دکورپرداز
دکور پرداز
از سوی بانك مركزی؛

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی

دكور پرداز: بانك مركزی در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی را اعلام و درباب برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ 21 مرداد ماه سال جاری و لیست اوراق عرضه شده در آن اطلاع رسانی كرد.به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، بانک مرکزی در اطلاعیه ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۱۴ مردادماه ۱۳۹۹) را اعلام و درباب برگزاری حراج جدید اوراق بدهی دولتی در تاریخ ۲۱ مرداد ماه سال جاری و لیست اوراق عرضه شده در آن اطلاع رسانی کرد.
متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (۱۴ مردادماه ۱۳۹۹)

پیرو اطلاعیه روز سه شنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۹ درباب برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری دهمین مرحله از این حراج، تعداد ۹ بانک و صندوق سرمایه گذاری سفارش های خودرا در مجموع به ارزش ۳۶.۸ هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش ۱۴.۸ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۴۲ با نرخ بازده تا سررسید ۲۰ درصد موافقت نمود. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه شنبه ۱۴ مردادماه ۱۳۹۹ توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت گردید.

همچنین، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در پروسه خارج از حراج و بوسیله بورس در حدود ۷.۹ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۴۲ در نرخ کشف شده در حراج و همین طور ۵.۱ هزار میلیارد ریال اوراق اراد ۴۳ را با نرخ بازده تا سررسید ۲۱ درصد خریداری کردند. در مجموع، ۲۷.۸ هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در روز سه شنبه ۱۴ مردادماه توسط بانک ها، نهادهای مالی و سایر سرمایه گذاران خریداری شد.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (۲۱ مردادماه ۱۳۹۹)
کارگزاری بانک مرکزی در امتداد عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله یازدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه را در روز سه شنبه ۲۱ مردادماه ۱۳۹۹ اجرا خواهدنمود.

اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به شرح جدول زیر است:

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارش های خود تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۹ تنها بوسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تامین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خودرا تا ساعت ۱۲: ۰۰ روز یکشنبه ۱۹ مردادماه ۱۳۹۹ بوسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کنند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه ۲۱ مردادماه ۱۳۹۹ صورت خواهد گرفت.
کلیه نهادهای مالی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خودرا در هر دو نماد بطور جداگانه ارسال کنند؛ شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هریک از نمادهای مزبور ۵۰۰ هزار ورقه است. همین طور به نهادهای مالی شرکت کننده در این حراج سفارش می شود، تنوع بخشی به سبد دارایی های مالی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.
ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می کند و وزارتخانه مزبور، نسبت به تعیین سفارش های برنده بوسیله مشخص کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می کند. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می شود.
همچنین برمبنای جز (۴) بند «ک» تبصره (۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۹، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق مالی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بدین سبب در قالب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق مالی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در پروسه برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تامین مالی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تامین کننده زیرساخت معاملات و برگزارکننده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.


منبع:

1399/05/15
23:32:08
5.0 / 5
2285
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد