دکورپرداز
دکور پرداز
بانك مركزی اعلام كرد؛

ممنوعیت ارائه خدمات بانكی به افراد دارای چك برگشتی

ممنوعیت ارائه خدمات بانكی به افراد دارای چك برگشتی

به گزارش دکور پرداز سخنگوی اجرای قانون چک از ممنوعیت ارائه خدمات بانکی به افراد دارای چک برگشتی آگاهی داد و اظهار داشت: نگاه قانونگذار بر انجام اقدامات پیشگیرانه متمرکز شده است.


به گزارش دکور پرداز به نقل از بانک مرکزی، آمنه نادعلی زاده، سخنگوی اجرای قانون چک اظهار داشت: این قانون ناظر به اقدامات پیشگیرانه است و نگاه سخت گیرانه ای نسبت به افراد دارای چک برگشتی دارد.
وی اضافه کرد: در قانون جدید، به افراد دارای چک برگشتی، خدمات بانکی ارائه نمی گردد. بر این اساس افتتاح حساب جدید بانکی برای آنها صورت نمی گیرد، کارت بانکی جدید به آنها اعطا نمی گردد، ضمانت نامه ارزی و ریالی برای آنها صادر نمی گردد و حتی تسهیلات بانکی نیز به این افراد اعطا نمی گردد و در اقدامی سختگیرانه، اگر شخصی دارای چک برگشتی باشد به میزان کسری مبلغ چک آن فرد، وجوهی که در بانکهای دیگر دارد مسدود می شود و تا زمانی که این مهم تعیین تکلیف نشود، حساب ها در انسداد باقی می ماند.
به گفته نادعلی زاده، هم اکنون و بر طبق دستورالعمل هایی که بانک مرکزی صادر کرده است، در صورتیکه موجودی حساب صادرکننده کمتر از مبلغ چک باشد، دارنده آن چک می تواند از بانک تقاضا کند که وجه چک را از سایر حساب های انفرادی آن فرد در همان بانک، پرداخت کند. اما اگر بازهم وجه چک تکمیل نشد، دارنده چک می تواند از بانک تقاضای صدور گواهی عدم پرداخت کند و البته بایستی دقت کند که این گواهی حتما دارای کد رهگیری باشد تا بتواند با بهره گیری از آن در مراجع قضائی حقوق خودرا پیگیری کند.
وی گفت: در قانون جدید چک، برای صادرکننده چک این وظیفه تعیین شده است که اطلاعات مربوط به «تاریخ»، «مبلغ» و «هویت گیرنده چک» را که بر روی فیزیک چک درج می کند در سامانه «صیاد» نیز ثبت کند.
به گفته نادعلی زاده، چک های قدیمی به روال سابق پذیرش و پردازش می شوند، اما مقرر است از سال ۱۴۰۰ چک های جدیدی روانه بازار شود که این چک ها خاصیت های متمایزی نسبت به چک های قبلی دارند. رنگ چک های جدید صورتی و بنفش خواهد بود و عبارتی با این مفهوم در زیر این چک ها ثبت شده است که کارسازی این چک حتما باید بوسیله ثبت در سامانه صیاد صورت گیرد. یعنی اگر ثبت چک های جدید در سامانه صیاد انجام نشود، فاقد اعتبار هستند. پس اگر ثبت چک های جدید در سامانه انجام نشود، پرداخت وجه آن اتفاق نمی افتد. اما چک های قبلی می توانند بدون ثبت در سامانه صیاد کما فی السابق در بانک پردازش شود و وجه آن در بانک پرداخت می شود.
وی اضافه کرد: برمبنای قانون جدید چک، صادرکننده چک باید آنرا در سامانه صیاد ثبت کند و بعد آنرا تحویل گیرنده چک دهد. گیرنده نیز باید با مراجعه به سامانه صیاد، استعلام لازم را به عمل آورد و از این مساله که چک برای او ثبت شده است، اطمینان حاصل کند و اگر مواردی که بر روی فیزیک چک درج شده، با آنچه در سامانه ثبت شده، تطابق داشته باشد، مراتب تأیید خودرا اعلام نماید و در صورت عدم تأیید، مراتب را اعلام نماید و برگه چک را تحویل صادرکننده بدهد تا اصلاحات صورت گیرد. پس از آن که گیرنده مراتب تأیید چک را در سامانه صیاد انجام داد، می تواند به بانک برود و آنرا نقد کند یا آنرا به شخص دیگری منتقل کند. این مقام مسئول در بانک مرکزی اظهار داشت: طبق قانون جدید چک، برای انتقال چک به شخص دیگر، گیرنده چک با مراجعه به سامانه صیاد، هویت گیرنده جدید یا همان شخص ثالث را در سامانه صیاد ثبت می کند و چک را تحویل شخص ثالث می دهد. شخص ثالث نیز با مراجعه به سامانه صیاد باید، استعلام لازم را درباره چک به عمل آورد و می تواند چک را تأیید کند و در نهایت آنرا نقد یا منتقل کند. وی ادامه داد: از ۲۰ دی ماه برنامک های موبایلی بانکی بمنظور ثبت چک های فعلی در اختیار مردم قرار گرفته است و هموطنان می توانند چک های فعلی خودرا بوسیله این برنامه ها ثبت کنند و این امر هیچ مسئولیتی را متوجه آنها نمی نماید. به این معنا که از این اطلاعات استفاده نمی گردد و در پردازش چک نیز به این موارد فعلاً استناد نمی گردد. در حقیقت به دنبال آن هستیم که حین انجام عملیات در رابطه با چک، هموطنان، آمادگی لازم را کسب کنند و مهارت لازم برای ثبت چک را به دست آورند و با این سامانه آشنا گردند.


منبع:

1399/11/07
13:20:18
0.0 / 5
1097
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان دكور پرداز
دکور پرداز
decorpardaz.ir - مالکیت معنوی سایت دكور پرداز متعلق به مالکین آن می باشد