دکورپرداز
دکور پرداز

طرح بایدن بورس آمریكا را زمین زد

طرح بایدن بورس آمریكا را زمین زد

شاخصهای مهم بورس وال استریت در واکنش به طرح جدید دولت بایدن ریزش کردند.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بلومبرگ، برخی گزارشات حاکی از برنامه دولت جو بایدن برای افزایش مالیات بر درآمد ثروتمندان به رقم عجیب ۳۹.۶ درصد است که این رقم دو برابر نرخ مالیاتی فعلی شمرده می شود. کارشناسان اخطار داده اند رسیدن مالیات بر درآمد افراد دارای بیشتر از یک میلیون درآمد در سال به نرخ فوق می تواند زمینه ساز دور تازه ای از فرار سرمایه شود بخصوص آن که خیلی از نقاط جهان با هدف خروج سریع تر از رکود کرونایی، مشوق های جذابی را برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته اند.
امیدها به بهبود روابط چین با بلوک غرب باردیگر بالا رفته است. با توجه به این که چین بزرگ ترین شریک تجاری و سرمایه گذار خارجی در آمریکا و کشورهای اروپایی محسوب می شود، روابط گرم تر دو طرف به نفع شرکتهای غربی خواهد بود. رئیس جمهور چین، دعوت جو بایدن را برای حضور در اجلاس آب و هوایی قبول کرد و هایکو ماس- وزیر خارجه آلمان- هم با انتقاد از تنش زایی در روابط چین و اتحادیه اروپا گفته است فاصله گرفتن بروکسل و پکن از همدیگر کار کاملا اشتباهی خواهد بود.
شماری از چهره های جمهوری خواه مخالفت خویش را با تداوم اجرای بسته های حمایتی جدید در آمریکا توسط دولت بایدن بیشتر کرده اند. لری کودلو- مشاور اقتصادی دولت در دوره ترامپ- دو بسته حمایتی اخیر را یک مسکن موقت برای تقویت رشد اقتصادی دانسته که در دراز مدت به نفع کشورهایی نظیر چین و به ضرر خود آمریکا است. او از اعضای جمهوری خواه در سنا و کنگره خواست تا جلوی تصویب و اجرایی شدن بسته های عظیم محرک جدید را بگیرند.
آمارهای منتشرشده از درآمد سه ماهه نخست شرکتهای بزرگ بورسی نشان میدهد که باآنکه این درآمدها نسبت به سال قبل بهبود محسوسی داشته اما کماکان نسبت به چیزی که پیش از سال جاری انتظارش می رفت فاصله بسیاری باقی مانده است. در نتیجه شیوع موج جدید همه گیری، کماکان بیشتر کشورها تا بازگشت به زندگی عادی فاصله بسیاری دارند. احیانا کار تکمیل واکسیناسیون عمومی در بخش قابل توجهی از جهان سال جاری به پایان نخواهد رسید و به سال آینده کشیده می شود.
دومین اقتصاد جهان موفق شد در اتفاقی خیره کننده به رشد حدودا سه برابری نسبت به پایان سال قبل برسد به شکلی که اقتصاد چین در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۱ رشد ۱۸.۳ درصدی را به ثبت رساند که در مقایسه با فصل قبل ۱۱.۸ درصد بیشتر شده است. این رشد اقتصادی هم چنین ۰.۳ درصد کمتر از نرخ پیشبینی شده قبلی توسط کارشناسان است و بهترین رشد اقتصادی فصلی چین در طول دو سال گذشته شمرده می شود.
در آماری امیدوارکننده برای اقتصاد آمریکا، رشد بخش خرده فروشی در ماه مارس ۹.۸ درصد بوده که این رشد ۱۲.۵ درصد بیشتر از رشد این بخش در ماه قبل و بالاترین رقم ماهانه ثبت شده از ماه می سال قبل تابحال بوده است. باتوجه به نقش بالای این بخش در رشد اقتصادی آمریکا انتظار می رود این آمار روی رشد فصلی تأثیر به سزایی داشته باشد. به قول دفتر سرشماری آمریکا، پوشاک با رشد ۱۸.۳ درصدی و خدمات غذایی با رشد ۱۳.۴ درصدی، نقش زیادی در ثبت این رشد داشته اند.
نتایج مطالعات جدید صورت گرفته توسط موسسه ای پی اف آر نشان میدهد با وجود رشد سریع تر اقتصاد چین در مقایسه با آمریکا، سرمایه گذاران خارجی تمایل بیشتری به خرید سهام شرکتهای آمریکایی در مقایسه با همتایان چینی دارند. چین اولین کشور جهان بود که با شیوع گسترده کووید مواجه گردید و الان وضعیت بهتری در مقایسه با دیگر کشورها دارد. تا نیمه نخست آوریل حدود ۱۸۰ میلیارد دلار در بورس آمریکا سرمایه خارجی جذب شده که این رقم در چین حدود ۳۰ میلیارد دلار بوده است.
در صورتیکه موج جدید کرونا اروپا را در نوردیده و در آمریکای لاتین هم روند شیوع بیماری کماکان در سطح نگران کننده قبل باقی مانده است، در آمریکا هم احیانا شاهد خیزش مجدد ویروس خواهیم بود. دکتر آنتونی فاوچی- رئیس مرکز کنترل و پیشگیری بیماریهای عفونی آمریکا در اظهاراتی که معامله گران را نگران کرده است، اظهار داشت: الان در مرحله بسیاری قرار داریم و با کوچک ترین اشتباهی شاهد آغاز موج چهارم شیوع بیماری کووید-۱۹ در آمریکا خواهیم بود.
تابحال بیشتر از ۱۴۵ میلیون و ۱۰۵ هزار و ۳۲۷ مورد مبتلا شدن به کرونا گزارش شده است که در این بین سه میلیون و ۷۹ هزار و ۵۱۶ نفر جان خویش را از دست داده اند. در میان کشورهای مختلف، بالاترین تلفات در ارتباط با آمریکا با ۵۸۳ هزار و ۵۴۵ نفر، برزیل با ۳۸۱ هزار و ۶۸۷ نفر، مکزیک با ۲۱۳ هزار و ۵۹۷ نفر، هند با ۱۸۶ هزار و ۶۱۳ نفر و انگلیس با ۱۲۷ هزار و ۳۴۵ نفر بوده است.
دریک هالپینی - تحلیلگر ارشد بازار سرمایه در بانک میتسوبیشی - اظهار داشت: به صورت کلی هنوز ریسک های زیادی در بازارهای مالی وجود دارند که روند معاملات را دست کم تا نیمه نخست سال جاری تحت تأثیر خود قرار می دهند. وضعیت کرونا هنوز مایه نگرانی بزرگی است بخصوص آن که هنوز نمی توانیم با قاطعیت بگوییم که واکسن های موجود در مقابل گونه های جهش یافته ویروس هم کارایی بالای خویش را حفظ نموده اند. اینکه تنش های ژئوپلتیکی تا چه حد مناسبات تجاری را تحت تأثیر قرار دهند هم مهم می باشد.
بورس آمریکا
در وال استریت همه شاخص ها نزولی بودند؛ تا جایی که هر سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایینتری از روز قبل خود بسته شدند.
شاخص «داوجونز ایدانستریال اوریج» با ۰.۸۸ درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح ۳۳ هزار و ۸۴۳.۰۶ واحد بسته شد. شاخص «اس اند پی ۵۰۰» با ۰.۹۴ درصد ریزش تا سطح ۴۱۳۸.۹۱ واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی «نزدک کامپوزیت» با ۰.۷۲ درصد کاهش در سطح ۱۳ هزار و ۸۵۳.۱۸ واحدی بسته شد.
بورس های اروپایی
در معاملات بازارهای بورس در اروپا، شاخص "فوتسی ۱۰۰" بورس لندن با ۰.۶۲ درصد صعود نسبت به روز قبل و در سطح ۶۹۳۸.۲۴ واحد بسته شد. شاخص "دکس ۳۰" بورس فرانکفورت در آلمان با افزایش ۰.۸۲ درصدی و ایستادن در سطح ۱۵ هزار و ۳۲۰.۵۲ واحدی به کار خود خاتمه داد و شاخص "کک ۴۰" بورس پاریس با پیشروی ۰.۹۱ درصدی در سطح ۶۲۶۷.۲۸ واحد بسته شد. در مادرید شاخص "ایبکس ۳۵" ۱.۶۱ درصد بالا رفت و به ۸۶۵۶.۸۰ واحد رسید.
بورس های آسیایی
در معاملات بورس های آسیا، شاخص ها عملکرد خوبی داشتند؛ تا جایی که شاخص "نیک کی ۲۲۵" بورس توکیو ژاپن با صعود ۲.۳۸ درصدی تا سطح ۲۹ هزار و ۱۸۸.۱۷ واحدی بالا رفت. شاخص "هانگ سنگ" بورس هنگ کنگ ۰.۴۷ درصد بالا رفت و در سطح ۲۸ هزار و ۷۵۵.۳۴ واحد بسته شد. در چین شاخص "شانگهای کامپوزیت" ریزش ۰.۱۹ درصدی را تجربه نمود و در سطح ۵۰۸۹.۲۴ واحد بسته شد.
در استرالیا شاخص "اس اند پی اس اند ایکس ۲۰۰" بورس سیدنی با ۰.۸۳ درصد صعود و ایستادن در سطح ۷۰۵۵.۴۴ واحدی به کار خود خاتمه داد. در میان دیگر شاخصهای مهم آسیایی، شاخص " تاپیکس" ژاپن صعودی بود. (معیار محاسبه تغییرات قیمتی، ساعت پایانی معاملات روزانه بورس نیویورک بوده است.)
نفت
در بازار طلای سیاه روند قیمت ها صعودی بود. هر بشکه نفت "وست تگزاس اینتر مدیت" با ۰.۰۹ درصد افزایش به ۶۱.۶۲ دلار رسید و نفت خام برنت دریای شمال با افزایش ۰.۰۷ درصدی به ازای ۶۵.۶۰ دلار در هر بشکه مبادله شد.
طلا و نقره
همینطور در بازار فلزات گران بها، بهای هر اونس طلا با ریزش ۰.۶۱ درصدی نسبت به روز قبل در سطح ۱۷۸۱.۵۸ دلار معامله شد. هر اونس نقره با کاهش ۰.۵۸ درصدی به ازای ۲۶.۱۹ دلار مبادله شد.
منبع:

1400/02/03
14:46:43
0.0 / 5
1455
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد