دکورپرداز
دکور پرداز
یك كارشناس:

بازار مسكن اشباع شده و ظرفیت ندارد

بازار مسكن اشباع شده و ظرفیت ندارد

دکور پرداز: یک کارشناس مسکن با اعلان اینکه بازار مسکن به اشباع قیمتی رسیده و ربطی هم به عرضه و تقاضا ندارد اظهار داشت: توقف حجم کلی اقتصاد، گردش مالی بخش مسکن را مختل کرده و به این زودی ها رفع نخواهد شد.


عباس زینعلی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: بازارهای غیرمولد در حوزه قیمتی به حالت اشباع رسیده اند. به هر حال جهش سنگینی اتفاق افتاده که باید در جایی متوقف می شد و هم اکنون حجم اقتصاد اجازه افزایش نرخها را نمی دهد. مسکن هم در ایران و بویژه در تهران گرفتار چنین حالتی شده است. عرضه و تقاضا هم در این پروسه دخیل نیست.
وی ادامه داد: نقدینگی فعلی جامعه اجازه ایجاد ظرفیت قیمتی در بازار مسکن را نمی دهد که به نظر من این وضعیت ادامه دار خواهد بود.
این کارشناس بازار مسکن، علت ثبات این بازار بعد از افت سه ماه اخیر را تحرکات شب عید دانست و اظهار داشت: به هر حال هر ساله در ایام نزدیک به عید نوروز حجم معاملات در بازار مسکن بالا می رود که با رشد قیمتها هم راه است. این مساله از فرهنگ خانوارها نشأت می گیرد که دلشان می خواهد آپارتمان خودرا تبدیل به احسن کنند. امسال البته معاملات شب عید محدود به اقشاری از جامعه است که از توان مالی برخوردار می باشند و در حالت عمومی، خرید و فروش صورت نمی گیرد. در حقیقت تقاضای جدی در بازار مسکن وجود ندارد.
زینعلی با اعلان اینکه علت عقب نشینی طرف تقاضا از بازار مسکن بلاتکلیفی وضعیت اقتصادی و سیاسی است، اشاره کرد: باتوجه به انتخابات آتی ریاست جمهوری، سیاستهای جهانی در قبال ایران و همه گیری ویروس کرونا که مشکلات اقتصادی ایجاد کرده، کنشگران تمامی بازارها همچون بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار دارند و معاملات خودرا به حالت تعلیق درآورده اند. درباب مسکن انگیزه های امیدوارکننده ای برای خرید و فروش توسط سرمایه گذاران وجود ندارد، مگر عده معدودی که ریسک پذیر هستند و هم اکنون بازار مسکن در اختیار این گروه است.
این کارشناس بازار مسکن اشاره کرد: تا پیش از آبان ماه، معاملات مسکن در سطح کلی نسبت به سال قبل افزایش داشت. نیروی تحریک کننده بازار هم برابر کردن نرخ ریال در مقابل دلار بود. یعنی مردم به دنبال جایی می گشتند که ارزش سرمایه های خودرا در مقابل تورم حفظ کنند، وگرنه کسی به دنبال سود در معنای کلی نبود. خرید مسکن یکی از حالتهایی است که سرمایه را در مقابل تورم مصون نگه می دارد. معاملات بالا می رود و افزایش قیمت اتفاق می افتد. ممکنست برای انبوه ساز ایجاد رونق کند اما باتوجه به رکود محتومی که به دنبال خود می آورد برای کلیت بازار خوب نیست. حباب قیمت مسکن در سه سال قبل محصول چنین شرایطی است.
وی درباره پیش بینی از وضعیت آینده بازار مسکن اظهار داشت: وقتی می خواهید رکود را تغییر دهید باید رونق ایجاد کنید که بوسیله افزایش درآمد، افزایش شاخص امید و گردش اقتصادی ایجاد می شود. فاکتور های مذکور سریعا گرفتار تغییر نمی گردد. البته در بعضی بخشها رونق به وجود آمده که ارتباط چندانی با زندگی مردم ندارد. دولت هم تلاشهایی می کند ولی حجم نیازهای ما در اقتصاد بسیار بیشتر از این تلاشها است، بنا بر این عقیم می ماند. بطور مثال تسهیلاتی که برای مسکن داده می شود با وجود آنکه در دولتهای یازدهم و دوازدهم افزایش یافته آثاری در بازار مسکن نداشته است.
قیمت مسکن در تهران متری ۲۷.۴ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، دی امسال متوسط قیمت هر متر مسکن در شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۸ و ۹۸.۳ درصد افزایش دارد. طبق اعلام بانک مرکزی همین طور تعداد معاملات انجام شده در دی ماه سال ۱۳۹۹ معادل ۳.۵ هزار فقره بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش و در مقایسه با ماه قبل ۳۷.۶ افزایش را نشان میدهد.1399/11/27
21:28:41
0.0 / 5
1074
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد