دکورپرداز
دکور پرداز

موانع ترخیص پارچه های تولید ماسك برداشته شد

موانع ترخیص پارچه های تولید ماسك برداشته شد

دکور پرداز: طی مکاتبات صورت گرفته بین گمرک ایران و دستگاه های مربوطه جهت تعیین تکلیف و ترخیص پارچه های تولید ماسک (ملت بلون) در نهایت موانع موجود برطرف و ترخیص این کالا فورا صورت خواهد گرفت.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، ملت بلون بعنوان مواد اولیه تولید ماسک در گروه چهارم کالایی قرار دارد، گروهی که از حداقل دو سال پیش واردات آن ممنوع اعلام شده و متعاقب آن ثبت سفارش و یا ترخیصی صورت نمی گیرد.
اما در ماه های اخیر گمرک ایران باتوجه به رسوب حجم حداقل 200 تنی ملت بلون درگمرکات، طی مکاتبه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت)خواستار رسیدگی و اعلام نظر در مورد امکان خروج این پارچه ها از گروه چهار و ترخیص آن می شود؛به طوری که در اواخر مهرماه این مکاتبه با مدیرکل صنایع نساجی صمت صورت می گیرد و در آبان ماه در مکاتبه معاون فنی گمرک ایران و معاون امور صنایع وزارت صمت بار دیگر بر این مساله تاکید و اعلام می شود که باتوجه به پیگیری های صورت گرفته از طرف صاحبان کالای مذکور و لزوم تولید ماسکهای استاندارد، از آنجائیکه این وزارتخانه متولی تولید و صدور کالا است درباب امکان ورود ملت بلون بررسی و اعلام نظر کند.
در اواخر آذرماه باتوجه به مصوباتی که در نشست کمیته لجستیک ستاد مبارزه با کرونا با موضوع ترخیص پارچه ملت بلون در گمرکات کشور مطرح می شود و همین طور مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا، رزم حسینی -وزیر صمت- طی مکاتبه ای با میراشرفی -رییس کل گمرک ایران- اعلام می کند که کلیه پارچه های ملت بلون موجود در گمرک که تاریخ قبض انبار آنها پیش از بیستم آبان ماه امسال بوده طی تشریفات قانون معمول و شرایط تعیین شده ترخیص و گزارش آن سازمان غذا و دارو و سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان اعلام گردد.
وی در مکاتبه خود بر اجرای چند مورد تاکید داشت؛ ستاندن تائیدیه کیفیت و ایمنی سازمان غذا و دارو از واردکننده درباب محموله های وارداتی، امکان ترخیص فقط در صورت تامین ارز از محل ارز متقاضی یا تهاتر با صادرات، ستاندن تعهد از وارد کننده در خصوص عرضه کل محموله ملت بلون با محوریت سازمان غذا و دارو جهت تامین پارچه مورد نیاز تولیدکنندگان ماسک و همین طور ستاندن تعهد واردکننده برای ارائه اسناد جهت قیمت مصوب و ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت.
این در حالیست که مکاتبه روزهای اخیر ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- با دین پرست-معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه ای وزارت کشور- و ارائه گزارشی در این رابطه از این حکایت داشت که برمبنای مکاتبات صورت گرفته بین گمرک و وزارت صمت و نامه اخیر وزیرصمت، به گمرکات اجرائی اعلام گردید که در صورت ارائه ثبت سفارش و مجوزهای قانونی از وزارت بهداشت و ستاندن سود تجاری با رعایت شرایط تعیین شده نسبت به ترخیص این کالا اقدام گردد.
وی اعلام نموده که در این جریان، گمرک ایران پیشنهاد داده بود تا نسبت به ترخیص ملت بلون باتوجه به شرایط موجود و نیازی که وجود دارد، بدون ستاندن و ارائه مجوز ثبت سفارش وزارت صمت اقدام گردد اما سازمان پشتیبانی از تولید کنندگان و مصرف کنندگان اعلام می کند که امکان ثبت سفارش این کالا مهیا شده و در حداقل زمان ممکن انجام می شود. از سویی باتوجه به این که این کالا در گروه چهار بوده و نیاز به دریافت سود تجاری دو برابرداشت، گمرکات اجرائی در این رابطه با ابهام مواجه بودند که در نتیجه موافقت های صورت گرفته در مورد ستاندن سود تجاری یک برابر تصمیم گیری و اجرائی شده است.
طبق گزارش معاون فنی گمرک ایران، با وجود اقداماتی که انجام شد همچنان برخی موارد مانند ستاندن وارائه مجوزها همچون استاندارد و سازمان غذا و دارو سبب ایستایی شده بود و وی اعلام می کند که در صورت برطرف شدن این موانع ترخیص این اقلام در حداقل زمان ممکن و حداکثر ظرف 48 ساعت صورت خواهد گرفت.
اما بتازگی و به دنبال رایزنی های صورت گرفته مسایل مربوط به صدور مجوز سازمان ملی استاندارد و همین طور مجوز سازمان غذا و دارو برطرف شده و هم اکنون صاحبان کالای ملت بلون وارد شده به گمرکات می تواند جهت ترخیص این کالا اقدام نمایند.

منبع:

1399/11/21
23:08:59
0.0 / 5
1407
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد