دکورپرداز
دکور پرداز
قائم مقام وزیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

اصفهان یکی از قله های رفیع فرهنگ، هنر و رسانه کشور است

اصفهان یکی از قله های رفیع فرهنگ، هنر و رسانه کشور است

به گزارش دکور پرداز، اصفهان قائم مقام وزیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اظهار امیدواری از این که با میدان دادن به هنرمندان بومی، شاهد رونق فرهنگی باشیم، اظهار داشت: اصفهان یکی از قله های رفیع فرهنگ، هنر و رسانه کشور است و از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار داریم با حرکت قرارگاهی و ناظر به حل مساله، اتفاقات بزرگی را رقم بزند.



سید محمد هاشمی، امروز یکشنبه (یکم بهمن ماه) در آئین تکریم و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، با اشاره به پیشتازی استان اصفهان در حوزه های مختلف اظهار داشت: تنها یک رویداد این استان به قدری بی بدیل است که صدها کتاب، قلم و دوربین باید برای ثبت آن به کار گرفت و آن رویداد بیست وپنجم آبان و تشییع ۳۷۰ شهید اصفهان است.

او افزود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و در دولت مردمی چند مسئله جدی داشتیم که سعی کردیم با سرعت به سمت حل آن حرکت نماییم، یک مورد، مرجعیت و تنظیم گری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سنوات مختلف مخدوش شده بود و نیاز به احیای جدی دراین زمینه مطرح بود تا شاهد چندشاخگی ها نباشیم؛ ضمن این که احیای شورای هنر و تشکیل جلسات آن بعد از ۱۳ سال تعطیلی، تقویت هویت ایرانی - اسلامی از تولیدات تا جهت گیری جشنواره ها بر بستر هویت ایرانی و رونق فرهنگی که یکی از اهداف جدی وزارت فرهنگ و ارشاد است، همچون اقدامات وزارت فرهنگ در طول این مدت بود.

قائم مقام وزیر و معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: در زمان تحویل دولت، در حوزه فرهنگ شرایط خوبی نداشتیم و شاهد تعطیلی هنر بودیم. بعد از آن نیز با فتنه ای چند بعدی برخورد کردیم که خارج نشینان با هدف تعطیلی رویدادها و گرفتن تغذیه مناسب فرهنگی از مردم رقم زدند؛ اما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کوشش های متراکم و زیاد، رونق را به حوزه فرهنگ، هنر و رسانه بازگرداند.

هاشمی با اعلان اینکه عدالت فرهنگی و تامین زیرساخت ها مسئله دیگر این وزارتخانه بود، اظهار داشت: دراین زمینه نزدیک به ۱۰۰ هزار هنرجو در نقاط کشور آموزش های هنری و رسانه ای دیدند، ۳۰ تالار مرکزی در فرهنگسراها و مجتمع های فرهنگی به بهره برداری رسید که این موارد از توفیقاتی بود که با همدلی و همگرایی و کمک مردم رقم خورد.

او تاکید کرد: اصفهان یکی از قله های رفیع فرهنگ، هنر و رسانه کشور است، پس از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی انتظار داریم با حرکت قرارگاهی و ناظر به حل مسئله، اتفاقات بزرگی را رقم بزند. ما هم در این راه آمادگی داریم که با عملیاتی کردن برخی قوانین، اتفاقات خوبی را در استان رقم بزنیم.

هاشمی افزود: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی همه جا دارای مسئولیت های سنگین است، اما در استان اصفهان این دفعه سنگین تر است و امید است مدیرکل جدید بر مدار اهداف موردنظر اقدام نماید.

قائم مقام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلان اینکه همه باید در نقطه تاریخی انقلاب اسلامی که نیازمند همدلی و هم افزایی در سطح جامعه است، پیوند و همدلی داشته باشیم، اظهار داشت: شخص رییس جمهور نیز این مطالبه را دارند و امید است با میدان دادن به هنرمندان بومی، شاهد رونق فرهنگی باشیم.

اعتبارات اصفهان به هیچ وجه کافی نیست

در این آئین همین طور علی تمنایی، مدیر سابق اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به تحولات خوب اصفهان در حوزه فرهنگ اظهار داشت: این تحولات به سبب حضور، همکاری و فعالیت همه اهالی فرهنگ اصفهان بوده است.

او افزود: استان اصفهان در همه عرصه ها پیشتاز بوده است چنان که در عرصه فیلم، اصفهان از بقیه استانها بالاتر است و در سال قبل که جشنواره فیلم کوتاه در یزد برگزار گردید، اصفهانی ها گوی سبقت را از دیگر استانها ربودند. امسال در جشنواره تئأتر استان اصفهان نیز ۱۰۱ اثر به جشنواره رسید و از میانگین سالهای قبل که ۱۵ تا ۱۸ اثر بود، به این میزان رسیده؛ ضمن این که اصفهان با ۱۲ اثر تئاتری در جشنواره تئأتر فجر حضور داشت که گویای ظرفیت اصفهان در این حوزه می باشد.

تمنایی اظهار داشت: این استان در عرصه قران ظرفیت فوق العاده ای دارد و در عرصه مدارس قرآنی با ۲۵ مدرسه قرانی پیشتاز است؛ همین طور امسال نمایشگاه و رویداد مد و لباس ایرانی اسلامی در اصفهان و چهارمین جشنواره ملی مد و لباس نیز در کاشان انجام شد.

مدیرکل سابق فرهنگ و ارشاد اصفهان به ظرفیتهای عظیم اصفهان در حوزه فرهنگ و هنر اشاره و اشاره کرد: اعتبارات اختصاص داده شده به این استان به هیچ وجه کافی نیست و در صورتیکه اختصاص اعتبارات به درستی صورت گیرد، اصفهان می تواند مثل قبل رتبه اول را در کشور داشته باشد.

ظرفیت های عظیم استان به مدلول ظرفیت در عرصه اسلامی است

در ادامه، محمدرضا جان نثاری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اصفهان نیز با اعلان اینکه اصفهان در همه زمینه ها سرآمد است و همه جهان از ظرفیت عظیم فرهنگی و هنری این استان باخبر هستند، اظهار داشت: آثار و هنرمندان این شهر معرف جایگاه این استان در حوزه فرهنگ و هنر است، پس اصفهان یکی از پایگاه های مهم در کشور است که باید از آن به نحو احسن بهره برد.

او افزود: اصفهان ظرفیت بالایی دارد اما در بسیاری مواقع به سبب کمبود اعتبارات نمی توان از این ظرفیت ها استفاده کرد؛ پس باید به این مسئله بطور جدی پرداخت.

جان نثاری، تبلیغ، ترویج، فرهنگ و ارشاد در وزارت فرهنگ و ارشاد را در امتداد اسلامی بودن همه این حوزه ها دانست و اظهار داشت: وجود ظرفیتهای عظیم در استان اصفهان به مدلول ظرفیت در عرصه اسلامی است. هنرهای قلم زنی، معماری میدان نقش جهان و... همه بیان کننده اسلامی بودن فرهنگ و هنر مردم اصفهان است. هنر اصلی مردم اصفهان تشییع ۳۷۰ شهید در یک روز بود و از این مردم شهیدپرور، انقلابی و به روز است که چنین هنرمندان سرآمد در همه حوزه ها حاصل می شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفها با اشاره به لزوم قرار دادن تمامی ظرفیت ها در اختیار فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما بدنبال فراهم آوردن حداقل ها برای انجام بهترین اقدامات برای مردم اصفهان هستیم.

حتی الامکان بر کارهای ماندگار تمرکز داشته باشیم

در این مراسم، سیدمهدی سیدین نیا، مدیرکل جدید فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان نیزبا اشاره به سختی و بزرگی مسئولیت و شرح وظایف مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، اظهار داشت: امید که با یاری شهدا و ائمه اطهار بتوانیم این مسئولیت بزرگ را به انجام برسانیم.

او افزود: در فعالیت ما مبناهای و محکماتی وجود دارد، مبانی شرعی و دینی، عقل و عرف و ارزش های جامعه، علم خصوصاً در عرصه هنر، فطرت و قانون این مبناها و محکمات هستند که مبنای کارهای ما در عرصه فرهنگ و ارشاد هستند.

سیدین نیا با اشاره به ظرفیت اصفهان اظهار داشت: نباید منابع را هزینه‌ی کارهای زودگذر و بی فایده نماییم و حتی الامکان بر کارهای ماندگار تمرکز داشته باشیم.




1402/11/01
16:19:49
0.0 / 5
312
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد