دکورپرداز
دکور پرداز

ایران بر سکوی بریکس

ایران بر سکوی بریکس

به گزارش دکور پرداز، بانک توسعه جدید بریکس مهم ترین رکن اقتصادی گروه است که در جهت نقش آفرینی مشترک و همگرای این کشورها در اقتصاد جهانی به وجود آمده است.عفیفه عابدی کارشناس مسائل اقتصادی بین الملل در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه، یکی از مهم ترین وقایع سال ۱۴۰۲ برای ایران، عضویت ایران در گروه بریکس بود، اظهار داشت: نام ایران را در کنار نام قدرت های نوظهور قرار داد. بریکس که قبلاً شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی بود، از ۱۱ دیماه ۱۴۰۲ (اول ژانویه ۲۰۱۴)، با پیوستن ایران، عربستان سعودی، اتیوپی، مصر و امارات متحده عربی شاهد گسترش عمده ای شد.
عابدی اضافه کرد: ایران تا پیش از دعوت برای عضویت در بریکس هم با هر پنج عضو اصلی گروه بریکس متشکل از کشورهای برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی روابط سیاسی و اقتصادی خوبی داشت، اما عضویت در بریکس یک گام مهم برای در هم تنیدن روابط اقتصادی ایران با قدرت های نوظهور عضو بریکس بخصوص چین، هند و روسیه به حساب می آید.
به گفته این کارشناس، کوشش برای عضویت ایران در بریکس در امتداد این نظر دنبال می شد که بریکس در اقتصاد سیاسی بین المللی آینده اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. از این گروه به علت عضویت همزمان چین، روسیه و هند، بعنوان یکی از نهادهای کلیدی جدید در نظم آینده جهانی یاد می شود. بر همین مبنا این دیدگاه مطرح می شود که عضویت ایران در بریکس بعنوان یکی از مهم ترین ترتیبات اقتصادی بین المللی منجر به پیشبرد برنامه توسعه اقتصادی کشور خواهد شد.
بریکس؛ پیشران جدید ژئواکونومیک
عابدی با اشاره به اینکه بریکس بعنوان یکی از مهم ترین ائتلاف های فرا قاره ای بدون مشارکت کشورهای غربی (آمریکا و اروپا) است، اظهار داشت: به همین ترتیب بسط همکاریهای ایران با چین و روسیه از راه برقراری پیوندهای جدید ژئوپلیتیک و ژئواکونومیک در بریکس، بعنوان یک پیشران در فرایند تغییر نظم جهانی آمریکا محور ارزیابی می شود. بخصوص این که محور اصلی اظهارات رهبران بریکس در اجلاس سران این گروه در ژوهانسبورگ ۲۰۲۳ هم مقابله با یکجانبه گرایی آمریکایی بود.
به گفته این کارشناس، یکی از مهم ترین خصوصیت های بریکس که جلوه ساختارشکنانه آنرا برجسته تر می کند، تأسیس نهادهای مالی مستقل از نهادهای سلطه جهانی و غرب محور است و از همین نهادها بعنوان مهم ترین موفقیت های بریکس در پیشبرد همگرایی و مهم ترین مزیت آن در ساختار جدید اقتصادی جهانی یاد می شود که یکی دیگر از جذابیت های مهم بریکس برای ایران را شکل می دهد. ایران انتظار دارد از نهادهای مالی و سازو کارهای موجود در بریکس برای کاهش از تحریم های غربی در روابط اقتصادی با قدرت های عضو در گروه استفاده نماید.
وی اضافه کرد: دو نهاد مالی در درون بریکس از ارکان قدرت این گروه محسوب می شوند که برای ایران هم متضمن فرصت هایی مالی و تجاری هستند. «بانک توسعه جدید» بریکس مهم ترین رکن اقتصادی گروه است که در جهت نقش آفرینی مشترک و همگرای این کشورها در اقتصاد جهانی به وجود آمده است. بر مبنای توافقنامه تأسیس بانک توسعه جدید در سال ۲۰۱۴، این بانک از راه اعطای وام، ضمانت، مشاوره، مشارکت در سهام پروژه ها و سایر ابزارهای مالی از پروژه های توسعه ای دولتی و خصوصی اعضای بریکس حمایت می کند. بانک توسعه جدید از روش هایی چون عرضه وام به ارز ملی قدرت های عضو بریکس، رمز ارز و همینطور سوآپ ارزی برای عرضه خدمات به اعضا استفاده می نماید. جدید ترین برنامه این بانک هم ایجاد سیستم پرداخت تسویه حساب مستقل در قالب بریکس است.
نهادهای مالی بریکس؛ نقطه قوتی برای ایران
عابدی بیان نمود: نهاد کلیدی دیگری که با هدف تقویت همگرایی مالی میان کشورهای عضو بریکس ایجاد شده، نهاد ذخیره احتیاطی بریکس است. ترتیبات ذخیره احتیاطی بریکس یک مکانیزم همکاری مالی برای پشتیبانی از اعضای گروه در چالش ها و بحران های احتمالی مالی است که توسط کشورهای بریکس در سال ۲۰۱۴ به وجود آمد. مهم ترین هدف ایران از عضویت در بریکس، دستیابی به منابع مالی در هر دو نهاد بانک توسعه جدید و مکانیزم ذخیره احتیاطی بریکس است.
به گفته عابدی، بریکس درحال توسعه نهادهای داخلی خود برای یکپارچگی و افزایش قدرت مؤثر اقتصادی در سطح جهانی است. هدف اولیه این نهادها پشتیبانی از پیشبرد برنامه های توسعه اعضا و تقویت جایگاه منطقه ای و بین المللی آنها است. ایران که تحت تحریم های اقتصادی غربی قرار دارد، بریکس را بعنوان فرصتی برای رهایی از فشارهای ساختاری غرب و جذب سرمایه می داند. یکی از امیدهای ایران در بریکس پیشبرد کاهش وابستگی به دلار است. بخصوص این که کشورهای بریکس هم نشان داده اند تلاش دارند از پرداخت ها با دلار و یورو در تسویه حساب های درون این بلوک دوری کنند. با این وجود در بین کشورهای عضو بریکس، روسیه تلاش بیشتری برای ایجاد ارز بریکس دارد.
این کارشناس اضافه کرد: از نگاه کارشناسان با وجود فرصت های کلان برای ایران در بریکس، ادغام ایران در قالب اقتصادی بریکس به سرعت امکان پذیر نیست و احتمالا چالش هایی در فرایند همسویی با سیاست های اقتصادی، مکانیزم های نظارتی و قوانین و مقررات تجاری هماهنگ با اعضای اصلی و جدید بریکس وجود خواهد داشت.
وی در انتها اظهار داشت: تضمین هماهنگی و تطبیق بوروکراسی داخلی با نهادهای بریکس در زمینه هایی مانند گمرک، تعرفه ها و مقررات سرمایه گذاری هم به زمان و بررسی های کارشناسی پیچیده ای نیاز دارد. اما برنامه های در ارتباط با تکمیل کریدورها و بنادر استراتژیک ایران مانند چابهار و کریدور شمال-جنوب که هم روسیه هم هند عضو آن هستند، می تواند به داخل برنامه های ژئوپلیتیکی و ژئواکونومیکی بریکس منتقل شود.


منبع:

1403/01/14
08:36:44
0.0 / 5
75
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد