دکورپرداز
دکور پرداز

جزئیات افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت برنج

جزئیات افزایش ۱۵۰ درصدی قیمت برنج

دکور پرداز: افزایش تا ۱۵۰ درصدی قیمت برنج های وارداتی و نرخ بیشتر از ۴۲ هزار تومانی هر کیلو برنج ایرانی تا آخر سال گذشته در گزارش های رسمی ثبت شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، برنج مصرفی از دو محل تولید داخل و بخشی از واردات تأمین می شود. برنج های وارداتی تا ابتدای سال قبل مشمول دریافت ارز ۴۲۰۰ تومان بودکه با حذف آن، تأمین ارز أین کالا با نرخ سامانه نیما که معمولا نزدیک به بازار است انجام می شود. از آن زمان در کنار افزایش نرخ ارز موانعی در ترخیص وجود داشت که موجبات افزایش قیمت این کالا را فراهم نمود.

افزایش قیمت برنج ایرانی تا ۴۲ هزار تومان
برپایه تازه ترین آمار مرکز آمار ایران از وضعیت قیمت و تورم کالاهای مورد نیاز مردم قیمت برنج ایرانی از اسفند ۱۳۹۸ که هر کیلو به صورت متوسط ۲۳ هزار و ۶۰۰ تومان بوده تا اسفند سال قبل که به صورت متوسط تا ۳۵ هزار تومان قیمت خورده افزایش ۴۷.۵ درصدی داشته است. برنج ایرانی حتی تا بیشتر از ۴۲ هزار تومان هم قیمت خورده است.


برنج خارجی به مرز ۳۰ هزار تومان رسید

در مورد برنج های خارجی هر کیلو أز آن در اسفند ۱۳۹۸ به صورت متوسط ۹۷۰۰ تومان عرضه شده ولی به تدریج در شرایط جدید روند صعودی قیمت آن شروع شده است؛ به صورتی که در بهمن ماه سال قبل به صورت متوسط ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان و در اسفند تا ۲۴ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش قیمت داشته و حداکثر ۲۹ هزار و ۴۰۰ تومان هم برای آن ثبت شده است.
بر این اساس هر کیلو برنج خارجی با افزایش قیمت ۱۵۰ درصدی در انتهای سال گذشته مواجه بود.

واردات ۹۳۶ هزار تنی و موانع ترخیص
اما اینکه وضعیت واردات برنج چگونه بوده بررسی آمار گمرک ایران نشان داده است که پارسال ۹۳۶ هزار تن به ارزش ۸۶۸ میلیون دلار برنج وارد شده است و آخرین آمار از موجودی کالای اساسی تا اواسط فروردین ماه مبین موجودی ۳۶ هزار تنی برنج در گمرک و بنادر است.
در نیمه دوم سال قبل ترخیص برنج از گمرک با موانعی همراه بود و حتی در انتقادات صاحبان کالا مبحث قرار گرفتن برنج های مانده در بنادر در آستانه فساد عنوان شد، مسؤلان گمرک میز دلیل عدم ترخیص را تأمین ارز اعلام نموده بودند اما در نهایت با توافقات صورت گرفته بانک مرکزی نسبت به صدور کد رهگیری اقدام و ترخیص برنج شروع شد.
با این وجود در ادامه مبحث استاندارد برنج های وارداتی مطرح بود و ترخیص بخشی از آن با این مانع مواجه گردید.

منبع:

1400/01/23
15:14:08
0.0 / 5
1201
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد