دکورپرداز
دکور پرداز
گزارش مهر؛

احكام فقهی بورس از نظر مراجع تقلید

احكام فقهی بورس از نظر مراجع تقلید

گزارش پیش رو به بررسی نظرات بعضی از مراجع عظام تقلید درباب سرمایه گذاری در بورس و همین طور احكام خمس متعلق به بورس پرداخته است.به گزارش دکور پرداز به نقل از مهر، با بالا گرفتن تب سرمایه گذاری در بورس شاید شما هم جزو آن دسته از کسانی باشید که حد اقل برای حفظ ارزش پول خود وارد بورس شده اید؛ اما آیا تا کنون این پرسش برایتان مطرح گردیده است که به سهام شما و یا سود حاصل از آن خمس تعلق می گیرد و یا خیر؟ در ادامه به بررسی نظرات بعضی از مراجع عظام تقلید درباب سرمایه گذاری در بورس و همین طور احکام خمس متعلق به بورس خواهیم پرداخت؛
آیت الله خامنه ای
۱: سهامی که به قصد تجارت خریده شده، ۲ صورت دارد:
الف) با درآمد بین سال خریده شده پس در این صورت در سررسید سال خمسی اول باید به قیمت روز، محاسبه و خمس آن پرداخت گردد و در سررسید سال های بعد، اصل آن خمس ندارد ولی ارزش افزوده آن بعد از کسر مقدار تورم، خمس دارد.
ب) با پولی که متعلق خمس نیست مثل هدیه، ارث، مهریه یا درآمدی که خمس آن پرداخت شده خریده شده پس در این صورت در سررسید هر سال خمسی، اصل آن خمس ندارد ولی ارزش افزوده آن، بعد از کسر مقدار تورم، خمس دارد.
۲ سهامی که به قصد حفظ ارزش پول یا استفاده از سود سالیانه آن (نه به قصد تجارت) خریده شده، ۲ صورت دارد:
الف) با درآمد بین سال خریده شده پس در این صورت در سررسید سال خمسی، باید به قیمت روز محاسبه و خمس آن پرداخت گردد و در سال های بعد تا زمانی که فروخته نشده، خمس ندارد اما بعد از فروش ارزش افزوده آن (با کسر مقدار تورم) جز درآمد سال فروش است که اگر تا آخر سال خمسی در امور زندگی مصرف نشود، خمس دارد.
ب) با پولی که متعلق خمس نیست مثل هدیه، ارث، مهریه یا درآمدی که خمس آن پرداخت شده خریده شده پس در این صورت تا زمانی که فروخته نشده، خمس ندارد اما بعد از فروش، ارزش افزوده آن (با کسر مقدار تورم) جز درآمد سال فروش است که اگر تا آخر سال خمسی در امور زندگی مصرف نشود، خمس دارد.
آیت الله مکارم شیرازی
آیا به سرمایه ای که در بورس یا در محل دیگر سرمایه گذاری شده است، در سر رسید سال خمسی، خمس تعلق می گیرد و باید خمس آن پرداخت شود؟
چنانچه سال خمسی بر آن بگذرد باید خمس آن پرداخت گردد، ولی چنانچه برای پرداخت خمس در زحمت باشید، مجازید خمس آنرا به ذمّه بگیرید و هر وقت توانستید بپردازید.
آیا سهام عدالت خمس دارد؟
آن مقدار از سهام عدالت که متعلق به خود فرد است در صورتیکه قابل خرید و فروش باشد، و سال خمسی بر آن بگذرد، بنابر احتیاط واجب خمس دارد اما سود آن چنانچه سال خمسی بر آن بگذرد خمس دارد.
آیت الله سیستانی
برخی شرکت های بازرگانی و صنعتی از بانکهای ملی و یا دولتی اسلامی و یا غیر اسلامی وام ها بهره دار (ربوی) می گیرند و در اثر کار کردن با بانک ها سودهای کلان به دست می آورند، آیا ما می توانیم از چنان شرکت هایی سهام بخریم و یا در پروژه های آنها شرکت کنیم؟
پاسخ: اگر خرید سهام و یا شرکت در پروژه ها، نوعی شرکت در داد و ستدهای ربوی باشد چنان عملی جایز نیست، بلی اگر شرکت از آن مسلمانان باشد و آنان از بانکهای غیر اسلامی سودهای را به دست می آورند از این جهت مانعی نیست.
پرسش: دو سهم از دو شرکت خریده ام آیا می توان برای سود در آوردن این سهم را خرید و فروش کرد؟
پاسخ: فی حد نفسه اشکال ندارد.
پرسش: پولی که بعنوان سود از بانکهای دولتی به اعضا و سهامداران پرداخت می شود که نوعاً سود آن در ظرف یکسال معین و طبق قرارداد است آیا حکم ربا دارد؟
پاسخ: خریدن سهام بانک هایی که معامله ربوی انجام می دهند جایز نیست و سود آنها حرام است.
پرسش: آیا خرید و فروش سهام در بورس اوراق بهادار تهران خمس دارد؟
پاسخ: این نوع معامله مانند هر تجارت دیگر است، سر سال بر سودی که کرده اید خمس تعلق می گیرد اما طبیعی است مقدار قرض جز سود نیست.

1399/04/22
14:20:28
5.0 / 5
2451
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد