دکورپرداز
دکور پرداز
رئیس سازمان بورس خبر داد

عمیق شدن بازار سرمایه با افزایش ۲۵ درصدی سهام شناور آزاد شركت ها

عمیق شدن بازار سرمایه با افزایش ۲۵ درصدی سهام شناور آزاد شركت ها

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: افزایش ۲۵ درصدی سهام شناور آزاد شركت ها به عمیق ترشدن بازار سرمایه منجر می شود.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بازار سرمایه، حسن قالیباف اصل با اشاره به اینکه مصوبه ابلاغی هیأت وزیران در مورد افزایش سهام شناور آزاد شرکت ها به ۲۵ درصد، باعث عمق بخشی به بازار سرمایه و افزایش سهام شناوری شرکت ها می شود، اظهار داشت: هیأت وزیران، روز گذشته مصوب کرد تا کلیه دستگاه های اجرایی همکاریهای لازم را به منظور افزایش سهام شناور آزاد (حداقل ۲۵ درصد) شرکت های تابعه، شرکت های دولتی، شرکت های تابع نهادهای عمومی غیردولتی، سازمان ها و صندوق های بازنشستگی با وزارت امور اقتصادی و دارایی داشته باشند.
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه این مصوبه ابزار خوبی را در اختیار بازار سرمایه قرار می دهد، تا ناشران بورسی و فرابورسی به تعهدات خود عمل کنند، تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار حداقل سهام شناور آزاد ۳۰ درصد را پیشنهاد داده بود که از این میزان، ۲۵ درصد به شرط آنکه کرسی مدیرتی شرکت حفظ شود، مورد تصویب قرار گرفت.
ضمانت های اجرای مصوبه
سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: خرید سهام عرضه شده برای سایر دستگاه ها ممنوع می باشد که این امر شناوری این میزان سهم را تضمین می کند؛ چونکه در صورت انجام چنین معامله ای، سازمان بورس و اوراق بهادار می تواند نسبت به ابطال آن اقدام نماید.
قالیباف اصل در مورد ضمانت های اجرای این مصوبه خاطرنشان کرد: سازمان برنامه و بودجه کشور مکلف است ماهانه ۵ درصد از تخصیص بودجه مصوب دستگاه هایی که متناسب با گزارش سازمان بورس، این تکلیف را انجام نداده اند، کم کند.
همچنین در صورتیکه تا آخر مهرماه سالجاری، دستگاه ها و نهادهای مشمول، نسبت به عرضه سهام خود اقدام نکنند، سازمان خصوصی سازی مکلف است طبق شرایط بازار نسبت به فروش سهام تا نصاب های تعیین شده اقدام و گزارش آنرا به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه نماید.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار موظف است تا ماهانه گزارشی از روند کار را به شورای عالی بورس و اوراق بهادار ارائه نماید. تأمین مالی با اوراق اجاره سهام رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: هم اکنون تأمین مالی های بزرگی با انتشار اوراق سلف، در بورس کالا و انرژی انجام شده است. همینطور بزودی شاهد تأمین مالی ۱۷ هزار میلیارد تومانی از راه بورس انرژی و بر محور کالا و محصول، خواهیم بود. قالیباف اصل، اوراق اجاره سهام را اوراق بی نظیری برای تأمین مالی بنگاه ها و هلدینگ های بزرگ دانست و اضافه کرد: هنوز فرهنگ استفاده از این ابزارها به صورت کامل جا نیفتاده در حالیکه استفاده از این ابزارها به آسانی امکانپذیر است. وی ابزار تأمین مالی در بازار سرمایه را منعطف دانست و اظهار داشت: یکی دیگر از خصوصیت های این ابزارها، سرعت تأمین مالی در بازار سرمایه است که در دیگر بازارها وجود ندارد. بر این اساس اگر ناشر، اطلاعات مورد نیاز را در اختیار بگذارد، تأمین مالی، به سرعت قابل انجام است. قالیباف با اشاره به اینکه هم اکنون نزدیک به ۱۸۰ هزار میلیارد تومان ابزار با درآمد ثابت در بازار سرمایه مورد معامله قرار می گیرد، اظهار داشت: از آغاز سالجاری تابحال دولت حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان از راه بازار سرمایه تأمین مالی کرده است. هفته گذشته هم مصوب شد تا دولت در شهریورماه، نسبت به تأمین مالی ۳۷ هزار میلیارد تومانی از بازار سرمایه اقدام نماید. جایگاه ویژه صکوک رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از موفقیت های بزرگ بازار سرمایه را ایجاد ابزار صکوک عنوان نمود و اضافه کرد: حالا صکوک در بازار سرمایه به جایگاهی رسیده که حتی بانک مرکزی هم می تواند برای انجام سیاست های پولی خود و عملیات بازار باز از این ابزار استفاده نماید. همینطور این ابزار می تواند به کشف نرخ سود در این بازار کمک نماید. قالیباف اصل اظهار نمود: بازار سرمایه بازاری دارای خلاقیت و نوآوری است. اخیرا مصوبه ای به نام «صندوق تأمین مالی» بوجود آمده که به سهامدار کمک می نماید تا اگر نمی تواند سهام خویش را در بازار بفروشد، بخشی از سهام را در یک صندوق (به طور تک سهم) قرار دهد؛ به صورتی که سهامدار عمده سهام خویش را به صورت ممتاز نگه دارد و یونیت های عادی خویش را برای تأمین مالی در بازار بفروشد. در واقع سهم ممتاز دارای حق رأی انتخاب هیأت مدیره بوده ولی یونیت های صندوق فاقد حق رأی انتخاب هیأت مدیره هستند.

1399/04/30
23:16:52
5.0 / 5
2462
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد