دکورپرداز
دکور پرداز

دلار در مقابل یورو كم آورد

دلار در مقابل یورو كم آورد

دكور پرداز: اظهارات رئیس بانك مركزی اروپا موجب صعود مجدد ارز واحد اروپایی شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از رویترز، همان گونه که انتظار می رفت، بانک مرکزی اروپا هم در اجلاس اخیر خود به مانند بانکهای مرکزی کانادا و آمریکا تصمیم گرفت تا نرخ بهره خویش را در سطح قبلی حفظ کند. بانک مرکزی اروپا نرخ بهره را در سطح منفی ۰.۵ درصدی قرار داده است. علاوه بر منطقه یورو، نرخ بهره حالا در ژاپن و سوییس هم در سطح منفی قرار دارد.
کریستین لاگارد- رئیس بانک مرکزی اروپا با اشاره به جلسه مدیران ارشد این بانک در مورد صعودهای اخیر یورو اظهار داشت: ما به دقت اوضاع را زیر نظر داریم اما باید یک مرتبه دیگر تصریح کنم که سیاست ما در دخالت نکردن در نرخ برابری ارزها، ثابت است.
در ماه ژوین بانک مرکزی اروپا در چارچوب برنامه محرک جدید خود متعهد به تزریق نقدینگی معادل ۱.۳۵ تریلیون یورو به بازارها شد که مقرر است این روند دست کم برای یک سال ادامه داشته باشد. این بانک هم چنین بر حضور پررنگ خود در بازارها تا زمان آخر بحران فعلی تاکید کرده است.
رانکو بریچ- استراتژیست مسائل ارزی در موسسه " مونکس یوروپ" اظهار داشت: آن طور که از بیانیه بانک مرکزی اروپا بر می آید، آنها قصدی برای دخالت در بازار ارز ندارند البته تا زمانی که نرخ تورم خیلی تحت تأثیر قرار نگیرد. حالا که یورو در موضع قدرتمندی قرار دارد شاهد افزایش واردات خواهیم بود و این می تواند برای تولیدکنندگان اروپایی که همین الان هم در شرایط مناسبی نیستند، خبر خوبی نباشد.
شان اوزوبرن- تحلیل گر بازار ارز در بانک "اسکوشیا" اظهار داشت: ارزش یورو در مقابل دلار در هفته های اخیر به سطوح کم سابقه ای رسید و همین مسئله سبب شد تا بانک مرکزی آمریکا، این نرخ ها را در رادار خود رصد کند. مقامات بانک مرکزی اروپا تنها در شرایطی می توانند نگرانی کمی بابت نرخ برابری ارز داشته باشند که از چشم انداز اقتصادی خود مطمئن باشند اما آنچه که هم اکنون شاهدش هستیم چیزی خلاف این مسئله است.
سایه اختلافات بین چین و آمریکا هم کماکان بر سر معاملات ارزی احساس می شود. همزمان با تشدید تنش های بین چین و آمریکا، یک روزنامه چینی از احتمال فروش گسترده اوراق قرضه دلاری توسط این کشور اطلاع داده است. چین حالا دومین دارنده بزرگ اوراق قرضه وزارت خزانه داری آمریکا در جهان است و بعضی از کارشناسان نسبت به ریزش گسترده دلار در صورت عرضه سراسری این اوراق توسط چین اخطار داده اند. از آغاز سال جاری تابحال چین همواره در حال کاهش دارایی های دلاری خود بوده است. این کشور هم چنین بعنوان بخشی از راهبرد ارزی خود برای مقابله با آمریکا به دنبال پررنگ تر شدن نقش یوان است و برخی پیشبینی ها از آن حکایت می کند که یوان تا ۱۰ سال آینده به سومین ارز محبوب جهانی تبدیل خواهد شد هر چند که هنوز یورو و دلار از جذابیت بیشتری در میان کشورها برخوردار می باشند.
نشانه ها از آن حکایت می کند که ویروس کرونا کماکان یکی از اصلی ترین دغدغه های بازارهای مالی جهانی باقی خواهد ماند. روند شیوع بیماری در مناطق مختلف بخصوص در اروپا و جنوب آسیا شدت گرفته است و کشورها بودجه بیشتری به مقابله با کرونا اختصاص داده اند. تعطیلی گسترده فعالیتهای تجاری علاوه بر منفی شدن رشد اقتصادی کشورها سبب کاهش شدید حجم معاملات و رسیدن نرخ تورم به سطوح خیلی کم و حتی منفی در شمار زیادی از کشورهای جهان شده است.
تابحال بیشتر از ۲۸ میلیون و ۲۳۶ هزار و ۵۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین ۹۱۱ هزار و ۴۲۹ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با ۱۹۵ هزار و ۹۲۴ نفر، برزیل با ۱۲۸ هزار و ۸۵۷ نفر، هند با ۷۶ هزار و ۳۰۴ نفر، مکزیک با ۶۹ هزار و ۹۵ نفر و انگلیس با ۴۱ هزار و ۶۰۸ نفر بوده است.
شاخص دلار
شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با ۰.۱۳ درصد کاهش نسبت به روز گذشته در سطح ۹۳.۱۴ واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس هم معادل ۱.۱۰۱ دلار اعلام گردید.
آمارهای جدید منتشرشده مبین آن هست که در حوزه تجارت خارجی عملکرد اقتصاد آمریکا بهبود داشته است تا جایی که تا آخر ماه ژوئیه صادرات این کشور با رشد ۸.۲ درصدی نسبت به ماه قبل خود همراه شده و واردات هم ۱۰.۹ درصد بیشتر شده است. این میزان با اینکه هنوز تا سطوح ثبت شده پیش از آغاز بحران کرونا فاصله دارد اما بهترین عملکرد تجرات خارجی این کشور در شش ماه اخیر بوده است و می تواند نویدبخش افزایش فعالیتهای تجاری و اقتصادی در بزرگ ترین اقتصاد جهان باشد.
ارزهای اروپایی
نتایج کرونا بر روی اقتصادهای اروپایی کماکان در سطح محسوسی باقی مانده است. مرکز آمار اتحادیه اروپا گزارش بازنگری شده خود از رشد اقتصادی کشورهای اروپایی در دومین فصل سال ۲۰۲۰ را منتشر نمود که بر این اساس متوسط رشد اقتصادی ۱۹ کشور عضو منطقه یورو و ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به ترتیب منفی ۱۱.۸ درصد و منفی ۱۱.۴ درصد بوده است که این رشد در مقایسه با متوسط رشد سه ماهه نخست در منطقه یورو ۸.۱ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۸.۲ درصد کاهش پیدا کرده است. این بدترین عملکرد اقتصادی کشورهای اروپایی از زمان تاسیس اتحادیه اروپا به حساب می آید. علاوه بر اتحادیه اروپا، رشد اقتصادی دیگر کشورهای اروپایی نظیر انگلیس، سوئیس و ایسلند هم به یکی از کمترین سطوح تاریخی خود رسیده است.
از طرفی طی همین مدت نرخ اشتغال در منطقه یورو و اتحادیه اروپا نسبت به سه ماهه قبل به ترتیب ۲.۹ درصد و ۲.۷ درصد کاهش یافته است. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نرخ اشتغال در سطح منطقه یورو ۳.۱ درصد و در سطح اتحادیه اروپا ۲.۹ درصد کاهش پیدا کرده است.
در تازه ترین دور از معاملات، پوند با ۰.۱۴ درصد کاهش نسبت به روز قبل خود و به ازای ۱.۲۸۱ دلار مبادله شد. یورو ۰.۵۳ درصد بالا رفت و با باقی ماندن در کانال ۱.۱۸ به ۱.۱۸۶ دلار رسید.
ارزهای آسیایی
همزمان با بازگشایی اقتصادهای جهانی، تقاضا برای محصولات چینی بالا گرفته است و این مسئله میتواند به این کشور در بازگشت سریع تر به سطوح قبل از کرونا کمک نماید. طبق داده هایی که وزارت بازرگانی چین منتشر نموده است در ماه آگوست میزان واردات این کشور با ۲.۱ درصد کاهش به ۱۷۶.۳ میلیارد دلار رسیده که در این بین واردات از آمریکا دو درصد بیشتر و واردات از اتحادیه اروپا ۲۹.۷ درصد کمتر شده است. معلوم نیست با عنایت به احتمال کم رسیدن به فاز دوم توافق تجاری بین چین و آمریکا، وضعیت تراز تجاری این دو کشور در ماه های پیش رو به شکلی باشد.
در حوزه قیمتی هم نرخ تورم چین در دوازده ماه منتهی به آگوست به ۲.۴ درصد رسید. این نرخ تورم که ۰.۳ درصد کمتر از تورم ماه قبل و ۰.۲ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده توسط کارشناسان بوده، از آن جهت اهمیت دارد که اولین کاهش تورم این کشور طی چهار ماه اخیر بوده است.
در معاملات بازارهای ارزی آسیایی، هر دلار با ۰.۰۸ درصد کاهش به ۱۰۶.۱۷۴ ین رسید. در مقابل همتای استرالیایی، هر دلار آمریکا به ازای ۱.۳۷۳ دلار مبادله شد. همینطور نرخ برابری دلار معادل ۶.۸۳۵ یوان چین اعلام گردید.
منبع:

1399/06/21
17:41:43
5.0 / 5
2064
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد