دکورپرداز
دکور پرداز

بنگاه های املاک متخلف در تیررس دولت

بنگاه های املاک متخلف در تیررس دولت

دکور پرداز: دکور پرداز: برخورد با مشاوران املاک متخلف که از اوایل خردادماه شروع شده مورد تایید مسئولان ارشد قرار گرفته و امروز در جلسه شورای عالی مسکن بر استمرار این برنامه تاکید گردید.


به گزارش دکور پرداز به نقل از ایسنا، سال هاست که برخی مشاوران املاک فاقد مجوز و واسطه های ملکی دارای مجوز با اقدامات خود منجر به ایجاد بی نظمی در وضع بازار مسکن می شوند و در این میان چه بسا سرمایه برخی خانوارها را در معرض خطر قرار می دهند. با بوجودآوردن تکنولوژی های جدید، به خصوص سایت های اینترنتی فروش ملک، فرصت ها و تهدیدهای بازار مسکن نیز افزوده شد.
بر این اساس لزوم قانون مند کردن بازار مسکن و ایجاد یک ساختار توسعه مند در سالهای اخیر توسط کارشناسان مطرح می شد اما شکل اجرا به خود نمی گرفت.
دولت سیزدهم بعد از روی کار آمدن تصمیم گرفت برنامه هایی را بمنظور کنترل بازار مسکن اجرا نماید. همچون این برنامه ها می توان به ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی، افزایش وام خرید مسکن تا سقف ۹۶۰ میلیون تومان، نظارت بر سکوهای فعال در بازار مسکن، نظارت بر بازار اجاره بها و نظم بخشیدن به بنگاه های معاملات ملکی اشاره نمود.
از شروع خردادماه امسال گشت های بازرسی مشاوران املاک فعالیت خودرا شروع کردند. تا کنون بیش از ۲۱ هزار بازرسی از مشاوران املاک سراسر کشور انجام و حدود ۱۷ هزار واحد صنفی فاقد مجوز شناسایی شده است. تعداد ۱۹۱۰ واحد بدون مجوز نیز پلمب شد.
امروز هم سید ابراهیم رئیسی ـ رئیس جمهور در جلسه شورای عالی مسکن، تامین مسکن برای مردم را اولویت های مهم دولت دانست و با تأیید اقدامات انجام شده در واگذاری زمین و ساخت مسکن از طرف دستگاه های مختلف، بر جدیت وزارتخانه ها، بانکها و بخش های مختلف برای ادامه این اقدامات در قالب نهضت ملی مسکن اصرار کرد.
قدردانی از اقدام بنیاد مسکن در ساخت سالانه ۴۰۰ هزار مسکن روستایی در قالب نهضت ملی مسکن، تاکید بر استمرار بازرسی ها از مشاورین املاک و توجه به نقش اتحادیه مربوطه در نظم بخشیدن به واحدهای صنفی و برخورد بموقع با متخلفین، تشدید نظارت بر سکوهای فعال در بازار مسکن، افزایش نظارت بر بازار اجاره بهای مسکن خصوصاً در پایتخت، بهره گیری از ظرفیت تعاونی های مسکن کارگری، کارمندی و روستایی در تولید مسکن، تاکید بر توجه ویژه به تولید فولاد و سیمان و عرضه آن با قیمت مناسب به مصرف کننده از دیگر محورهای سخنان رییس جمهور در این نشست بود.
بدین سبب گزارش، علاوه بر نوسانات اقتصادی، عملکرد برخی مشاوران املاک اثرات سوئی بر بازار مسکن به وجود آورده است. بررسی ها نشان میدهد بعضی مشاوران املاک مرتکب دست کم شش تخلف صنفی می شوند؛ از دریافت کمیسیون بالاتر از نرخ مصوب گرفته تا دریافت بالابود، ارائه ندادن کد رهگیری و همدستی برای بالا بردن نرخ مسکن در مناطق همچون تخلفات مرسوم بعضی بنگاه ها است.
طبق برنامه ی جدید دولت، مسئولیت شناسایی املاک فاقد مجوز با اتحادیه مشاوران املاک است. با اطلاعی که اتحادیه مشاوران املاک به پلیس اماکن ارسال خواهدنمود نیازی به مدت زمان ۱۵ روزه اخطار نخواهد بود و بنگاه های املاک مکلف هستند تا نسبت به گرفتن مجوز از درگاه ملی مجوزها اقدام نمایند. بررسی ها نشان میدهد بعضی مشاوران املاک مرتکب دست کم شش تخلف صنفی می شوند؛ از دریافت کمیسیون بالاتر از نرخ مصوب گرفته تا دریافت بالابود، ارائه ندادن کد رهگیری و همدستی برای بالا بردن نرخ مسکن در مناطق همچون تخلفات مرسوم بعضی بنگاه ها است.
منبع:

1402/05/09
08:09:39
0.0 / 5
270
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد