دکورپرداز
دکور پرداز

ادامه روزهای خوب بورس های جهانی

ادامه روزهای خوب بورس های جهانی

بیشتر شاخصهای مهم بورسی جهان بر مدار صعودی باقی ماندند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، نایج مطالعات جدید صورت گرفته توسط موسسه ای پی اف آر نشان داده است با وجود رشد سریع تر اقتصاد چین در مقایسه با آمریکا، سرمایه گذاران خارجی تمایل بیشتری به خرید سهام شرکتهای آمریکایی در مقایسه با همتایان چینی دارند. چین اولین کشور جهان بود که با شیوع گسترده کووید مواجه گردید و الان وضعیت بهتری در مقایسه با دیگر کشورها دارد. تا نیمه نخست آوریل حدود ۱۸۰ میلیارد دلار در بورس آمریکا سرمایه خارجی جذب شده که این رقم در چین حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است.
در ادامه روند صعودی نرخ تورم آمریکا در ماه های اخیر در نتیجه مدل جدید سیاست گذاری فدرال رزرو، متوسط نرخ تورم بزرگ ترین اقتصاد جهان در ۱۲ ماه منتهی به مارس با ۰.۹ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه منتهی به ماه قبل به سطح ۲.۶ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۲ درصد بیشتر از نرخ مورد انتظار قبلی و بالاترین سطح تورمی ثبت شده در آمریکا در ۲۶ ماهه اخیر بوده است. فعالان اقتصادی کماکان نسبت به حفظ تورم در محدوده دو درصدی امیدوار باقی مانده اند.
در حالیکه شمار مرگ و میر در آمریکا رو به کاهش رفته، دور جدید انتشار کرونا در اروپا و آمریکای لاتین سبب شده است تا شاهد رکوردشکنی مجدد کشته های کرونایی بخصوص در برزیل باشیم. در نتیجه وادار شدن دولت ها به اعمال محدودیت های مجدد، رشد اقتصادی این کشورها که عمدتا بازارهای بزرگ شرکتهای آمریکایی هم هستند کاهش خواهد یافت و این مسئله سبب نگرانی سهامداران شرکتهای بزرگ آمریکایی از کاهش سودآوری فصلی شده است.
تا آخر ماه فوریه نرخ بیکاری در منطقه یورو بدون تغییر نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۷.۵ درصد رسید اما این نرخ در سطح اتحادیه اروپا با ۰.۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۸.۳ درصد رسید. این نرخ بیکاری بالاترین نرخ بیکاری ثبت شده در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سه ماه اخیر بوده است. تخمین زده می شود تا آخر این ماه ۱۵ میلیون و ۹۵۳ هزار مرد و زن در سطح اتحادیه اروپا بیکار باشند که از این تعداد، ۱۳ میلیون و ۵۷۱ هزار نفر ساکن کشورهای عضو منطقه یورو بوده اند.
در حالیکه موج جدید کرونا اروپا را در نوردیده و در آمریکای لاتین هم روند شیوع بیماری کماکان در سطح نگران کننده قبل باقی مانده است، در آمریکا هم احیانا شاهد خیزش مجدد ویروس خواهیم بود. دکتر آنتونی فاوچی- رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های عفونی آمریکا در اظهاراتی که معامله گران را نگران کرده است، اظهار داشت: الان در مرحله بسیاری قرار داریم و با کوچک ترین اشتباهی شاهد آغاز موج چهارم شیوع بیماری کووید-۱۹ در آمریکا خواهیم بود.
صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود اعلام نمود با بهبود نسبی در روند مبارزه با کرونا، متوسط رشد اقتصادی سال جاری جهان ۶.۰ درصد خواهد بود که این رقم نسبت به گزارش قبلی که در ماه ژانویه انتشار یافته بود، ۰.۵ درصد بهبود یافته است. بعد از رشد منفی ۳.۳ درصدی در سال قبل، انتظار می رود متوسط رشد اقتصادی جهان در سال آینده مثبت ۴.۴ درصد باشد. با این وجود طبق گفته گیتا گوپیناث- اقتصاددان ارشد این نهاد- احیای رشد اقتصادی در نقاط مختلف یکسان نخواهد بود.
در حالیکه انتظار می رود متوسط رشد اقتصاد جهان در سال جهانی به بالاترین سطح خود در نیم قرن اخیر برسد، احیای کامل اقتصادها طولانی تر از چیزی خواهد بود که پیش تر تصور می شد. کریستالینا جیورجیوا- رئیس صندوق بین المللی پول- ضمن اشاره به در دسترس نبودن واکسن برای همه مردم جهان اظهار داشت: کماکان مردم بیشتری شغل های خویش را از دست می دهند و فقر بیشتر می شود. به صورت کلی چشم انداز اقتصادی جهان بهبود یافته است اما ریسک ها کماکان به قوت خود باقی هستند.
اتاق بازرگانی آمریکا با انتشار گزارشی نسبت به مخاطرات برنامه دولت بایدن برای سرمایه گذاری دو تریلیون دلاری در زیرساخت های اقتصاد آمریکا اخطار داده است. به قول این اتاق، منابع مالی این طرح مقرر است از راه افزایش محسوس مالیات ها تامین گردد که این مسئله سبب کاهش رقابت پذیری اقتصاد آمریکا در سطح جهان و سرعت احیای رشد اقتصادی خواهد شد که دقیقا متضاد چیزی است که این بسته پیشنهادی هدف گذاری کرده است.
تابحال بیشتر از ۱۳۷ میلیون و ۵۳۱ هزار و ۸۶۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین دو میلیون و ۹۷۸ هزار و ۴۳۳ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۷۷ هزار و ۳۶۰ نفر، برزیل با ۳۵۸ هزار و ۷۱۸ نفر، مکزیک با ۲۱۰ هزار و ۲۹۴ نفر، هند با ۱۷۲ هزار و ۹۲۴ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۱۶۱ نفر بوده است.
دریک هالپینی - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی - اظهار داشت: به صورت کلی هنوز ریسک های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست سال جاری تحت تأثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است بخصوص آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن های موجود در مقابل گونه های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خویش را حفظ نموده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تأثیر قرار دهند هم مهم می باشد.
بورس آمریکا
در وال استریت بیشتر شاخص ها صعودی بودند؛ تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح بالا تری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۷۷۸.۲۰ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۰۴ درصد صعود تا سطح ۴۱۴۳.۱۴ واحدی بالا رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۸۴ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۸۷۸.۱۳ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۷۱ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۹۳۸.۵۸ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با ریزش ۰.۱۷ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۲۰۹.۱۵ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۴ درصدی در سطح ۶۲۰۸.۵۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۰.۷۴ درصد بالا رفت و به ۸۵۸۸.۴۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با ریزش ۰.۴۴ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۶۲۰.۹۹ واحدی پایین رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۱.۴۲ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۹۰۰.۸۳ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" صعود ۰.۸۳ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۴۹۸۰.۶۳ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۶۶ درصد افزایش و ایستادن در سطح ۷۰۲۳.۱۰ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن نزولی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۲.۷۱ درصد افزایش به ۶۳.۶۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با صعود ۲.۸۴ درصدی به ازای ۶۶.۶۸ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با ریزش ۰.۶۶ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۳۵.۸۴ دلار معامله شد. هر اونس نقره با صعود ۰.۰۴ درصدی به ازای ۲۵.۴۷ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/01/26
11:15:49
0.0 / 5
1270
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد