دکورپرداز
دکور پرداز

دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی‏-ریالی به شبکه بانکی ابلاغ گردید

دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی‏-ریالی به شبکه بانکی ابلاغ گردید

دکور پرداز: دکور پرداز: بانک مرکزی با هدف تسهیل گری و توسعه ابزار اعتبار اسنادی داخلی‏‏ -ریالی در نظام اقتصادی کشور در امسال، دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی ‏- ریالی را به شبکه بانکی ابلاغ نمود.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر به نقل از‬ بانک‬ مرکزی، ‬ با سپری شدن بیش از هشت سال از اجرای دستورالعمل اعتبار اسنادی (داخلی ‏- ریالی) و تجربیات حاصل از آن و نیز حسب بازخوردهای واصله از مراجع مختلف، خصوصاً تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی و همین طور باتوجه به اینکه امسال مقرر شده، حدود ۸، ۰۰۰ هزار میلیاردریال از تامین مالی کارهای اقتصادی و تولیدی کشور با بهره گیری از ابزار اعتبار اسنادی (داخلی ‏- ریالی) انجام پذیرد، بازبینی این دستورالعمل با هدف تسهیل گری و توسعه بیشتر این ابزار در نظام اقتصادی کشور، مجدداً در دستورکار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.
اصلاحیه پیشنهادی این دستورالعمل باتوجه به اهمیت موضوع، در جلسه (۲۱ فروردین) شورای پول و اعتبار، تصویب گردید.
اهم اصلاحات انجام شده در دستورالعمل:

۱) یکی از مهم ترین اصلاحات به عمل آمده در دستورالعمل موصوف، امکان استفاده از سازوکار گشایش اعتبار اسنادی در ارتباط با معاملات انجام گرفته توسط فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان فعال در بورس های کالایی می باشد. با توجه به اینکه مطابق دستورالعمل قبلی، گشایش اعتبار اسنادی داخلی برمبنای اسناد مورد معامله در بورس های کالایی امکان پذیر نبود، با انجام اصلاحات و تمهیدات لازم خصوصاً دریافت «گواهی نامه انجام معامله فیزیکی بورس کالا» و «اعلامیه تسویه وجوه بورس کالا» بجای «سیاهه تجاری»، امکان استفاده از اعتبار اسنادی داخلی ‏-ریالی در بورس کالا فراهم گشته است.

۲) از دیگر موارد اصلاحی در دستورالعمل جدید، طراحی فرم یکنواخت و متحدالشکل «سند تعهد پرداخت» با قابلیت صدور در قالب یک یا چند فقره معادل وجه اسناد و همچنین، امکان تجمیع یا تقسیم آنست.

۳) تمهید مهم پیش بینی شده دیگر در دستورالعمل، امکان پذیر شدن واگذاری «سند تعهد پرداخت» توسط ذی نفع اعتبار اسنادی داخلی بین حلقه های زنجیره تامین مالی بمنظور خرید نهاده و مواد اولیه در ارتباط با کالاهایی که برمبنای ضوابط و مقررات مربوط ملزم به ارائه صورت حساب الکترونیکی هستند، است. این مهم سبب تعمیق و توسعه تامین مالی زنجیره تولید خواهد شد.

۴) از دیگر اصلاحات به عمل آمده، می توان به اتخاذ تمهید لازم بمنظور امکان انتشار اوراق بهادار خرید دین به پشتوانه سند تعهد پرداخت در قالب ضوابط سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره نمود. بر این اساس، این امکان فراهم گشته است که ذی نفع اعتبار اسنادی داخلی که سند تعهد پرداخت به نفع وی صادر گردیده است، علاوه بر امکان تنزیل آن نزد بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی، نسبت به واگذاری آن در قالب ضوابط و مقررات سازمان بورس اوراق بهادار اقدام نموده و تامین مالی مورد نظر را انجام دهد.

۵) علاوه بر این، تا حالا امکان انتخاب شرکت های بازرسی توسط متقاضیان گشایش اعتبار اسنادی داخلی‏- ریالی منحصر به لیست شرکت های بازرسی مورد تأیید مندرج در بخش دوم مجموعه مقررات ارزی بانک مرکزی بوده است. در صورتیکه در دستورالعمل جدید، امکان استفاده از شرکت های بازرسی ملی صلاحیت دار نیز فراهم شده و گستره شمول شرکت های موصوف بالا رفته است.

۶) از دیگر اصلاحات مهم در دستورالعمل جدید، تدوین احکامی در ارتباط با «سازوکار خاتمه اعتبار اسنادی داخلی» است که در دستورالعمل قبلی وجود نداشت و با هدف تکمیل سازوکار گشایش اعتبار اسنادی داخلی‏- ریالی انجام شده است.

۷) اصلاح برخی احکام در رابطه با سامانه پیام رسانی الکترونیکی مالی (سپام) در سازوکار گشایش اعتبار اسنادی داخلی ‏- ریالی باتوجه به تثبیت جایگاه سامانه مزبور در نظام بانکی کشور و همچنین، الزام بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به ایجاد، طراحی و پیاده سازی سامانه ای در پایگاه اطلاع رسانی خود پیش از مبادرت به گشایش اعتبار اسنادی داخلی از دیگر موارد اصلاحی دستورالعمل موصوف به شمار می آید.

۸) تدوین سازوکار گزارش دهی توسط مدیران ارشد رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) به کمیته رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) و همین طور هیأت مدیره بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی از سایر موارد اصلاحی است که با هدف ارتقای نظام کنترل داخلی و حصول اطمینان از رعایت دقیق مفاد دستورالعمل اعتبار اسنادی داخلی ‏- ریالی در شبکه بانکی کشور با بهره بردن از سازوکارهای نظارتی داخلی در مؤسسات اعتباری پیش بینی شده است.

۹) منحصر شدن گشایش اعتبار اسنادی داخلی‏-ریالی در قالب عقود مرابحه و استصناع (اعم از نقدی و نسیه) و حذف قرارداد جعاله گشایش اعتبار اسنادی داخلی ریالی با هدف رفع برخی ابهامات و ملاحظات فقهی، اصلاح مهم دیگری است که در دستورالعمل اعمال شده است.

به‬ گزارش‬ مهر، بانکها موظف اند، ضمن ارسال نسخه ای از اصلاحیه دستورالعمل موصوف، دستورالعمل را به قید تسریع و با لحاظ مفاد بخشنامه شماره (۱۴۹۱۵۳‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏/۹۶) مورخ (۱۶/‏۰۵/‏۱۳۹۶) ‬ به تمامی واحدهای ذی ربط آن (بانک‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ یا مؤسسه اعتباری غیربانکی) ابلاغ کنند و بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آورند.

1403/01/31
13:43:39
0.0 / 5
285
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد