دکورپرداز
دکور پرداز

بازگشت تورم تولید کننده به کانال ۲۰ درصدی بعد از ۶۷ ماه

بازگشت تورم تولید کننده به کانال ۲۰ درصدی بعد از ۶۷ ماه

دکور پرداز: به گزارش دکور پرداز، معاون سیاستگذاری بانک مرکزی اظهار داشت: در خردادماه امسال، نرخ تورم نقطه به نقطه تولید کننده از ۴۰.۷ درصد به ۲۵.۳ درصد و نرخ تورم سالانه نیز از ۳۷.۳ درصد به ۲۹.۷ درصد رسیده است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، محمد شیریجیان معاون سیاستگذاری پولی بانک مرکزی، اظهار داشت: طبق گزارش آخرین وضعیت کل های پولی بانک مرکزی، نرخ رشد پایه پولی از ۴۵ درصد سال قبل در اسفند به ۲۷.۶ درصد و در اردیبهشت به ۲۱.۱ درصد رسید یعنی رشد پایه پولی به میزان ۲۴ درصد کاهش پیدا کرده است.
معاون سیاستگذاری پولی بانک مرکزی در ادامه تصریح کرد: رشد نقدینگی هم از ۳۳.۱ درصد فروردین سال قبل در اسفند به ۲۴.۳ درصد و در اردیبهشت به ۲۵.۶ درصد رسید. بناراین نرخ رشد نقدینگی ما ۷.۶ درصد کاهش پیدا کرده و برخی نگران واگرایی بین دو نرخ رشد نقدینگی و رشد پایه پولی بودند، اما آمارهای اخیر نشان داده است بین نرخ رشد پایه پولی و نقدینگی یک همگرایی بوجود آمده است.
وی در رابطه با تورم خاطرنشان کرد: در خرداد ماه سال جاری نسبت به فروردین سال گذشته، تورم نقطه به نقطه مصرف کننده ۲۶.۴ درصد و نرخ تورم سالانه هم به میزان ۱۳.۶ درصد کاهش پیدا کرده است.
شیریجیان اضافه کرد: در حوزه تورم تولید کننده هم در خرداد ماه سال جاری نسبت به فروردین سال گذشته، نرخ تورم نقطه به نقطه از ۴۰.۷ درصد به ۲۵.۳ درصد و نرخ تورم سالانه هم از ۳۷.۳ درصد به ۲۹.۷ درصد رسیده و این برای اولین بار است پس از ۶۷ ماه است که نرخ شاخص بهای تولید کننده وارد کانال بیست درصدی شده است.


منبع:

1403/04/18
12:03:00
0.0 / 5
53
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد