دکورپرداز
دکور پرداز

ریزش لیر بعد از تصمیم اخیر اردوغان

ریزش لیر بعد از تصمیم اخیر اردوغان

دکور پرداز: برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه موجب ریزش مجدد لیر در مقابل دلار شد.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، برکناری رئیس بانک مرکزی ترکیه توسط رئیس جمهور این کشور موجب افزایش نگرانی ها از اعمال مجدد تمایلات شخصی اردوغان در عرصه سیاست های بانک مرکزی ترکیه شده و این مساله به ریزش مجدد لیر دامن زده است.
به عقیده تحلیل گران، دلیل اصلی برکناری ناجی اقبال افزایش سریع نرخ بهره بوده که احیانا از نظر اردوغان بیش از اندازه لازم بوده است. وی جای خودرا به شهاب کاویجوغلو خواهد داد.
کاویجوغلو استاد درس بانکداری در دانشگاه مرمره و از ستون نویسان روزنامه طرفدار دولت - ینی شفق - است که در مطلبی در همین روزنامه گفته بود دیدن ثبات اقتصادی در نرخ بهره بالا توسط بانک مرکزی و سایر نهادهای ترک موجب تاسف است خصوصاً در زمانی که نرخ بهره در خیلی از کشورها در سطح صفر درصدی یا منفی قرار دارد.
خیلی از نهادهای بین المللی همچون صندوق بین المللی پول به ترکیه هشدار داده اند کاهش شدید نرخ بهره دارای عواقب تورمی ویرانگری برای ترکیه خواهد بود و بنظر می رسد افت ارزش پول ملی و بالا باقی ماندن نرخ تورم سیاست گذاران ترک را به افزایش تورم مجاب کرده است.
مسائل اخیر موجب شد تا لیر که هفته گذشته به بالا ترین سطح سه هفته اخیر خود رسیده بود ریزش محسوسی را تجربه کند تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال ۷.۲ لیر تثبیت شود. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۱۴ درصد افزایش به ۷.۲۱۵ لیر رسید.
ارزش پول ملی ترکیه از سال ۲۰۱۸ تا حالا ۵۰ درصد در مقابل اسکناس آمریکایی تضعیف شده است. بانک مرکزی نیز ذخایر ارزی کمی در اختیار دارد که این مساله روی توانایی این نهاد در کنترل نوسانات ارزی تاثیر منفی گذاشته است.
رئیس جدید بانک مرکزی ترکیه وعده داده است با بهره گیری از ابزارهای پولی در اختیار این نهاد هدف ثبات قیمت دایمی را محقق کند.
در مقابل دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۸.۵۸۷ لیر و هر پوند معادل ۹.۹۹۹ لیر اعلام گردید.
منبع:

1400/01/02
18:21:35
0.0 / 5
1162
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد