دکورپرداز
دکور پرداز
یك كارشناس:

تا ۲۰ سال آینده مشكل مسكن داریم

تا ۲۰ سال آینده مشكل مسكن داریم

به گزارش دکور پرداز یک کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه اگر برنامه بزرگ برای راه اندازی سالانه ۱.۲ میلیون واحد نداشته باشیم رشد قیمت مسکن تا ۲۰ سال آینده ادامه پیدا می کند اظهار داشت: تصور اینکه ۲.۶ میلیون مسکن خالی داریم و با اعمال مالیات وارد بازار مصرف می شود، توهمی بیش نیست و زمانی می توانیم طرحهای مالیاتی بدهیم که سهم مسکن در سبد خانوار به ۸ درصد برسد.


بیت الله ستاریان در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: طرح راه اندازی سامانه املاک و اسکان از نظر جمع آوری اطلاعات و در اختیار گذاشتن برنامه ریزان و تحلیلگران، مناسب می باشد. بسیاری از کشورهای دنیا هم از این امکان برخوردار می باشند. این داده ها می تواند به آنالیز بهتر شرایط بخش مسکن کمک نماید که مفید و قابل تقدیر است. اما ورود خانه های خالی به بازار مصرف از راه جریمه های مالیاتی هیچگاه محقق نخواهد شد.
وی ادامه داد: سال ۱۳۹۵ مشخص شد که حدود ۲.۶ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم. از این تعداد حدودا ۱.۹ میلیون واحد، ضریب خانه های ذخیره است که بین ۵ تا ۸ درصد کل واحدهای موجود را شامل می شود. هر جای دنیا را در نظر بگیرید و مطالعه کنید این مقدار خانه خالی را دارند. بین ۵ تا ۸ درصد واحد خالی از سکنه از ملزومات جامعه است؛ چونکه برای هر نوع جابه جایی و فرصت فروش باید باشد و به شدت هم متغیر است. حدود ۹۰ درصد اینها دو سه بار در سال با تغییر ساکن مواجه می شوند. یعنی واحد دارای سکنه تبدیل به خانه خالی دیگری می شود و خانه خالی، پر می شود.
این کارشناس بازار مسکن، تعداد واحدهای مسکونی خالی کشور را حدود ۷۰۰ هزار تخمین زد و اظهار داشت: پس از سال ۱۳۹۴ که برجام به امضا رسید با یک رکود طولانی در بخش مسکن مواجه شدیم. یکباره تمام پروژه هایی که بیشتر از ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشتند با شتاب و سرعت به بازار عرضه شدند؛ با این تصور که سال ۱۳۹۵ با رونق بخش مسکن مواجه می شویم. یکدفعه حدود ۷۰۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ وارد بازار شد که تا آخر سال ۱۳۹۶ همه اش فروخته شد. بنابراین معتقدم الان ۲.۶ میلیون واحد خالی نداریم.
ستاریان با اشاره به اینکه حل مشکلات بازار مسکن از راه خانه های خالی، جنبه تبلیغاتی و فرافکنی دارد اظهار داشت: وقتی بیان می کنند تعداد خانوارها با تعداد واحدهای مسکونی، مساوی است یعنی واحد خالی نداریم. با این جمله داریم این حرف را می زنیم که در سبد خانوار ما سهم مسکن ۱۰ تا ۱۵ درصد شده، رشد حاشیه نشینی و اسکان غیررسمی به صفر رسیده و سهم مسکن در سبد خانوار به ۸ درصد رسیده است. یعنی یک کارمند با ۴۵ دقیقه کار روزانه می تواند اجاره خانه اش را بپردازد. حاشیه شهرها هم تا یک سال دیگر تخلیه می شود. سوال این است که کدام یک از این اتفاقات در کشور ایران افتاده که ما مدعی هستیم خانه خالی داریم؟
وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر این صحبت را مطرح می کنند که ما خانه خالی داریم ولی احتکار شده؛ در حالیکه صرف نظر کردن از اجاره غیر ممکن است. اگر کشور چنان توسعه پیدا کرده که سهم مسکن در سبد خانوار به ۸ درصد رسیده یعنی اجاره بها آنقدر نازل شده که پول اجاره برای صاحب خانه ارزشی ندارد. مثلا اجاره یک آپارتمان از ماهیانه ۴ میلیون تومان به یک هشتم برسد و ۵۰۰ هزار تومان شود. این اتفاق که نیفتاده بعد از نظر اقتصادی منطقی نیست که صاحبخانه واحدش را خالی بگذارد؛ مگر اینکه عقلش را از دست داده باشد!
ستاریان با اشاره به اینکه امکان دارد ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد مسکونی با طرح مالیات بر خانه های خالی وارد بازار شود اظهار داشت: واحدهای خالی عموما از نوع لوکس یا ویلا هستند. کسانی که از اجاره خانه خود صرف نظر می کنند آنقدر پول دارند که مالیات دولت را هم می پردازند، پس باز هم شما به هدف خود برای ورود این خانه ها به بازار نخواهید رسید. با این خیال که بین ۲ تا ۲.۶ میلیون خانه خالی داریم خودمان را فریب ندهیم. شکست این ایده را هشت ماه دیگر در مقام اجرا خواهیم دید.
وی تصریح کرد: حداقل تا ۲۰ سال آینده بازار مسکن با مقدار رشد کنونی حرکت می کند مگر اینکه یک طرح بزرگ برای آن بنویسیم. برنامه را بر تولید ۱.۲ میلیون واحد مسکونی قرار دهیم و از آن حمایت نماییم. وقتی سهم مسکن در سبد خانوار کاهش پیدا کرد و رشد قیمتش صفر شد آن موقع برمی گردیم به طرحهایی مثل اینکه ۴۰ تا ۵۰ هزار واحد خالی را چطور ساماندهی نماییم. الان با عنایت به این که چنین چشم انداز و برنامه ای نداریم درباره واحدهای خالی بحث می نماییم. بعد می فهمیم که آنچه در موردش صحبت می نماییم توهم و سرابی بیش نیست.
این کارشناس بازار مسکن با طرح این سوال که واحدهای خالی، کمک مالیاتی خواهد بود، اظهار نمود: در هیچ جای دنیا مالیات خانه های خالی را بعنوان درآمد مالیاتی در نظر نمی گیرند؛ چون مقدارش چندان زیاد نیست. آنجا مشکل مسکن حل شده و دولت طرحهای مالیاتی را می گذارد تا صاحب خانه از ترس مالیات، واحد خویش را وارد بازار کند. پیش نیاز چنین طرحهایی آن است که به اندازه نیاز جامعه، مسکن تولید کنید و جلوی احتکار آنرا بگیرید. در حالیکه ما هنوز با کسری مسکن در بخش تقاضای واقعی مواجهیم.
به قول ستاریان، الان حدود ۱۲ میلیون نفر یعنی حدود ۴ میلیون خانوار در حاشیه شهرها زندگی می کنند. کسری مسکن سبب حاشیه نشینی شده است. پس ما آنقدر مسکن در اختیار نداریم که بخواهیم وارد بازار مصرف نماییم.
ازاین رو گزارش، ثبت اطلاعات ملکی و سکونتی خانوارها در سامانه املاک و اسکان به نشانی amlak.mrud.ir از روز پنجشنبه (۱۹ فروردین) شروع شده است. کلیه سرپرستان خانوار شامل شهری و روستایی، مالک و مستاجر و تمامی مالکین واحدهای مسکونی مکلف هستند که اطلاعات محل سکونت (اقامتگاه) و املاک تحت مالکیت خود (با مالکیت های رسمی، وکالتی، تعاونی شهری و روستایی) را ظرف مدت دو ماه از تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۰ در سامانه املاک و اسکان درج کنند.
در مرحله اول زمان بندی رفتن به سامانه ملی املاک و اسکان بر مبنای آخرین رقم کد ملی سرپرست خانوار است اما از ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خرداد تمامی کدهای ملی قابلیت ثبت نام دارد. از روز ۱۹ فروردین تا ۹ اردیبهشت افرادی که آخرین رقم کد ملی آنها به ترتیب ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲، ۱ و صفر است به ترتیب هرکدام دو روز فرصت نام نویسی دارند. سپس همانطور که گفته شد از روز ۱۰ اردیبهشت تا ۱۹ خردادماه تمامی افراد می توانند اطلاعات ملکی خویش را ثبت کنند.
منبع:

1400/02/04
20:48:17
0.0 / 5
1527
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد