دکورپرداز
دکور پرداز

شرط های اقتصاددانان برای نجات ورشكسته های كرونازده اردبیل

شرط های اقتصاددانان برای نجات ورشكسته های كرونازده اردبیل

اردبیل ماندگاری بیشتر از شش ماهه كرونا در استان اردبیل، صاحبان خیلی از كسب و كارها همچون صاحبان مجتمع های گردشگری آب گرم، تالارهای پذیرایی و مغازه های خرده فروش را عاصی كرده و آنها را در آستانه ورشكستگی و ركود عمیق قرار داده است.


باید یا در انتظار تحقق وعده های نصف و نیمه و گاه شعارگونه جبران خسارت واحدهای کرونا زده بمانند، یا تعطیل کنند و یا با حداقل فعالیت و تعدیل نیرو با حقوقی بخور و نمیر منتظر نسخه شفابخش دانشمندان برای از بین بردن کرونا بمانند.
یک کارشناس اقتصادی در اردبیل بر این باور است که ابتدا باید مشخص شود که کدام فعالیت ها و به چه میزان به دنبال شیوع این ویروس متضرر شده اند تا از آنها حمایت های مالی لازم صورت بگیرد و تا زمانی که اطلاعات دقیقی در این خصوص مشخص نباشد، نمی توان از پیشنهاداتی برای پشتیبانی از صدمه دیدگان عرضه داد چونکه حمایت ها به میزان خسارت بستگی دارد تا بتوان از حدود و نوع نیازهای افراد صدمه دیده از شیوع این ویروس آگاه شد.
وی با یادآوری اینکه انتشار کرونا رکود خیلی از کسب و کارها، مخصوصاً کسب و کارهای خرد را به دنبال داشته است، افزود: بعضی از دستگاه های حمایتی دولتی و تشکل های مردم نهاد از قبیل هیات های مذهبی و انجمن های خیریه اجتماعی، برای جبران خسارت ها، پیشنهادات و شعارهایی از قبیل پرداخت هزینه های برق، آب، گاز، عوارض عقب افتاده مردم و وام های بدون بهره یا کم بهره، اختصاص اعتبارات طرح های جاری و اختصاص خط اعتباری توسط بانک مرکزی، پرداخت یارانه کرونایی، پرداخت تسهیلات به تولیدکنندگان بخش واقعی اقتصاد و پرداخت بخشی از بهره تسهیلات توسط دولت بعنوان یارانه تسهیلات مطرح کرده اند اما اینکه آیا واقعا صدمه دیدگان اصلی و خانوارها کمک های این چنینی را دریافت کرده اند یا خیر، شفاف سازی نشده است.
اسماعیل صبوری در گفت و گو با ایسنا اضافه می کند: در استان اردبیل بخش عظیمی از کسب و کارها در زنجیره ارزش آفرینی بخش خدمات گردشگری قرار دارند؛ با کاهش مراجعات حضوری در اماکن عمومی طی ماه پایانی سال که عمدتاً روزهای پررونقی برای کسب و کارهای خرد و کارگران فصلی است و هم در 6 ماهه اول سال که مصادف با ورود توریستهای داخلی و خارجی به مناطق مختلف و شهرستان های استان است، به فعالان بخش های گردشگری و تجاری صدمه های جدی وارد کرده است.
رئیس مرکز علمی کاربردی مدیریت صنعتی اردبیل تصریح کرد: در دورانی که یک چنین بیماری شکل اپیدمی(همه گیری) به خود گرفته، دریافت اطلاعات دقیق از میزان خسارت اقتصادی وارد شده به مردم باید یکی از اولویت های دستگاه های متولی برای جبران آن باشد.
وی افزود: ابتدا باید مشخص شود که کدام فعالیت ها و به چه میزان به دنبال شیوع این ویروس متضرر شده اند تا از آنها حمایت های مالی لازم صورت بگیرد و تا زمانی که اطلاعات دقیقی در این خصوص مشخص نباشد، نمی توان از پیشنهاداتی برای پشتیبانی از صدمه دیدگان صحبت کرد چونکه حمایت ها به میزان خسارت بستگی دارد تا بتوان از حدود و نوع نیازهای افراد صدمه دیده از شیوع این ویروس آگاه شد.
هوشمندسازی فعالیت ها از پیشنهادات اقتصاددانان برای خروج کسب و کارها از وضعیت بوجود آمده است
صبوری با اشاره به اینکه در این شرایط باید به جز یارانه همیشگی، یک یارانه کرونایی هم برای پشتیبانی از افراد صدمه دیده از انتشار کرونا در نظر گرفته شود، افزود: بعضی از اقتصاددانان اقدام لازم برای خروج از وضعیت بوجود آمده برای اقتصاد را در هوشمندسازی فعالیت ها دانسته و معتقدند که مسؤلان باید تلاش کنند تا ابلاغیه بدهند که فعالیتهایی که به صورت سنتی انجام می شوند، از این پس و در صورت امکان به صورت الکترونیکی خدمات دهی کنند.
صاحبان کسب و کارها نمی دانند تعطیلی کسب و کارها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت
یک کارشناس مدیریت مالی و مدرس دانشگاه های اردبیل هم اظهار داشت: خیلی از صاحبان صنایع در ماه های اسفند، فروردین، اردیبهشت و بعضی از کسب و کارها حتی تا به امروز هم خسارت های جبران ناپذیری متحمل شدند.
رقیه افشاری در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه نکته قابل توجه این است که صاحبان کسب و کارها نمی دانند که این شرایط یعنی عدم سوددهی و تعطیلی کسب و کارها تا چه زمانی ادامه خواهد داشت، می افزاید: برای پیشگیری از این صدمه ها در وهله اول رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در تمام کسب و کارها الزامی است و با عنایت به این که در چنین شرایطی اغلب افراد خریدهای خویش را به آینده موکول کرده اند نشان داده است که نیاز وجود دارد اما به تعویق افتاده است.
تشویق کسب و کارها به فروش اینترنتی می تواند اقتصاد کشور را تا حدودی به چرخش در بیاورد
وی با اشاره به اینکه عدم تعطیلی واحدهای تولیدی و خدماتی در کنار رعایت موازین بهداشتی و تشویق کسب و کارها به فروش اینترنتی و رسانه ای کردن این روش می تواند اقتصاد کشور را تا حدودی به چرخش در بیاورد، ادامه می دهد: در نظر گرفتن تخفیف برای کالاهای ایرانی و حمایت دولت از تولید کننده ها همچون راهکارهایی برای پیشگیری از صدمه های اقتصادی کرونا است.
افشاری افزود: از آنجایی که استان اردبیل به خاطر شرایط آب و هوایی و داشتن آب های گرم بعنوان یک استان توریست بشمار می رود ازاین رو تعطیلی آبگرم ها ضربه محکمی به اقتصاد استان وارد می نماید. پیشنهاد می شود که آبگرم ها با رعایت پروتکل های بهداشتی و تست های پیش از ورود به این مکان ها به فعالیت خود ادامه دهند و با در نظر گرفتن کارت های تخفیف برای هتل ها و آبگرم های معدنی شرایط را نسبتا به روال عادی برگردانند.
این کارشناس مدیریت مالی افزود: به منظور زندگی بهتر در این دوران و بعد از کرونا باید سبک زندگی جدیدی آموخت و بتوان با کرونا زندگی کرد و با مدیریت کرونا مسیر رونق جدیدی را هم برای جامعه فراهم آورد.
الکترونیکی کردن اقتصاد یک پیشنهاد راهبردی است
همانطور که افشاری اشاره نمود کرونا سبک جدید از زندگی را پایه گذاری کرده است ازاین رو احیا و سرپا نگه داشتن اقتصاد هم نیازمند بکارگیری سبک جدید فعالیت اقتصادی می باشد و در این حوزه الکترونیکی و اینترنتی کردن اقتصاد می تواند پیشنهاد راهبردی در شرایط فعلی باشد.
صبوری، مدرس دانشگاه های اردبیل و رئیس مرکز علمی کاربردی مدیریت صنعتی اردبیل با اشاره به اینکه ایجاد بسترهای لازم برای تحقق شهر هوشمند و الکترونیک یا دولت الکترونیک نکته قابل توجه و تامل در این حوزه است، خاطرنشان کرد: در این شرایط حضور دولت الکترونیک قدرتمند می توانست از بروز خیلی از مشکلات و صدمه های بوجود آمده بر اثر شیوع این ویروس جلوگیری کند که متاسفانه غافلگیری کل بخش های اقتصادی و اجتماعی کشور و تعطیلی ها و بازگشایی های مکرر و بدون برنامه، نشان داد که دولت هنوز تا رسیدن به الکترونیکی کردن امور و فعالیت ها فاصله دارد و باید برای رسیدن به آن تلاش بیشتری صورت بگیرد.
صبوری با اشاره به اینکه تجربه 6 ماهه کرونایی در کشور و جهان نشان از این دارد که پس از این باید توجه بیشتری به کسب و کارهای الکترونیکی یا الکترونیکی کردن کسب و کارها بشود تا در شرایط بحرانی همچون شیوع ویروس کرونا، بتواند جای خالی نقش فعالیتهای تولیدی به شکل سنتی را بگیرد تا در این مواقع ضربه کمتری به اقتصاد خانوارها و کسب و کارهای خرد جامعه وارد بشود، ادامه می دهد: البته هیچ یک از این برنامه ها و اقدامات در کوتاه مدت عملی نبوده و حتی در بعضی موارد امکانپذیر نمی باشد و مطمئن ترین روش و متد قابل اتکا برای پیشگیری از صدمه های کرونا، رعایت کامل سفارش ها و پروتکل های بهداشتی مسئولین امر در کنار انجام فعالیتهای روزمره اقتصادی اجتماعی و یا به عبارت دیگر کنار آمدن و همزیستی با کرونا تا زمان دستیابی به واکسیناسیون همگانی است.
اقتصاد اردبیل نیازمند تدابیر ویژه، کارسازی و عملیاتی است تا از این پیج تاریخی بتواند عبور کند وگرنه امکان دارد گرفتار سرنگونی تاریخی شود و این کار محقق نمی گردد مگر به مدد استفاده از نظرات اندیشمندان و پیاده سازی آن.
گزارش از: توحید مهدوی علی بابالو
منبع:

1399/06/14
08:19:48
5.0 / 5
1901
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد