما تماس گرفتند و برای سالن اجرا هماهنگ کردند و گفتند که نمایش ما روز دوم بهمن در سالن ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر روی صحنه می رود و اطلاعات و کد ملی اعضای گروه را برای اسکان گرفتند. از خود من هم عکس و روزمه برای کتاب جشنواره خواستند تا این که پنجشنبه گذشته باردیگر تماس گرفتند و گفتند نمایش شما یکسری اصلاحیه دارد و به جهت اینکه مشکلی ایجاد نشود، این اصلاحیه ها را اعمال کنید که ما هم پذیرفتیم و اعمال کردیم.
شریفی با اعلان اینکه نمایشش پس از تمام این مراحل باردیگر بازنگری شده است، افزود: ما در اراک باردیگر بازنگری رفتیم و هیچ خبری به ما ندادند تا این که رئیس شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی با اجرای نمایش ما مخالفت کرد و این در حالی بود که داوران جشنواره منطقه ای پای کار ما ایستاده بودند. ظاهرا به جز رئیس شورای نظارت، یکی دیگر از اعضای این شورا هم با اجرای ما مخالف بودند.
او که معتقد می باشد نمایشش به سبب یکسری لجبازی ها از جشنواره کنار گذاشته شده، اضافه کرد: بنظر می رسد میان اعضای شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی و داوارن جشنواره منطقه ای، اختلاف نظری وجود داشت و متاسفانه نمایش ما قربانی این لجبازی ها شد در حالی که این کار، غیرقانونی می باشد. حتی نام نمایش ما به عنوان یکی از اثار شرکت کننده در جشنواره تئاتر فجر در نشریه مکتوب مرکز هنرهای نمایشی دیده می شود اما چگونه است که پس از درنوردیدن این همه مراحل، ناگهان می گویند نمایش شما با سیاست های جشنواره فجر مغایرت دارد؟!
شریفی با تأکید بر این که مدیران ارشاد اراک هم این نمایش را از نظر کیفی و نظارتی تایید نموده اند، اشاره کرد: مدیر کل ارشاد استان پیگیر کار ماست. متاسفانه برخی مدیران در حق نمایش ما بی عدالتی کردند. این نمایش از چندین فیلتر رد شده و ۹ داور مختلف در جشنواره های مختلف استانی و منطقه ای به آن رای مثبت داده اند، شما نمی توانید همه اینها را زیرسئوال ببرید!
او افزود: پس از تمام این اتفاق ها درخواست کردم که در نامه ای مکتوب اعلام کنند که نمایش ما را از جشنواره کنار گذاشته اند ولی به این درخواست پاسخ منفی دادند.
شریفی با اشاره به مشکلات فراوان گروههای تئاتری در استانها اضافه کرد: حق بچه های ما این نبود. آنها مشاغل بسیار سختی دارند و با خون دل و کمترین امکانات، در شهرهای خود کار تئاتر می کنند چون این تنها دلخوشی شان است اما چگونه مدیران می توانند به این راحتی همه این زحمات و امیدها را نادیده بگیرند. همین وضعیت موجب می شود که بچه های استانها مدام به تهران مهاجرت کنند و این در حالیست که مسئولان ما مدام دم از پشتیبانی از گروههای استانی می زنند.
ایسنا پیگیر پاسخ جشنواره تئاتر فجر و شورای نظارت و ارزشیابی مرکز هنرهای نمایشی است.

منبع:

1402/10/27
15:33:13
0.0 / 5
201
تگها: خانه , طلا
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد